Około 9 mld funtów znajduje się wciąż w obiegu w banknotach, mimo iż zostały już wycofane jako środek płatniczy. Część nielegalnie krąży od 2017 roku. W większości są to banknoty 20- i 50-funtowe. Czy przyjdzie je wyrzucić do kosza lub zrobić z nich podpałkę?


Według Mennicy Królewskiej w obiegu znajduje się również 87 mln funtów w starych monetach 1-funtowych, które powinny być wymienione. W ciągu ostatniego roku zwrócono zaledwie 18 mln funtów w wycofanych monetach. Zostały one przetopione na nowe i trafiły z powrotem do portfeli Brytyjczyków i nie tylko.
Bank Anglii poinformował, że w obiegu pozostało 445 mln papierowych banknotów, które powinny zostać wymienione. Wśród nich znajduje się:
- 111 mln banknotów 5-funtowych, które zostały wycofane w maju 2017 r.,
- 65 mln banknotów 10-funtowych, które zostały wycofane w marcu 2018 r.,
- 198 mln banknotów 20-funtowych, które zostały wycofane w październiku 2022 r.,
- 70 mln banknotów 50-funtowych, które zostały wycofane także w październiku 2022 r.
W Wielkiej Brytanii trwa wymiana banknotów papierowych na plastikowe, które zostały wyposażone w szereg zabezpieczeń - informuje BBC News. Stare Bank of England nadal przyjmuje i wymienia na nowe. Podobnie urzędy pocztowe, choć tam nie można przynieść więcej niż 300 "starych" funtów. Jak zapewnia bank, nawet te wycofane pieniądze zachowują swoją wartość nominalną.
Cały proces idzie dość topornie, gdyż w ciągu ostatniego roku zwrócono zaledwie 1,8 mld funtów. Co ciekawe, z tej kwoty ponad 1,6 mln okazało się być dostarczone w sfałszowanych banknotach.