Trump dostanie 82 mln dolarów na swoją kampanię

Prezydent USA Donald Trump zebrał w pierwszym kwartale bieżącego roku ponad 30 mln dolarów na swą następną kampanię wyborczą - poinformował w poniedziałek jego sztab wyborczy w oświadczeniu złożonym w Federalnej Komisji Wyborczej.

(fot. Jonathan Ernst / Reuters)

Sztab wyborczy Trumpa zgromadził na jego kampanię w przyszłorocznych wyborach prezydenckich tyle samo pieniędzy, co w sumie dwoje prowadzących w gromadzeniu funduszy na swoje kampanie Demokratów.

Określający się jako demokratyczny socjalista senator Bernie Sanders zebrał w pierwszym kwartale bieżącego roku 18,2 mln dolarów, a senator Kamala Harris, przedstawicielka Partii Demokratycznej z Kalifornii - ok. 12 mln.

Trump bezpośrednio po zaprzysiężeniu na pierwszą kadencję w styczniu 2017 roku zapowiedział, że będzie się starał o reelekcję. W sumie jego sztab ma już w swojej kasie wyborczej ponad 41 mln dolarów.

Oprócz tej kwoty, zgromadzonej ze stosunkowo drobnych datków licznych zwolenników obecnej ekipy republikańskiej w Białym Domu, sztab wyborczy Trumpa i wiceprezydenta Mike'a Pencea może korzystać także z funduszy, jakie na wybór obecnego prezydenta na drugą czteroletnią kadencję zgromadził do tej pory Narodowy Komitet Partii Republikańskiej (Republican National Committee - RNC).

Zatem razem z pieniędzmi RNC sztab kampanii TrumpPence 2020 ma do dyspozycji ponad 82 mln dolarów. Trump nie ma i prawdopodobnie - zgodnie z tradycją amerykańskiej polityki - nie będzie miał konkurenta do otrzymania nominacji Partii Republikańskiej w wyborach w 2020 roku.

Tymczasem Narodowy Komitet Partii Demokratycznej po kosztownej kampanii przed wyborami do Kongresu w 2018 r. ma długi w wysokości 4,6 mln dolarów.

Eksperci polityczni wskazują, że coraz liczniejszą grupę polityków Partii Demokratycznej, którzy zamierzają wziąć udział w wyborach prezydenckich w 2020 r., czeka bratobójcza i kosztowna walka o otrzymanie nominacji tej partii w walce o Biały Dom.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 wektorwg

No chyba że przejedzie ciężarna zakonnice na pasach

! Odpowiedz
0 1 raficus

Trump aby ponownie zostać wybrany na prezydenta USA nie musi robić nic, anything, nada! Po tych wszystkich sukcesach i przy fatalnej polityce demokratów, Trump jest jedynym kandydatem na stołek prezydenta USA i nie musi się za bardzo starać aby go ponownie zdobyć.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil