Za przewalutowanie kredytów we frankach i tak zapłacą klienci

Według prezydenckiego projektu pomocy frankowiczom kredyty osób zadłużonych we frankach szwajcarskich zostaną przewalutowane po kursie sprawiedliwym. Dla banków oznacza to duże (nawet 40-milionowe) straty. W przyrodzie jednak nic nie ginie zostaną one wyrównane na klientach, którzy muszą liczyć się ze wzrostem kosztów produktów bankowych.

dostarczył infoWire.pl

Kurs sprawiedliwy to kurs, według którego w przypadku wejścia ustawy zadłużone osoby będą mogły przewalutować swoje kredyty we frankach szwajcarskich. Dla każdego zadłużonego zostanie on wyliczony indywidualnie według specjalnego algorytmu. Aby ustalić swój kurs sprawiedliwy, można skorzystać z kalkulatora dostępnego na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt ustawy zakłada również, że banki zwrócą frankowiczom spready walutowe. Ponadto będą oni mogli przenieść własność zadłużonej nieruchomości na bank w zamian za zwolnienie z długu.

Przewalutowanie kredytu po kursie sprawiedliwym w większości przypadków będzie opłacalne. Nie mamy jednak pewności, jak będzie on liczony od 2000 do 2005 r. Dostępny kalkulator zawiera bowiem tylko przeliczniki właśnie od 2005 r., chyba dlatego, że w poprzednich latach był dosyć wysoki WIBOR, który niekorzystnie wpłynąłby na kalkulację mówi serwisowi infoWire.pl Cezary Szewczak z firmy Open Finance.

Opinia Komisji Nadzoru Finansowego na temat prezydenckiego projektu nie była do końca pozytywna. Jest więc możliwe, że niektóre jego zapisy zostaną jeszcze zmienione.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 ~Ed

Precz z lichwiarską pazernością banków, trzeba jes rozliczyć co do grosika!

! Odpowiedz
1 8 ~CoZaSzkoda

A wiec tym samym odindeksowanie kredytow zafrankowionych zagrazaza destabilizacji "Sektora Finansowego Produktow Toksycznych". Niepowetowana strata.

! Odpowiedz
1 11 ~Prawda

Banki, ktore wysysaja ze spoleczebstwa takie ogromne pieniadze sa wysoce szkodliwe zarowno dla tego spoleczenstwa jak i gospodarki. Po co wiec mamy hodowac takie pasozyty? W naszym interesie jest, zeby oddaly nienaleznie zagarniete pieniadze i sie stad wyniosly. Nie prawda?

! Odpowiedz
1 8 ~NiewidzialnaReka

W przyrodzie nic nie ginie wiec wyeliminuje ich niewidzialna reka rynku. Nie wszystkie banki mialy te toksyczne kredyty. Jesli bank utrzymuje sie na rynku tylko dzieki toksycznym produktom, to lepiej zeby taki nie istnial.

! Odpowiedz
0 13 ~sde

Banki powinny się rozliczyc co do grosza ze skradzionych spreadów na rzecz frankowców. W dodatku powinny zostać nałożone kary za to złodziejstwo. Również, powinny zostać ukarane za manipulowanie kursem franka, co miesiąc jest to samo! Sam fakt, że nie było franków, a była ich sprzedaż to już kryminał! To tak jak bym kupił aut, którego nigdy nie widziałem! Złodzieje bankowi nie znacie dnia, ani godziny, kiedy frankowcy dobiora wam się do skóry, będziecie wyć i skomleć, a kredytobiorcy bedą górą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~borgia

Szczerze mówiąc, jeśli agenci SB skubią frankowiczów:

http://gf24.pl/prezes-mbanku-w-archiwach-sb/

to marnie widzę odfrankowanie.

! Odpowiedz
0 19 ~Woland

Banki jak mantrę powtarzają swoje kłamstwa, żeby dalej bezkarnie okradać ludzi. Ale tego przekrętu nie uda wam się ukryć przed społeczeństwem.

! Odpowiedz
1 17 ~bonz

Szkoda tylko, że ludzie mający kredyty we frankach tak późno się obudzili, banki zdążyły już wyssać z nich górę forsy, trzeba zatrzymać te pijawki i oderwać od źródła i niech se upadają w cholerę.

! Odpowiedz
0 10 ~ek

Jeśli straty liczy się tak:
Ponieważ w ustawowym terminie nie otrzymałam odpowiedzi na zapytanie z dnia 01-09-2010. Zwracam się z ponowną prośbą, o wyjaśnienie w jaki sposób obliczane jest zabezpieczenie kredytu. Dotyczy to szczególnie depozytu w walucie kredytu.

Dzień dobry,
depozyt zabezpieczający obliczany jest po kursie kupna wg tabeli dostęnej na stronie
http://www.raiffeisen.pl/kursy-walut-produktow-hipotecznych.
CHF kupione ze spreadem przeliczane na PLN ze spreadem i ponownie na CHF ze spreadem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 6 ~malma

za 500 + , za MDM, za leki dla emerytów itd. płacimy wszyscy z podatków , frankowicze też tylko dużo więcej,j ponoc oni dzwigaja od 8 lat polska gospodarkę bo mówia że upadnie jak przewalutują kredyty , ale nas maja rozliczyć sumiennie banki a nie budżet jeśli budżet z tego tytułu dostanie rykoszetem to bardzo mało do tej pory dużo więcej zyskał i budże zatem ludzie i banki ,które miały największe zyski od banków za granicą

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil