REKLAMA
BADANIE

10 szokujących prognoz Saxo Banku na 2015 r.

2014-12-10 16:11
publikacja
2014-12-10 16:11

Saxo Bank opublikował coroczny zestaw tzw. szokujących prognoz. Jest to dziesięć scenariuszy mało prawdopodobnych zdarzeń, których wystąpienie mogłoby w istotny sposób wpłynąć na światowe rynki (nawet wówczas, gdy ryzyko ich wystąpienia byłoby zaniżone).

10 szokujących prognoz Saxo Banku na 2015 r.
10 szokujących prognoz Saxo Banku na 2015 r.
fot. frankpeters / / Thinkstock

W tym roku prognozy obejmują m.in. wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej po wygranej w wyborach Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), możliwość rezygnacji Mario Draghiego ze stanowiska prezesa Europejskiego Banku Centralnego na rzecz prezydentury we Włoszech, a także erupcji islandzkiego wulkanu Bardarbunga, która mogłaby zakłócić europejskie wakacje w 2015 r.

Zdaniem Steena Jakobsena, głównego ekonomisty Saxo Bank, nadchodzący rok będzie trudny, ale z perspektywy czasu może okazać się także rokiem uznawanym za nadir pod każdym względem. Inflacja osiągnęła najniższy poziom od dziesięcioleci, podobnie jak stopy procentowe, a ceny energii gwałtownie spadają. Niezmienne dane i stabilna sytuacja na rynkach aktywów spowodowały, że inwestorzy uzyskali złudne poczucie bezpieczeństwa, które w 2015 r. może doprowadzić do największych problemów. Przedsmak czekających nas atrakcji mieliśmy przez jeden tydzień chaosu w październiku. Jeśli potraktujemy te wydarzenia poważnie, w nadchodzącym roku czeka nas prawdziwy rollercoaster.

Szokujące prognozy Saxo Bank mają na celu znalezienie dziesięciu stosunkowo kontrowersyjnych i niepowiązanych ze sobą pomysłów, które mogłyby wywrócić świat inwestorów do góry nogami. Dzięki analizie najbardziej negatywnych scenariuszy i zdarzeń, bez względu na to, czy jest to bankructwo Rosji, wybuchy wulkanów, czy internetowy Armageddon, inwestorzy mają okazję przetestować swoje założenia pod kątem warunków skrajnych i sprawdzić, co takie zdarzenia mogą oznaczać dla ich inwestycji. Należy pamiętać, że mimo iż prognozy dotyczą dość ekstremalnych scenariuszy rynkowych, w ujęciu historycznym część z nich niestety okazała się trafna.

1. Zapaść na brytyjskim rynku mieszkaniowym

Już dziś badania wykazują, że brytyjski rynek mieszkaniowy traci impet, zwłaszcza w Londynie. Nieuchronna podwyżka stóp procentowych przez Bank of England spowoduje w 2015 r. zapaść na brytyjskim rynku mieszkaniowym, a ceny mogą spaść aż o 25%.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

2. Inflacja w Japonii na poziomie 5%

Nieprzerwane drukowanie pieniędzy przez Bank of Japan podważa zaufanie do jena. Kuroda przekona się, że jego polityka przywrócenia inflacji w Japonii jest aż nadto skuteczna - symptom utraty kontroli nad własną walutą przez Japonię.

3. Dewaluacja juana w Chinach o 20%

Chiny będą szukać wszelkich sposobów na rozluźnienie gigantycznej presji deflacyjnej związanej z boomem kredytowym. Gdy ryzyko deflacji wzrośnie, Chiny wezmą przykład z BoJ i przeprowadzą dewaluację juana o 20%, dołączając do Japonii w walce o import inflacji i popytu.

4. Draghi odchodzi z EBC

Aby ostatecznie przekonać Niemców do luzowania ilościowego, Draghi złoży rezygnację, a proces pełnego luzowania ilościowego realizować będzie już nowy prezes Europejskiego Banku Centralnego - Jens Weidmann z Bundesbank. Draghi dostrzeże więcej okazji do wykorzystania swoich talentów we Włoszech: prezydent Napolitano wyraził życzenie, by Draghi został jego następcą.

5. Kolejne bankructwo Rosji

Spadek cen ropy i ochłodzenie relacji finansowych z geopolitycznymi antagonistami Rosji uniemożliwi dużym rosyjskim spółkom lub samemu rządowi Federacji spłatę zadłużenia zagranicznego. Takie bankructwo jak w 1998 r. jest konieczne do zabezpieczenia przyszłości kraju; to samo dotyczy dyplomatycznego rozstrzygnięcia konfliktu na Ukrainie.

6. Ataki hakerów uderzą w handel internetowy

W 2015 r. ataki na największych graczy w sektorze handlu internetowego będą częstsze i bardziej agresywne, a ich efekty będą niszczące dla całej sieci i dla dostawców usług świadczonych w chmurze. Amazon.com, największy internetowy sprzedawca detaliczny i dominujący gracz w sektorze usług internetowych, odnotuje spadek przychodów o 50% na skutek zarówno ataków na e-handel ogółem, jak i zawyżonej wyceny swoich akcji.

7. Wybuch wulkanu zakłóci wakacje w Europie

Podobnie jak w przypadku wulkanu Laki w 1783 r., również i erupcja aktywnego islandzkiego wulkanu Bardarbunga w 2015 r. uwolni znaczne ilości szkodliwego dwutlenku siarki i innych gazów, które rozniosą się po europejskim niebie. Wybuch wpłynie na warunki atmosferyczne i zagrozi uprawom w całej Europie; ceny zbóż dwukrotnie wzrosną nawet w przypadku, gdyby efekty erupcji okazały się mniejsze, niż przewidywano.

8. Kontrakty terminowe na kakao osiągną rekordową cenę 5 000 USD za tonę

Na całym świecie rośnie popyt na czekoladę: na Zachodzie głównie na ciemną, natomiast w Azji w ujęciu ogólnym.

Ze względu na zakłócenia podaży związane z obawami przed wirusem Ebola i niedoinwestowaniem kluczowych regionów produkcji w Afryce Zachodniej, świat konsumuje znacznie więcej kakao, niż je produkuje. W efekcie w 2015 r. ceny kakao osiągną rekordowy poziom przekraczający 5 000 USD za tonę.

9. Wielka Brytania skłania się ku wyjściu z UE w 2017 r. ("Brexit") po wygranej UKIP

W wyborach w Wielkiej Brytanii 7 maja 2015 r. Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) uzyska 25%, dzięki czemu stanie się trzecią największą partią w parlamencie. UKIP stanie się koalicjantem Partii Konserwatywnej Davida Camerona i ogłosi planowane referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE w 2017 r. Rentowności brytyjskich obligacji rządowych gwałtownie wzrosną.

10. Spready obligacji korporacyjnych o wysokiej rentowności dwukrotnie wzrosną

Po zmianie nastrojów w stosunku do obligacji o wysokiej rentowności, inwestorzy zamykający pozycje w 2015 r. będą musieli zmierzyć się z niewielką płynnością i znacznymi spadkami cen. Po ostatecznym wyeliminowaniu kredytów o wysokiej rentowności, słaba gospodarka europejska kolejny raz zatrzęsie się w posadach. Spread na indeksie Markit iTraxx Europe Crossover w 2015 r. dwukrotnie wzrośnie do poziomu 700 punktów bazowych.

Saxo Bank

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~jan
Wyjście Anglików z eurokołchozu nie jest mało prawdopodobne tylko nieuniknione. A potem to juz samo się posypie. Lecz przecież nic w tym złego.
~shock2
Ba, jest nawet siódmy: - Złoto lub juan zamiast dolara? - http://newtimes.pl/zloto-czy-zastapi-dolara-w-swiatowej-gospodarce/
~shock
A tu 6 "szokujących" info o Chinach:▪ Dèng Xiaopíng – ten, który zmienił Chiny w Supermocarstwohttp://newtimes.pl/deng-xiaoping-ten-ktory-zmienil-chiny-w-supermocarstwo/▪ Teraz… Chiny? Wejście Smokahttp://newtimes.pl/teraz-chiny-wejscie-smoka-czy-to-nowy-hegemon/▪ Chiny czy USA. Smok czy Orzeł będzie władcą Świata?http:A tu 6 "szokujących" info o Chinach:▪ Dèng Xiaopíng – ten, który zmienił Chiny w Supermocarstwohttp://newtimes.pl/deng-xiaoping-ten-ktory-zmienil-chiny-w-supermocarstwo/▪ Teraz… Chiny? Wejście Smokahttp://newtimes.pl/teraz-chiny-wejscie-smoka-czy-to-nowy-hegemon/▪ Chiny czy USA. Smok czy Orzeł będzie władcą Świata?http://newtimes.pl/chimeryka-chiny-i-usa-smok-czy-orzel-bedzie-wladca-swiata/▪ 95% (!) Metali Ziem Rzadkich, koniecznych do Nowych Technologii w rękach Chinhttp://newtimes.pl/metale-ziem-rzadkich-strategiczne-surowce-w-rekach-chin/▪ Przemysł dawno uciekł z Europy i USA do Azji (głównie Chin)http://newtimes.pl/przemysl-dawno-uciekl-do-azji-co-na-to-europa-i-usa/▪ Raport OECD: Świat w 2030 r. będzie już zupełnie inny (gdzie Chiny? Gdzie Polska?)http://newtimes.pl/raport-oecd-swiat-juz-w-2030-roku-bedzie-zupelnie-inny/Do wyboru, do koloru. Wystarczy?...No to teraz pobudka.
~wies
Prognozy szefa funduszu Tempelton co do Chin.http://www.pb.pl/3970464,48567,rynek-byka-w-chinach-dopiero-sie-zaczyna
~INWESTOR
Czytam te prognozy zawsze od kiedy się pojawiły ,z racji tego ,że inwestuje od ponad 15 lat,ale NIGDY te prognozy nie spełniły się nawet w 10 %. Prognozują to wybitni /niby/fachowcy,maklerzy ,zawodowcy,i to po roku jest wielką lipą.To co ma powiedzieć przeciętny inwestor,który stoi na kilkunastu rozdrożach-co on ma wybrać do inwestycji Czytam te prognozy zawsze od kiedy się pojawiły ,z racji tego ,że inwestuje od ponad 15 lat,ale NIGDY te prognozy nie spełniły się nawet w 10 %. Prognozują to wybitni /niby/fachowcy,maklerzy ,zawodowcy,i to po roku jest wielką lipą.To co ma powiedzieć przeciętny inwestor,który stoi na kilkunastu rozdrożach-co on ma wybrać do inwestycji ,skoro tacy zawodowcy nie wiedzą.A dziś każdy z nas może ułożyć po 20 prognoz na przyszły rok,będą tyle samo warte po roku jak te z Saxo Banku.
~Bandi37
Dlatego moj drogi inwestorze trzeba mieć swój system inwestowania - to złoty gral :)
~bankier
Czytaj ze zrozumieniem - szokujące prognozy "to dziesięć scenariuszy mało prawdopodobnych zdarzeń, których wystąpienie mogłoby w istotny sposób wpłynąć na światowe rynki (nawet wówczas, gdy ryzyko ich wystąpienia byłoby zaniżone)." Raczej oficjalnymi prognozami tego nazwać nie można.
~plazowicz
Widać przez te 15 lat niczego się nie nauczyłeś. Kupuje się tanio, sprzedaje drogo. A najlepiej w ogóle nie sprzedaje. Wszelkie prognozy makro można o kant dobić. Nikt mądry nie zna przyszłości i nie traci czasu na takie rozważania.
~jasnowidz
Wysoką kulturą ,taktem, połączonym z ogładą wykazał się ten bank. Ponieważ nic nie wspomina o metalach szlachetnych. Brawo, po co ludzi niepokoić.
~INWESTOR
Gdzieś pisałem,że przyszły rok będzie należał do metali szlachetnych w tym do spółek/akcji /wydobywających te metale,myślę ,że ten długoletni trend spadkowy nastąpi od lutego.Do nich zaliczamy ETF-y GDXJ/63 spółki/ ,, ETF GDX,, SGDM,, XME,, PSAU,,

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki