Bankom chwilowo brakuje waluty w gotówce

ING Bank Śląski poinformował swoich klientów, by zgłaszali wcześniej chęć wypłaty większych kwot waluty w placówkach. Podaje, że cały sektor bankowy ma chwilowy problem z dostawą gotówki w walutach zagranicznych do oddziałów.

(fot. Kenan Stocks / Shutterstock)

Bank tłumaczy, że jest to spowodowane wprowadzeniem ograniczeń w transporcie międzynarodowym. Dotyczy to zwłaszcza dolarów amerykańskich. Wszystkie banki, wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim, działają już, aby zasilić kasy oddziałów dodatkową gotówką w walutach zagranicznych.

Dlatego bank zdecydował się wprowadzić nowe zasady wypłat gotówkowych w walutach. Kwoty wypłat do 2 tys. USD lub EUR są realizowane w oddziałach standardowo. Klienci, którzy chcą wypłacić więcej, powinni zgłosić taki zamiar 5 dni wcześniej. Chęć wypłaty środków w GBP należy zgłaszać każdorazowo wcześniej.

Jednocześnie bank informuje, że ograniczenia te nie dotyczą bankowości elektronicznej. W systemie internetowym nadal można bez ograniczeń realizować płatności w walucie obcej i wymieniać waluty w kantorze.

NBP uspokaja

Podczas wczorajszej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński podkreślił, że system bankowy jest stabilny, dobrze zaopatrzony w kapitał i jest gotówka w rezerwie. 

"Jeśli chodzi o system bankowy, to jest on dobrze zaopatrzony w kapitał, bezpieczny. Nie ma tutaj żadnego niebezpieczeństwa. Jeśli chodzi o bank centralny, to jest silny bank, potężny bank, nawet jak na nasze możliwości" - zapewnił prezes NBP.

"Banki trochę narzekały, że muszą budować te wszystkie bufory, ale mają je jak przychodzi teraz czas. My to jeszcze podlejemy płynnością, damy większe możliwości" - mówił prezes NBP.

WB/PAP/Bankier.pl

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 15 piotr_malkontent

Powinni wypłacać jak za Gierka w Bonach Dewizowych Polska Kasa Opieki S.A., które można by realizować np. w PEWEX'ie i to nic, że teraz nie ma już takich PEWEX'ów... Złoto już tak można kupować, płacisz i dostajesz papier-fakturę i obietnicę, że jak będzie to przyślą a w innym wypadku zwrócą Ci pieniądze - to chyba uczciwe. Nowy wspaniały Świat tyle, że realny, nie Huxley'a.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 15 and-owc

A dobrze im tak krwiopijcom,lichwiarzom (nie będę zrywał podłogi). "Pieśń o zachodnich bankierach" - śpiewa Andrzej Rosiewicz.

! Odpowiedz
11 21 marcinc_c

Nie rozumiem artykułu, przecież mówili, że dodrukują. To o co ten hałas

! Odpowiedz
6 27 abw_analityka

Akurat nie tylko w ING tak jest. W PKO mogą wypłacić 5 tys. zł. W bankomatach jest kolejka ale można wypłacić. Wiadomo od kogo będą "pożyczone" pieniążki w pierwszej kolejności - od tych co je mają.

! Odpowiedz
32 35 libertypoland2020

1,5 tygodnia i dolar poszedł w górę o 50 gr a euro o 30 gr,dlatego teraz limity w wypłacie gotówki w tych walutach...Wyplacajcie gotówkę bo wam ja banki zabiora jak raz to juz było niedawno w jednym polskim banku...Przyjdzie jeszcze większy kryzys to dla ratowania banków nasza kase będą przejmowac...

! Odpowiedz
51 39 ajwaj

""Jeśli chodzi o system bankowy, to jest on dobrze zaopatrzony w kapitał, bezpieczny""

i znowu lipa w bajkach PISy, nawet 1. szt obiecanek nie sa w stanie spelnic

! Odpowiedz
59 25 rutinoscorbin

Ludzie wypłacają a tak naprawdę więcej bedą ryzykować mając te pieniądze w domu niż by spokojnie leżały w banku. Szczególnie 60+

! Odpowiedz
29 34 marekmarek222

Jasne, że tak. W Chinach jak odkryli, że wirus na pieniądzach utrzymuje się nawet 3 dni, to robili ogromne akcje odkażania.

Teraz jest zabawnie, bo ruskie trole robią akcję straszenia ludzi w Internecie i na razie super im to wychodzi.

! Odpowiedz
39 11 ajwaj odpowiada marekmarek222

ruskie trolle bawia sie
z niedzwiedziami w Moskwie, weselej niz na forach

! Odpowiedz
18 6 tysiak35 odpowiada marekmarek222

ruskie trole maja cie za głupiego

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne