Agricole Trade - nowa mutacja "łowców jeleni"

Prawdopodobnie dziesiątki kolejnych niedoświadczonych inwestorów padło ofiarami „łowców jeleni” – czyli pseudoforeksowych brokerów oferujących laikom łatwe pieniądze "zarobione" na handlu walutami.

Chodzi o firmę Agricole Trade, której sprawę opisuje wtorkowe wydanie „Dziennika Gazety Prawnej”. Według DGP firma z siedzibą na Saint Vincent i Grenadynach „łowiła” klientów za pomocą reklam na Facebooku. Serwery oszustów zarejestrowane były w Rosji. Zresztą nawet w polskiej wersji językowej pojawia się cyrylica.

Z przytaczanych w mediach oraz na forum Bankier.pl relacji klientów wynika, że model działania Agricole Trade do złudzenia przypominał schematy tzw. łowców jeleni, o których dwa lata temu pisał „Puls Biznesu”. Oszustwo polegało na „złowieniu” stosunkowo zamożnych, lecz niedoświadczonych inwestorów, których kuszono wysokimi zyskami na handlu walutami.

Nawet początkujący inwestor wie, że na foreksie znacznie łatwiej jest stracić niż zarobić. Lecz rachunki ofiar „łowców jeleni” w jakiś cudowny sposób początkowo zarabiały.  Rzecz jasna, były to zyski fikcyjne, będące tylko zapisami na rachunkach pseudobrokera, a nie będące rezultatami rzeczywistych transakcji rynkowych.

Organizatorzy Agricole Trade poszli o dwa kroki dalej niż ich poprzednicy. Po pierwsze, zarówno logo firmy jak i nazwa sugerowały związki z bankiem Credit Agricole, prowadzącego licencjonowaną przez KNF działalność w Polsce. Bank ustami swojego rzecznika jednoznacznie odcina się od Agricole Trade i przestrzega przed współpracą z tą firmą.

Po drugie, pracownicy Agricole Trade prosili swoich klientów o rzeczy, których ci ostatni nigdy nie powinni byli robić, nawet w ramach współpracy z licencjonowaną firmą inwestycyjną. Mamieni wizją ponadprzeciętnych zysków inwestorzy przekazywali Agricole Trade dostęp do swoich komputerów, kopie dowodów osobistych, a nawet dane do logowania do banku czy kart bankowych.

Rzecz jasna, ani zainwestowanych, ani tym bardziej rzekomo „zarobionych” pieniędzy nie udało się wypłacić. Działalność tego pseudobrokera prawdopodobnie urwała się na początku lutego. Tak przynajmniej wynika z treści strony internetowej, na której dział „nowości” (pisanych po rosyjsku) kończy się wpisem z 29 stycznia 2019 roku.Straty poszkodowanych mogą iść w miliony złotych.

Po tego typu sprawach zawsze pojawia się pytanie: czy dało się zawczasu rozpoznać, że to oszustwo? Bez ogródek odpowiem: tak i to w zasadzie od razu. Po pierwsze, na rynku finansowym tylko oszust może oferować wysokie zyski i to osiągnięte łatwo i bez ryzyka. Na prawdziwym foreksie ok. 80% klientów ponosi straty. Prawny obowiązek informowania o tym fakcie ma każdy legalny broker foreksowy w Polsce.

Po drugie, wystarczy spojrzeć na motto widniejące na stronie internetowej Agricole Trade. „Zarabianie prawdziwych pieniędzy na rynkach finansowych jest łatwe – przekonaj się sam”. Trudno o większe kłamstwo. W tym kontekście wyjątkowo ironicznie jawi się napis widniejący na górze strony: „Tylko zdrowy rozsądek ma przyszłość”. I to akurat jest prawda. Zdrowy rozsądek nakazuje tu natychmiast zamknąć okno przeglądarki.

KK

Źródło: Bankier24
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 31 pkc

Ciekawe ilu z nich było w Amber golf?

! Odpowiedz
1 2 cyklonb

Złe porównanie - Amberd Gold to nie platforma inwestycyjna ale takie już DeGiro to tak i sądzę że na tym forum są tacy co zainwestowali przez degiro i na przykład przez rok to działało aż przestali wypłacać. O ile ta opisana firma to jednorazowy przekręt to degiro odradza się już kilkukrotnie za każdym razem jako nowość z podobnym zespołem ludzi którzy tą "nową" platformę inwestycyjna opracowali i nią zarządzają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 21 jasiek2017

A w komentarzach wielu promuje inwestycje w waluty hahahahahha pozniej kolejni laicy zwabieni reklamami dadza sie oszukac

! Odpowiedz
0 0 matpoz1

Albo w nieruchomości, akurat na górce.

! Odpowiedz
8 25 obronca_przebraza

Na bank to lemingi!

! Odpowiedz
1 37 1as

Jeleni nigdy nie zabraknie, to jest coś niesamowitego.
Już tyle przekrętów opisano, a tu ciągle nowe zastępy dawców!

! Odpowiedz
11 53 pralkaboga

ciekawi mnie ilu z tych przewalonych inwestorów miało również kredyty we frankach ;)

! Odpowiedz
37 54 trollmaster

ciekawe, ilu z tych nabranych głosowało na PO?

! Odpowiedz
32 33 jag63 odpowiada trollmaster

ciekawe, ilu z tych nabranych głosowało na PiS?

! Odpowiedz
12 20 meryt odpowiada jag63

Do kompletu.
ciekawe, ilu z tych nabranych głosowało na Lewicę (SLD, Wiosna, Razem), PSL, Konfederacje?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,02% 3,8779
2019-11-21 12:25:00
EUR/PLN 0,09% 4,2981
2019-11-21 12:25:00
EUR/USD 0,07% 1,1084
2019-11-21 12:25:00
CHF/PLN 0,06% 3,9162
2019-11-21 12:25:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil