Bieńkowska: programy operacyjne będą gotowe do końca czerwca

2013-04-19 14:06
publikacja
2013-04-19 14:06

Programy operacyjne, precyzujące kierunki i sposoby wydawania unijnych pieniędzy na lata 2014-2020, będą gotowe do końca czerwca br. - zapowiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Ich założenia są na bieżąco omawiane z Komisją Europejską.

Minister, uczestnicząca w piątek w Katowicach w konferencji na temat polityki miejskiej, wyraziła nadzieję, że pierwsze pieniądze z nowej unijnej perspektywy finansowej uda się wydać już w końcu 2014 r., natomiast rok później korzystanie z pieniędzy w ramach "nowego rozdania" powinno już być bardzo widoczne.

Termin faktycznego rozpoczęcia finansowania projektów, które otrzymają wsparcie z unijnych środków, zależy m.in. od tego, kiedy ostatecznie zakończą się prace nad unijnym budżetem, omawianym obecnie w Parlamencie Europejskim.

"W momencie, kiedy sprawy będą gotowe po stronie europejskiej, musimy być gotowi, by w jak najkrótszym czasie, w przeciągu kilku tygodni, położyć nasze programy operacyjne na stół w Komisji Europejskiej" - powiedziała minister, zapewniając, że programy operacyjne będą gotowe do końca czerwca.

"Oczywiście w tej chwili prowadzimy z Komisją nieformalne negocjacje programów; spotykamy się co miesiąc-półtora miesiąca i omawiamy któryś z celów tematycznych, będących filarami programów. Chodzi o to, by Komisja nie była zaskoczona programami oraz byśmy nie pisali programów, które potem od razu trzeba będzie zmieniać" - wyjaśniła Bieńkowska w rozmowie z PAP.

Minister zapowiedziała, że w grudniu tego roku nastąpi przeliczenie wartości przypadających na Polskę unijnych środków na ceny bieżące - to rutynowy zabieg techniczny, który spowoduje wzrost tej wartości. Wówczas np. kwota zapisana wstępnie w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego wzrośnie z 2,8 mld euro do ponad 3 mld euro, czyli o ok. 13 proc.

Według wcześniejszych informacji, z budżetu UE na lata 2014-2020 Polska ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolna 28,5 mln euro. To daje nam pozycję największego beneficjenta funduszy UE. Uzgodnienia szefów państw UE musi jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski.(PAP)

mab/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Walka o budżet UE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki