REKLAMA

16 chętnych na stanowisko prezesa JSW

2015-03-16 14:35
publikacja
2015-03-16 14:35
16 chętnych na stanowisko prezesa JSW
16 chętnych na stanowisko prezesa JSW
fot. Reuters / / FORUM

16 osób chce się ubiegać o stanowisko prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) tyle zgłoszeń wpłynęło dotąd na konkurs ogłoszony w lutym przez radę nadzorczą tej giełdowej spółki.

JSW będzie miała nowego prezesa (fot. Grzegorz Klatka / FORUM)

Do godz. 14 wpłynęło 16 kopert ze zgłoszeniami. Ich otwarcie zaplanowano na 23 marca, a rozmowy z kandydatami - na 9 kwietnia - poinformowała rzeczniczka spółki Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Poprzedni prezes Jarosław Zagórowski, kierujący spółką przez blisko 8 lat, 16 lutego złożył rezygnację, co zakończyło burzliwy, 17-dniowy strajk w firmie. Do czasu powołania nowego prezesa spółką kieruje Jerzy Borecki, zastępca prezesa ds. technicznych.

Osoba chcąca kierować JSW musi mieć ukończone wyższe studia magisterskie o specjalności technicznej, ekonomicznej lub prawniczej albo stopień naukowy o takiej specjalności. Wymagane jest też co najmniej 10-letnie doświadczenie zawodowe, w tym co najmniej 3-letnie na stanowisku członka zarządu spółki kapitałowej, instytucji finansowej lub kierowniczym wyższego szczebla w spółkach kapitałowych. Pożądane jest doświadczenie w spółkach giełdowych, a także znajomość języka angielskiego.

W ogłoszeniu wskazano też, że kandydat powinien mieć takie cechy jak odporność na stres i kreatywność, a wśród pożądanych umiejętności jest też prowadzenie dialogu społecznego i rozwiązywania konfliktów społecznych.

Strajk w JSW rozpoczął się 28 stycznia po ogłoszeniu przez zarząd planu oszczędnościowego. Głównym postulatem protestujących oraz warunkiem zakończenia strajku było odwołanie prezesa spółki Jarosława Zagórowskiego. Konflikt między nim a związkami trwał w spółce od lat. Związkowcy zarzucali Zagórowskiemu pozorowanie dialogu społecznego i błędy w zarządzaniu, on związkom - opór wobec jakichkolwiek zmian, niezbędnych w firmie borykającej się ze skutkami kryzysu całej branży.

Przebieg protestu był burzliwy, odbywały się liczne demonstracje, podczas dwóch interweniowała policja. 16 lutego Zagórowski zrezygnował z funkcji. W komunikacie na ten temat wskazano, że bezpośrednią przyczyną tej decyzji była rozpętana przez liderów związkowych fala bezprzykładnej nienawiści i agresji wobec prezesa. Tego samego dnia górnicy wrócili do pracy, dwa dni później, kiedy rezygnację Zagórowskiego zatwierdziła rada nadzorcza JSW, formalnie zakończyła się akcja protestacyjno-strajkowa w JSW.

Gliwicka prokuratura wszczęła śledztwo ws. interwencji policji podczas organizowanych w lutym górniczych manifestacji w Jastrzębiu Zdroju. Prokuratorzy zbadają, czy funkcjonariusze nie przekroczyli uprawnień, używając broni gładkolufowej i gazów łzawiących. Kwestię tę bada również rzecznik praw obywatelskich.

Niezależnie od śledztwa ws. działań policji, kilka tygodni temu, po innym doniesieniu, gliwicka prokuratura wszczęła postępowanie ws. legalności strajku w JSW. Prokuratorzy sprawdzą, czy organizatorzy protestu nie złamali przepisów Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zarząd JSW powtarzał, że strajk był nielegalny. (PAP)

lun/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Szatyn
Ponoć Prezes juz jest wybrany . Mają w rządzie takiego co ma żelazny argument: ,umie po Angielsku gdyż razem z Donaldem był na kursie . Teraz zażyczą sobie aby to był szatyn ,wzrostu 174,miał skończony WURM no i bliznę nad prawym czołem ,no i kandydat " fachowiec" będzie zatwierdzony. Pytania egzaminacyjne też juz zna jak Ponoć Prezes juz jest wybrany . Mają w rządzie takiego co ma żelazny argument: ,umie po Angielsku gdyż razem z Donaldem był na kursie . Teraz zażyczą sobie aby to był szatyn ,wzrostu 174,miał skończony WURM no i bliznę nad prawym czołem ,no i kandydat " fachowiec" będzie zatwierdzony. Pytania egzaminacyjne też juz zna jak i oczekiwane odpowiedzi.Tak się to czyni. Tak tu juz jest ta Wolna POlska!
~Ol
aj zapomnialem dodać -Zagór po angielsku nic a nic a POdwyzke do 75000 na miesiąc dostał.
~ol
Ponoć najwiekszym atutem ma byc znajomośc j. angielskiego. Już pewnie takiego mają w rządzie co na saksach siedział razem z Donaldem.
~Tadzik
Zapewne POwołają kolejnego swojego fachowca.
~bgornik
Kiedy my obywatele tego kraju przestaniemy dokładać do tego burdelu w górnictwie.
~Kuba
Nie rozumiem jakie straty ? a czy na POdatki pracowali kiedyś CUDaki?
---a czy Ktos policzył jakie straty dla Polski do tej pory narobił J Buzek który rozdał z pieniędzy podatników 5letnie urlopy górnicze ze wszystkimi przywilejami (barb ,14stk ,socj ,inne) zaliczane do pracy dołowej a po nich rozdał tym ludziom superwczesne emerytury
Nie rozumiem jakie straty ? a czy na POdatki pracowali kiedyś CUDaki?
---a czy Ktos policzył jakie straty dla Polski do tej pory narobił J Buzek który rozdał z pieniędzy podatników 5letnie urlopy górnicze ze wszystkimi przywilejami (barb ,14stk ,socj ,inne) zaliczane do pracy dołowej a po nich rozdał tym ludziom superwczesne emerytury ,że niby 25lat z L-4 przepracowali. Wszystkie te nienależne emerytury do dziś fundowane na koszt spoleczeństwa . I nformowałem o tym Pitere pełenom rządu do spraw nieprawidlowości. Ona uwaga PISEMNIE się z tym zgodzila ale stwierdzila że Jurek to OK kolega i nie bedzie Go scigać a zadna Prokuratura pomimo iż o tym szwindlu na skale historii i prehistorii Polski wie z ogólnej wiedzy --Jurka Buzka też nie ściga. Taki z wandala - Kolega !
Dziwny ten kraj ,wystarczy być z PO i ma się całkowite rozgrzeszenie największych złodziejstw.

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki