REKLAMA

Za wcześnie na ocenę konsekwencji wykrycia ASF w Niemczech

2020-09-10 18:04
publikacja
2020-09-10 18:04
Za wcześnie na ocenę konsekwencji wykrycia ASF w Niemczech
Za wcześnie na ocenę konsekwencji wykrycia ASF w Niemczech
fot. Piotr Małecki / / FORUM

Wykrycie ASF w Niemczech może oznaczać kłopoty dla polskich producentów, ale sytuacja może także niewiele się zmienić - ocenia Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej. Według organizacji, trudno jednoznacznie przewidzieć konsekwencje.

Pierwszy przypadek ASF w Niemczech został oficjalnie potwierdzony w czwartek u padłego dzika, znalezionego w graniczącym z Polską powiecie Szprewa-Nysa w Brandenburgii.

Według Związku, trudno jednoznacznie przewidzieć, jakie będą tego konsekwencje dla eksportu niemieckiej wieprzowiny do krajów pozaunijnych.

Organizacja polskich producentów wieprzowiny przypomina, że dwa lata temu, po potwierdzeniu przypadku ASF w Belgii, wiele krajów trzecich, które odbierały belgijską wieprzowinę, z dnia na dzień wstrzymało import. W rezultacie cena żywca wieprzowego w przeliczeniu na wagę bitą ciepłą spadła z 1,40 do 1,15 euro za kg, czyli o 22 proc.

W przypadku podobnej reakcji importerów w stosunku do Niemiec spadek ceny mógłby przekroczyć 30 proc. ze względu na wielokrotnie większą skalę eksportowanej wieprzowiny - ocenił Związek.

Według organizacji, wówczas Polska, która najwięcej produktów wieprzowych wysyła do Niemiec, może znacząco odczuć utratę niemieckiego rynku, a do Polski z Niemiec może napłynąć tani żywiec oraz tanie wyroby wieprzowe. W tym czarnym scenariuszu kryzys może potrwać wiele miesięcy - ocenia Związek.

Z kolei optymistyczny scenariusz zakłada, że Niemcy podczas wcześniejszych negocjacji z Chinami osiągnęły porozumienie o respektowaniu regionalizacji stref ASF. Wówczas niewiele się zmieni i eksport niemieckiej wieprzowiny będzie kontynuowany - uważa związek producentów trzody chlewnej. O tym, jaki scenariusz będzie realizowany przez Chiny przekonamy się w ciągu kilku najbliższych dni - dodaje organizacja. (PAP)

wkr/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
billbill
Chiny prowadzą wojnę gospodarczą z USA , prawdopodobnie uznają regionalizacje aby mogli importować wieprzowinę.
lorelie
Jak " w Niemczech" to za wcześnie...jak w Polsce to wybijają tys świń i zamykają kilkanaście ubojni :)

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki