REKLAMA

Zamrożenie cen gazu. Rekompensaty dla przedsiębiorstw będą finansowane ze sprzedaży praw do emisji CO2

2022-11-28 11:14
publikacja
2022-11-28 11:14

Środki ze sprzedaży emisji do uprawnień CO2 mają być przekazywana na cele związane z finansowaniem rekompensat dla podmiotów stosujących cenę maksymalną gazu - zakłada projekt ustawy o zamrożeniu cen gazu na 2023 r., który w poniedziałek opublikowano na stronie Sejmu.

Zamrożenie cen gazu. Rekompensaty dla przedsiębiorstw będą finansowane ze sprzedaży praw do emisji CO2
Zamrożenie cen gazu. Rekompensaty dla przedsiębiorstw będą finansowane ze sprzedaży praw do emisji CO2
fot. Galushko Sergey / / Shutterstock

Chodzi o rządowy projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.

"Zmiana ma na celu zapewnienie możliwości finansowania rekompensat wypłacanych przedsiębiorstwom energetycznym ze środków uzyskanych ze sprzedaży w drodze aukcji uprawnień emisji, które na wniosek ministra właściwego do spraw klimatu mogłyby zostać przekazane do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19" - napisano w uzasadnieniu.

Jak dodano, środki pozyskane ze sprzedaży emisji do uprawnień CO2 mają być przekazywane do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w całości lub w części.

"W roku 2023 środki uzyskane ze sprzedaży w drodze aukcji uprawnień do emisji, z wyłączeniem środków przekazywanych na podstawie ust. 2c i 2d oraz środków, o których mowa w ust. 2b, mogą zostać przekazane w całości lub w części przez ministra właściwego do spraw klimatu, na wniosek ministra właściwego do spraw energii, do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19" - napisano w ustawie.

O terminie przekazania środków minister właściwy do spraw klimatu ma informować ministra właściwego do spraw budżetu nie później niż 14 dni przed datą przekazania środków.

W projekcie zapisano, że od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. podmiot uprawniony stosuje w rozliczeniach z odbiorcami paliw gazowych cenę wynoszącą 200,17 zł/MWh.

Minister Moskwa o projekcie dot. zamrożenia cen gazu: Będzie przedmiotem prac na kolejnym posiedzeniu Sejmu

Będzie przedmiotem prac na kolejnym posiedzeniu Sejmu - powiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odnosząc się do projektu ustawy o zamrożeniu cen gazu na 2023 r.

Chodzi o rządowy projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, który w poniedziałek opublikowano na stronie Sejmu.

Minister Moskwa przypomniała podczas poniedziałkowej konferencji, że projekt ustawy został przyjęty przez rząd w piątek w trybie obiegowym - "w bardzo podobnym kształcie, w jakim był dyskutowany na wtorkowej Radzie Ministrów". "Znajduje się już w Sejmie, stąd też wiemy, że będzie na kolejnym posiedzeniu przedmiotem prac parlamentu" - wskazała.

Chodzi, jak dodała, o zamrożenie ceny gazu "dla odbiorców indywidualnych, dla całej listy podmiotów wrażliwych, podobnie jak w prądzie, czyli szkół, szpitali, uczelni, żłobków, i wszystkich innych podmiotów, które świadczą usługi, działalność wrażliwą". Zaznaczyła, że lista ta "została z ustawy z tego roku przeniesiona i dla tych podmiotów mrozimy na poziomie stawki z tego roku, to jest 200 zł z niewielką końcówką".

Dodała, że wraca natomiast kwestia VAT. "Jesteśmy w dialogu z Komisją Europejską, KE z perspektywy konkurencyjności ma oczekiwanie, żeby ten VAT na gaz, m.in w Polsce wrócił i tak stanie się od stycznia 2023 r." - mówiła.

Minister zwróciła uwagę, że będzie stosowane kryterium dochodowe - "czyli zamrożenie ceny plus". "Mrozimy dla wszystkich, a kryterium dochodowe będzie stosowane dla gospodarstw, dla rodzin, żeby otrzymać zwrot VAT-u" - wyjaśniła.

Jak mówiła Anna Moskwa, wszyscy, którzy będą się mieścili w progu dochodowym - w przypadku gospodarstw jednoosobowych to 2100 zł, a wieloosobowych 1500 zł - w swoim urzędzie gminy, "będą mogli otrzymać zwrot VAT-u w formie specyficznego dodatku gazowego w takim tempie, w jakim te faktury będą do rodzin wpływały".

Minister klimatu zaznaczyła, że będzie się to odbywało według schematu dodatku osłonowego. "Wnioski, które do końca października już wpływały do gmin, weryfikacja dochodów, to się niedawno stało, więc gminy będą mogły łatwo przeprowadzić ten proces i na bieżąco, po otrzymaniu środków od wojewodów, zwracać VAT tym wszystkim, którzy w tej grupie dochodowej się mieszczą".

Projekt ustawy o zamrożeniu cen gazu na 2023 r. zakłada, że koszt rekompensat z tytułu stosowania ceny maksymalnej oraz stawek dystrybucji paliw gazowych dla niektórych odbiorców paliw gazowych wyniesie w ok. 29 mld zł.

Jednocześnie w projekcie zapisano, że osoby, które ogrzewają się gazem i spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego (2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego) uzyskają dodatkowo zwrot VAT zapłaconego przy zakupie gazu.

W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) podano, że szacowana liczba gospodarstw domowych, którym przysługiwać będzie refundacja podatku VAT, wyniesie ok. 300 tysięcy. Koszt tej refundacji szacowany jest na ok. 1 mld zł i określono go na podstawie maksymalnej ceny za paliwo gazowe wynoszącej 200,17 zł/MWh.

"Przyjęto, że średni koszt paliwa gazowego ponoszony przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się sprzedażą paliw gazowych do odbiorców objętych ochroną taryfową wyniesie około 615 zł/MWh" - dodano.

W OSR podano dodatkowo, że w związku z nowymi zadaniami przewidywanymi w ustawie dla Prezesa URE, w projekcie przewidziano przeznaczenie dodatkowych środków finansowych na wykonywanie tych zadań w łącznej kwocie 21 mld 512 mln zł w latach 2023-2032.

Jak poinformowała wcześniej kancelaria premiera w komunikacie, ceną maksymalną zostaną objęci wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.(PAP)

autorzy: Magdalena Jarco, Łukasz Pawłowski, Aneta Oksiuta

maja/ skr/ pif/ aop/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
arzab
"Środki ze sprzedaży emisji do uprawnień CO2" - w takim razie to ja poproszę o dwie emisje do uprawnień !
arzab
Te ponad 60 mld zł, które już uzyskaliście ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 też zostaną włączone do tej puli ? No chyba nie chcecie mi powiedzieć, że już je przepieprzyliście !

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki