REKLAMA

Policja na tropie podpalacza punktu szczepień

2021-08-02 12:06
publikacja
2021-08-02 12:06
Policja na tropie podpalacza punktu szczepień
Policja na tropie podpalacza punktu szczepień
fot. Health professional Tatjana Lang prepares syringes with doses of the Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine at the Bavarian Red Cross vaccination center, in Pfaffenhofen an der Ilm, Germany January 10, 2021. / / Reuters

Policja poszukuje sprawcy podpalenia mobilnego punktu szczepień oraz siedziby sanepidu w Zamościu (Lubelskie). Będziemy surowo podchodzić do tego typu aktów – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w Zamościu doszło do "bandyckiego aktu". "Sprawca podpalił państwową stację sanitarno-epidemiologiczną oraz podpalił punkt szczepień" - powiedział.

Rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie kom. Andrzej Fijołek powiedział PAP, że do pożarów doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Najpierw ogień pojawił się w mobilnym punkcie szczepień, ustawionym na Rynku Solnym w Zamościu, a potem w budynku powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej przy ulicy Peowiaków. "Według wstępnych ustaleń sprawca wybił tam szybę w podpiwniczeniu i podpalił wnętrze" – powiedział Fijołek. Zaznaczył, że w pożarach nikt nie ucierpiał.

Awantura w punkcie szczepień

W jednym z punktów szczepień w Grodzisku Mazowieckim 25 lipca doszło do awantury pomiędzy grupą osób, która chciała wejść do placówki, a jej pracownikami. Interweniowała policja, zatrzymano dwie osoby.

Z nagrań, które opublikowano na Twitterze, wynika, że na teren punktu chciały wejść osoby z logiem organizacji "Polskie Żółte Kamizelki", która przedstawia się jako grupa ludzi walczących o wolność i stawiających opór "bezprawiu rządu i policji".

Na profilach w mediach społecznościowych publikuje m.in. informacje zniechęcające do szczepień przeciw COVID-19.

Cała nadzieja w szczepionkach

Policja poszukuje sprawcy podpaleń. Zabezpieczono nagrania z miejskiego monitoringu. Jak podał Fijołek, według wstępnych ustaleń policji sprawcą może być mężczyzna, który uciekł jeszcze przed przyjazdem służb, jechał na rowerze. "Apelujemy do ewentualnych świadków, aby przekazali informacje policji, można to zrobić anonimowo" – zaznaczył rzecznik.

Rzecznik wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka powiedziała PAP, że trwa szacowanie strat. "Najbardziej ucierpiało wnętrze kontenera, czyli wyposażenie ze względu na zadymienie, najprawdopodobniej zniszczeniu uległy też szczepionki, które znajdowały się w lodówce" – wyjaśniła Strzępka.

- Będziemy surowo podchodzić do tego typu aktów – zapowiedział premier Morawiecki. Podkreślił, że szczepienia są "zaporą przed COVID-19" i przed czwartą falą epidemii. Zaznaczył, że szczepienia przebiegają teraz "w tempie wolniejszym", ale infrastruktura jest utrzymywana i potrzebna jest po to, żeby - jak mówił premier – "z powrotem ludzie zainteresowali się całym programem szczepień".

"To bardzo ważne, żeby zatrzymać czwartą fale, dlatego z różnych względów, ale także ze względu na to, że cały program szczepień i wszystkie osoby, które są zaangażowane w program szczepień, dbają o ludzkie życie, dbają o to, żeby nie doszło do kolejnej fali, będziemy niezwykle surowo podchodzić do tego typu aktów, jakie miały miejsce w Grodzisku Mazowieckim - tam zatrzymano sprawców gróźb karalnych" - powiedział premier.

Premier: zero tolerancji

We wpisie na Facebooku Mateusz Morawiecki podkreślił, że zeszłej nocy w Zamościu doszło do "bandyckiego aktu wandalizmu i przemocy, w którym sprawca podpalił Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz punkt szczepień". "Będziemy działać stanowczo i z całą mocą aparatu państwa polskiego. Oznacza to zero tolerancji dla przypadków przemocy i osób popełniających przestępstwa różnego rodzaju motywowane rzekomym zagrożeniem szczepieniami" - napisał.

Premier podkreślił, że polski rząd "nigdy nie szczędził sił i środków na jak najbardziej transparentną i rzetelną kampanię związaną z naszymi planami szczepień i ich bezpieczeństwem". "Doradzają nam najlepsi polscy eksperci, a wzorujemy się na światowych autorytetach w dziedzinie medyny" - wskazał.

Dezinformacja obcych wywiadów?

"Od czasu wybuchu epidemii Covid-19 wielokrotnie podkreślałem, jak ważna jest właściwa edukacja i polityka informacyjna w kwestii szczepień, i jak niebezpieczne są dezinformacja i fake newsy rozsiewane przez różnego rodzaju strony antyszczepionkowe, pseudonaukowców czy też agencje i służby obcych państw" - napisał Mateusz Morawiecki. "Za przykład niech posłużą wydarzenia z Francji, gdzie dziennikarze powiązali kampanię dezinformacji o szczepionkach z rosyjską agencją PR, afera z łapówką dla znanego brytyjskiego +antyszczepionkowca+ lub ustalenia amerykańskie, gdzie okazało się, że za większość fałszywych informacji odnośnie szczepionek w internecie odpowiada zaledwie 12 osób" - dodał.

"Podkreślam z całą mocą - osobisty sprzeciw wobec szczepień nie może być podstawą do usprawiedliwiania, pochwalania i inspirowania działalności osób, które niszczą punkty szczepień, atakują lekarzy, wdzierają się na oddziały szpitalne czy obrażają urzędników działających dla dobra wspólnego i zdrowia Polaków. Walczmy z wirusem a nie ze sobą nawzajem!" - czytamy.

Do wpisu premier dołączył infografikę informującą o tym, dlaczego warto się zaszczepić oraz jak można to zrobić. "Szczepionka to najbardziej skuteczna metoda, która chroni przed zakażeniem. Dzięki szczepieniom na świecie udało się całkowicie wyeliminować lub znacząco ograniczyć wiele śmiertelnych chorób" - zaznaczono.

MZ: 91 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, nikt nie zmarł z powodu COVID-19

Badania potwierdziły 91 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, nikt nie zmarł z powodu COVID-19 – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Resort podał, że nowe przypadki pochodzą z województw: śląskiego (12), małopolskiego (11), lubelskiego (9), mazowieckiego (9), dolnośląskiego (8), pomorskiego (8), łódzkiego (5), podkarpackiego (5), świętokrzyskiego (5), wielkopolskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), podlaskiego (3), warmińsko-mazurskiego (3), zachodniopomorskiego (2) i z lubuskiego (1).

W informacjach o trzech zakażeniach nie podano adresu. Dane te uzupełni inspekcja sanitarna.

Nikt nie zmarł Z powodu COVID-19.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 883 120 przypadków. Zmarło 75 261 osób z COVID-19.

Resort zdrowia zaznacza, że w związku z korektami wprowadzanymi przez laboratoria w systemie EWP globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

autorka: Sonia Otfinowska, Renata Chrzanowska

ren/ gab/ bf/ mchom/ sno/ mark/ sno/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Komentarze (2)

dodaj komentarz
3456
szczepionka jest wtedy najbardziej skuteczna jak pieniądze z niej trafiają do żydosko amerykańskiej mafi bo inne są szkodliwe , i zakazane.
zenonn
"zaporą przed COVID-19" i przed czwartą falą epidemii.
COVID i 4 fala jest juz tylko w głowach byznesmenów i polityków.
Zero tolerancji.

Ekspertów i polityków pod mur. Ołów na koszt rodzin.
EKSPERTÓW POZBAWIĆ TYTUŁÓW NAUKOWYCH I PRAWA WYKONYWANIA ZAWODU I MAJĄTKU RODZIN.
"zaporą przed COVID-19" i przed czwartą falą epidemii.
COVID i 4 fala jest juz tylko w głowach byznesmenów i polityków.
Zero tolerancji.

Ekspertów i polityków pod mur. Ołów na koszt rodzin.
EKSPERTÓW POZBAWIĆ TYTUŁÓW NAUKOWYCH I PRAWA WYKONYWANIA ZAWODU I MAJĄTKU RODZIN.
Fuj

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki