REKLAMA

Bankom chwilowo brakuje waluty w gotówce

2020-03-19 08:03, akt.2020-03-19 08:26
publikacja
2020-03-19 08:03
aktualizacja
2020-03-19 08:26

ING Bank Śląski poinformował swoich klientów, by zgłaszali wcześniej chęć wypłaty większych kwot waluty w placówkach. Podaje, że cały sektor bankowy ma chwilowy problem z dostawą gotówki w walutach zagranicznych do oddziałów.

fot. Kenan Stocks / / Shutterstock

Bank tłumaczy, że jest to spowodowane wprowadzeniem ograniczeń w transporcie międzynarodowym. Dotyczy to zwłaszcza dolarów amerykańskich. Wszystkie banki, wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim, działają już, aby zasilić kasy oddziałów dodatkową gotówką w walutach zagranicznych.

Dlatego bank zdecydował się wprowadzić nowe zasady wypłat gotówkowych w walutach. Kwoty wypłat do 2 tys. USD lub EUR są realizowane w oddziałach standardowo. Klienci, którzy chcą wypłacić więcej, powinni zgłosić taki zamiar 5 dni wcześniej. Chęć wypłaty środków w GBP należy zgłaszać każdorazowo wcześniej.

Jednocześnie bank informuje, że ograniczenia te nie dotyczą bankowości elektronicznej. W systemie internetowym nadal można bez ograniczeń realizować płatności w walucie obcej i wymieniać waluty w kantorze.

NBP uspokaja

Podczas wczorajszej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński podkreślił, że system bankowy jest stabilny, dobrze zaopatrzony w kapitał i jest gotówka w rezerwie. 

"Jeśli chodzi o system bankowy, to jest on dobrze zaopatrzony w kapitał, bezpieczny. Nie ma tutaj żadnego niebezpieczeństwa. Jeśli chodzi o bank centralny, to jest silny bank, potężny bank, nawet jak na nasze możliwości" - zapewnił prezes NBP.

"Banki trochę narzekały, że muszą budować te wszystkie bufory, ale mają je jak przychodzi teraz czas. My to jeszcze podlejemy płynnością, damy większe możliwości" - mówił prezes NBP.

WB/PAP/Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (63)

dodaj komentarz
piotr_malkontent
Powinni wypłacać jak za Gierka w Bonach Dewizowych Polska Kasa Opieki S.A., które można by realizować np. w PEWEX'ie i to nic, że teraz nie ma już takich PEWEX'ów... Złoto już tak można kupować, płacisz i dostajesz papier-fakturę i obietnicę, że jak będzie to przyślą a w innym wypadku zwrócą Ci pieniądze Powinni wypłacać jak za Gierka w Bonach Dewizowych Polska Kasa Opieki S.A., które można by realizować np. w PEWEX'ie i to nic, że teraz nie ma już takich PEWEX'ów... Złoto już tak można kupować, płacisz i dostajesz papier-fakturę i obietnicę, że jak będzie to przyślą a w innym wypadku zwrócą Ci pieniądze - to chyba uczciwe. Nowy wspaniały Świat tyle, że realny, nie Huxley'a.
and-owc
A dobrze im tak krwiopijcom,lichwiarzom (nie będę zrywał podłogi). "Pieśń o zachodnich bankierach" - śpiewa Andrzej Rosiewicz.
marcinc_c
Nie rozumiem artykułu, przecież mówili, że dodrukują. To o co ten hałas
abw_analityka
Akurat nie tylko w ING tak jest. W PKO mogą wypłacić 5 tys. zł. W bankomatach jest kolejka ale można wypłacić. Wiadomo od kogo będą "pożyczone" pieniążki w pierwszej kolejności - od tych co je mają.
libertypoland2020
1,5 tygodnia i dolar poszedł w górę o 50 gr a euro o 30 gr,dlatego teraz limity w wypłacie gotówki w tych walutach...Wyplacajcie gotówkę bo wam ja banki zabiora jak raz to juz było niedawno w jednym polskim banku...Przyjdzie jeszcze większy kryzys to dla ratowania banków nasza kase będą przejmowac...
ajwaj
""Jeśli chodzi o system bankowy, to jest on dobrze zaopatrzony w kapitał, bezpieczny""

i znowu lipa w bajkach PISy, nawet 1. szt obiecanek nie sa w stanie spelnic
rutinoscorbin
Ludzie wypłacają a tak naprawdę więcej bedą ryzykować mając te pieniądze w domu niż by spokojnie leżały w banku. Szczególnie 60+
marekmarek222
Jasne, że tak. W Chinach jak odkryli, że wirus na pieniądzach utrzymuje się nawet 3 dni, to robili ogromne akcje odkażania.

Teraz jest zabawnie, bo ruskie trole robią akcję straszenia ludzi w Internecie i na razie super im to wychodzi.
ajwaj odpowiada marekmarek222
ruskie trolle bawia sie
z niedzwiedziami w Moskwie, weselej niz na forach
tysiak35 odpowiada marekmarek222
ruskie trole maja cie za głupiego

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki