Bessa na Wall Street?

2018-12-17 22:09
publikacja
2018-12-17 22:09
YAY Foto

Nie było odbicia po piątkowych spadkach. S&P500 w drzazgi połamał kluczowe wsparcie i runął w dół, wyznaczając najniższy kurs zamknięcia od 14 miesięcy. To może być nie tylko druga w tym roku korekta na Wall Street. To może być początek bessy.

Już w piątek nowojorskie indeksy straciły po przeszło 1% i znalazły się na skraju przepaści - tj. tuż powyżej jesiennych minimów. A w poniedziałek zrobiły wielki krok naprzód. S&P500 zaliczył spadek o 2,08%, zatrzymując się dopiero na wysokości 2 545,94 pkt. Bykom nie powiodła się podjęta w trakcie sesji próba powrotu powyżej 2600 punktów.

/ Bankier.pl

Skutkiem był czytelny sygnał sprzedaży, za jaki należy uznać zejście poniżej dołków z października i listopada. S&P500 zatrzymał się dopiero na poziomie śródsesyjnych minimów z lutego, nieznacznie je naruszając. Ale i tak wyznaczył najniższy kurs zamknięcia od października 2017 roku. S&P500 znalazł się też prawie 4,8% poniżej poziomu z początku roku. Zapowiada się zatem pierwszy czerwony rok od pamiętnego krachu z 2008 - jeśli pominąć mikroskopijną stratę (-0,7%) z roku 2015.

Jeszcze więcej - bo o 2,27% - w dół poszedł Nasdaq, który w ten sposób znalazł się pod kreską w skali całego roku. Dow Jones zniżkował o 2,21% i po poniedziałkowej sesji jest stratny 4,6% YTD. Oznacza to, że amerykański rynek akcji przeszedł drogę z historycznego szczytu do ponad rocznego minimum w niespełna trzy miesiące. Indeks NYSE Composite - najszerszy wskaźnik cen akcji w USA - znalazł się na najniższym poziomie od maja 2017 roku.

Miażdżąca dla byków była giełdowa statystyka. Indeksy wyznaczyły przeszło roczne minima przy obrotach o jedną szóstą wyższych od średnich z poprzednich 20 sesji. W indeksie S&P500 tylko jedna spółka ustanowiła roczne maksimum notowań, za to aż 116 zaliczyło 52-tygodniowe dołki. W indeksie Nasdaq stosunek ten wyniósł 10 do 556. Na NYSE walorów zniżkujących było przeszło 5-krotnie więcej niż zwyżkujących.

W poniedziałek nie było jednego czynnika, który przesądziłby o wygranej niedźwiedzi. W grę wchodziły raczej akumulowane od dłuższego czasu obawy o przyszłoroczny wzrost gospodarczy, politykę Rezerwy Federalnej, wojnę handlową z Chinami czy też po prostu o to, że rynek byka po prostu dożył swych dni, mając na liczniku niemal 10 lat hossy.

O tym, że na Wall Street zawitała dawno niewidziana bessa przekonany jest  Jeffrey Gundlach, szef DoubleLine Capital. Zrzeszający mniejsze spółki indeks Russell2000 spadł już o 20% od szczytu, co w Ameryce uznaje się za początek bessy. Teraz ostatnią nadzieją giełdowych byków jest Rezerwa Federalna, której kierownictwo spotyka się we wtorek i w środę. Rynek chce wierzyć, że grudniowa podwyżka stopy funduszy federalnych będzie ostatnią w cyklu i że uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jes
Początek bessy? Niezły refleks. Bessa jest od stycznia a dla bardziej konserwatywnych od października.
ajwaj
Ciekawe czy zamiast robic 300 mld $$$ dkugów w lupkach, nie taniej by kal-bojom wyszlo kupic weglowodory ropa-gaz na rynku :)
I przyroda by skorzystala
jes
A w domyśle najbardziej Rosja. Przecież na szkoleniach to ci kazali pisać.
mooooo
Rzeczywisty obraz statuty wolności bez hipokryzji i przesady ale ten skansen kapitalizmu tonie ?? 22 biliony długu analitycy przewidują calostkowa spłata rozliczona na 57 lat ?? Jeśli oni będą spłacać !!! Czyli krótko i na temat ?? Dziadostwo z ludzka twarzą to dno i wodorosty a Amerykanów trzeba traktować jak jak tych Rzeczywisty obraz statuty wolności bez hipokryzji i przesady ale ten skansen kapitalizmu tonie ?? 22 biliony długu analitycy przewidują calostkowa spłata rozliczona na 57 lat ?? Jeśli oni będą spłacać !!! Czyli krótko i na temat ?? Dziadostwo z ludzka twarzą to dno i wodorosty a Amerykanów trzeba traktować jak jak tych emigrantów a Afryki ?? Taka jest rzeczywistość !
open_mind
Poza tym nie bez powodu (Ekonomia) przepychanki na Kapitolu w USA przypominają jak żywo sceny z Tajlandii albo Ukrainy, znaczy politycy wezmą się w każdej chwili za łby albo będzie wprowadzony stan wyjątkowy, innego rozwiązania USA nie ma nie ma nie ma nie ma ! Zresztą u nas jest podobnie i jeszcze ten Glapiński dyrdymały Poza tym nie bez powodu (Ekonomia) przepychanki na Kapitolu w USA przypominają jak żywo sceny z Tajlandii albo Ukrainy, znaczy politycy wezmą się w każdej chwili za łby albo będzie wprowadzony stan wyjątkowy, innego rozwiązania USA nie ma nie ma nie ma nie ma ! Zresztą u nas jest podobnie i jeszcze ten Glapiński dyrdymały wciska, a w około malwersacja aż w oczy ślepego szczypie..
h-b
Giełda już od wielu lat była sztucznie pompowana tylko dla zysków grup interesu na tzw.Górze. W międzyczasie systematycznie co roku od lat rósł także nieodpowiedzialnymi pseudo rządami dług krajowy społeczeństwa do spłaty, urósł on już ogółem do prawie 22 Bilionów dolarów ! Elity,grupy interesu,wszelka finansjera Giełda już od wielu lat była sztucznie pompowana tylko dla zysków grup interesu na tzw.Górze. W międzyczasie systematycznie co roku od lat rósł także nieodpowiedzialnymi pseudo rządami dług krajowy społeczeństwa do spłaty, urósł on już ogółem do prawie 22 Bilionów dolarów ! Elity,grupy interesu,wszelka finansjera etc. bogaciła się na tym sztucznym pompowaniu poziomu notowań na giełdach od lat .Niestety bardzo niewiele skorzystała na tych Mega wzrostach realna lokalna,rodzima gospodarka kraju ,a tym bardziej nie skorzystali na niej praktycznie nic zatrudnieni w gospodarce kraju pracownicy...Ta chora i nienormalna,sztuczna sytuacja prędzej czy póżniej musi się żle skończyć. Szkoda tylko że ta rysująca się coraz bardziej trwała bessa na giełdzie może również pociągnąć za sobą cały globalny rynek do marazmu gospodarczego i co gorsza również do nowego jeszcze większego kryzysu finansowego na wiele lat dla całego świata.
ald
Powtórka Subprime sprzed 10 lat jak się patrzy. Tyle że teraz nie chodzi o domki jednorodzinne, ale o całe korporacje tonące w długach. Ciekawy nowy rok się zapowiada. Warto przejrzeć trafnie zgromadzone informacje wraz z ciekawymi prognozami: https://businessoutsiderpl.wordpress.com/2018/12/08/subprime-2-0-czy-to-juz/
open_mind
Na temat giełdy w USA rozpisywałem się już dostatecznie, dla mnie to obecnie desperacki konglomerat który na bazie propagandy każdego dnia chce zbudować legendę prosperity na bazie nadymanego balona i trywialnych pohukiwań. Natomiast prawdziwym rodzynkiem na tym konglomeracie spekulacyjnym jest galeria na którą zapraszają Na temat giełdy w USA rozpisywałem się już dostatecznie, dla mnie to obecnie desperacki konglomerat który na bazie propagandy każdego dnia chce zbudować legendę prosperity na bazie nadymanego balona i trywialnych pohukiwań. Natomiast prawdziwym rodzynkiem na tym konglomeracie spekulacyjnym jest galeria na którą zapraszają gamoni klaszczących w łapki na zakończenie każdego dnia którzy ochoczą klaszczą bez opamiętania szczególnie silnie w dniach gdy szulernia zanurkowała.: To naprawdę jest obraz zrozpaczonych galerian ściągniętych dla urozmaicenia pirackiej sesji. Sam Stanisław Bareja by takiego scenariusza nie wymyślił. Pozdrawiam

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki