REKLAMA

ZAiKS chce nowego podatku. Elektronika droższa o kilkaset złotych?

2020-05-11 15:00
publikacja
2020-05-11 15:00

Związek Artystów i Kompozytorów Studyjnych (ZAiKS) domaga się wprowadzenia podatku reprograficznego od urządzeń RTV – donosi Wirtualna Polska. Artyści chcą, aby opłata wynosiła 6 proc. ceny zakupu każdego urządzenia elektronicznego, co może przełożyć się na wzrost cen elektroniki o kilkaset złotych.

fot. FORUM /

Dochody z nowego podatku miałyby trafiać m.in. do kasy ZAiKS-u i być przeznaczane na wsparcie artystów. Choć 6-procentowy podatek od wartości każdego sprzedanego urządzenia elektronicznego byłby płacony przez sprzedawców, z pewnością obciążyłby kupujących. Trudno sobie bowiem wyobrazić, by sprzedawcy elektroniki nie podnieśli cen. Z kolei 6 proc. oznaczałoby podwyżkę cen smartfonów i telewizorów o kilkaset złotych.

Ministerstwo Kultury na wprowadzenie podatku patrzy przychylnym okiem, jednak nie zgadza się co do jego wysokości. Problematyczna jest także kwestia poborcy opłaty. Środki miałyby trafiać nie bezpośrednio do ZAiKS-u, tylko do funduszu, który byłby odpowiedzialny za rozdział pieniędzy pomiędzy artystów.

Sprzeciw wobec kolejnego podatku wyraził jednak minister cyfryzacji Marek Zagórski. Niezadowoleni z pomysłu są również właściciele sklepów elektronicznych. Jak w rozmowie z Wirtualną Polską zauważył Wojciech Buczkowski, prezes firmy Komputronik, po wprowadzeniu podatku reprograficznego internetowe sklepy ze sprzętem RTV, aby uniknąć dodatkowych opłat, mogą rozliczać transakcje w innych krajach, np. w Czechach czy na Litwie.

MKZ

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (93)

dodaj komentarz
1as
Trzeba robić zbiórki na Rodowiczkę, w końcu nie ma na chleb i były mąż zabrał jej Porsche.
I oczywiście trzeba pamietać o biednych artystach, co nie mają emerytur, bo zamiast płacić składki, "przelewali" je w lokalach i na bankietach.
ractaros96
Każdy artysta podlega prawom popytu i podaży. Jak nie ma popytu na tworzoną przez niego sztukę to ma problem i musi się dostosować. Gloryfikowanie jakiejś określonej grupy artystów tylko dlatego, że sobie nie radzą w dzisiejszej rzeczywistości podpada już pod tworzenie patologii.
hossabessa
Warto zwrócić uwagę, że to nic innego jak próba unormowania rynku, który przecież mocno się zmienił przez ostatnie lata.
pawelsalsa
Jakiego unormowania rynku? Co ma sprzęt elektroniczny wspólnego z życiem artystów? Czemu 6% a nie 100 od razu! W taki sposób to można nałożyć podatek i na powietrze bo przecież potrzebne jest im do życia .To jest czysta abstrakcja, fikcja której ktoś próbuje nadać prawne formy!!
duzy_nos
W Polsce nigdy nie traktowano artystów serio (chyba, że byli potrzebni do czegoś konkretnego). Pamiętajcie, że prawo autorskie zostało uchwalone dopiero w 1994!
wincenty2
Obawiam się, że najwięcej z tej kasy planuje zgarnąć pis, który przecie i tak już wprowadził masę nowych podatków i innych obciążeń, które obniżyły poziom życia wielu Polaków.
benz-driver
Jak dla mnie największym problemem znacznej części komentatorów jest fakt, że takie rozwiązanie chce wprowadzić PiS i to już jest wystarczający powód do ataków.
sallywalker
W innych państwach taka opłata nie wzbudza takich niezdrowych emocji. U nas jednak zbyt dużo się dzieje pod dyktando zagranicznych koncernów.
lisa1045
Widzę, że technologiczne korpo już biją pianę.
mateuszkaczmarek
Widzę, że technologiczne korpo już biją pianę.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki