ZUS oszczędza na znaczkach. Ważna korespondencja listem zwykłym zamiast poleconym

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła ważną korespondencję zwykłymi listami. Są to między innymi informacje na temat odmowy wypłaty zasiłku chorobowego - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". 

(fot. Robson90 / Shutterstock)

Do "Dziennika Gazety Prawnej" zgłosiła się czytelniczka, której dostarczono list od ZUS-u wysłany zwykłym listem, a nie poleconym. – Prowadzę sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych i z moich obserwacji wynika, że ZUS wiele decyzji wysyła do świadczeniobiorców listami niepoleconymi. Są to m.in. decyzje dotyczące wysokości przyznanej emerytury lub odmowy przyznania emerytury pomostowej – mówi adwokat Paweł Matyja na łamach "DGP". 

Jak podaje dziennik, ubezpieczony ma 30 dni na odwołanie się od decyzji organu, od momentu dostarczenia pisma adresatowi. Jednak coraz częściej zdarza się, że listy w przypadku braku skrzynki wtykane są w płot lub ogrodzenie, niekiedy zostają zmoczone przez deszcz i następnie trudne do odszyfrowania. 

Rzecznik ZUS, Wojciech Andrusiewicz, tłumaczy, że to nie jest żaden problem dla klientów organu. – Regulacja ta nie wywołuje negatywnych konsekwencji dla strony. Ciężar udowodnienia, że odwołujący się przekroczył miesięczny termin do zaskarżenia decyzji, spoczywa bowiem na organie rentowym – wyjaśnia na łamach Gazety Prawnej. 

WS

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
19 9 xiven

jak ktoś jest takim jełopem że nie ma skrzynki pocztowej to jak się można dziwić że mu listy mokną albo odlatują z wiatrem?

niech zus wysyła miliony listów poleconymi i generuje koszta bo jakiś tłumok 1 na 1000 nie ma skrzynki...

! Odpowiedz
2 4 loosac

Tlumoku, mam skrzynke W BLOKU w klatce schodowej i mi 2x PARTACTWO POLSKIE nie dostareczylo waznego wezwania i to POLECONEJ. Jestes ostatnim tepakiem, jesli namawiasz innych do zaufania do Patologii Polskiej zwanej pocztą.

! Odpowiedz
5 6 1as

No i co z tego?
W ogóle niech se dadzą spokój z tymi listami.
Elektroniczna wersja tańsza i eko.

! Odpowiedz
0 1 loosac

Jesli E-Puapem to sie zgodze. Musi byc gwarancja i cyfrowe poswiadczenie odbioru.

! Odpowiedz
2 27 marianpazdzioch

Jak to było... ? Że niby "nie stać nas na tanie, dziadowskie państwo"? Oni latają już jetami, a nie starymi Tupolewami. Ich faktycznie już nie stać.

! Odpowiedz
28 9 zenonn

List polecony jest upierdliwy albo bezsensowny. Zwykły zwykle wrzucają do skrzynki, ze zwrotnym potwierdzeniem wymaga czasochłonnej fatygi na pocztę i często zawiera treści niewarte pieniędzy na list. Listy zwykłe rzadko giną, polecone też potrafią nie dotrzeć.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.