Za pomocą masek oszukali sztuczną inteligencję

Badacze z Kneron założyli maski i oszukali algorytmy sztucznej inteligencji. Chcieli sprawdzić, czy jej systemy rozpoznające rysy twarzy mogą być nieprecyzyjne.

(fot. Illus_man / Shutterstock)
Dla jednego z algorytmów nie trzeba było nawet ubierać maski, informuje portal sztucznainteligencja.org.pl. Na lotnisku Schiphol w Amsterdamie odprawy są zautomatyzowane, żeby wejść na pokład samolotu, wystarczyło do czytnika rozpoznającego twarz podstawić zdjęcie. Pracownicy Kneron przed kamerą weryfikującą umieścili fotografię osoby, na której dane wystawiony był bilet. 

Maska natomiast była potrzebna, żeby zalogować się do AliPay, chińskiego systemu płatności oraz WeChat, komunikatora internetowego. Badacze zamówili realistyczne maski przez internet i zakładali je przed kamerami rozpoznającymi twarz. 

Odpornymi oprogramowaniami na sztuczkę pracowników z Kneron okazały się aplikacje rozpoznające twarz na iPhone'a oraz urządzenia marki Huawei. 

Algorytmy rozpoznające rysy są coraz częściej wykorzystywane przez policję czy straż graniczną. Niektóre linie lotnicze stosują systemy do przeprowadzania sprawniejszych odpraw jest to m.in. British Airways, Delta czy Lufthansa, która jest na ścieżce wojennej z LOT-em. Kamery rozpoznające i analizujące rysy twarzy zostały zakazane w San Francisco. 

DF

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 5 forfun

ubierali maski - co za jełop to napisał?

! Odpowiedz
15 23 karbinadel

Inaczej mówiąc, kieszonkowy prywatny telefon ma lepsze zabezpieczenia niż system bezpieczeństwa na lotnisku. Ekstra

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.