Wniosek o areszt wobec zatrzymanego przez CBA ws. GetBack

Po postawieniu zarzutów i przesłuchaniu zatrzymanego przez CBA mężczyzny związanego z działaniami na niekorzyść GetBack, prokurator wniósł do sądu o trzymiesięczny areszt - powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka.

(fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl)

Zabłocka-Konopka zaznaczyła w rozmowie z PAP, że wniosek w tej sprawie Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia powinien rozpatrzyć jeszcze w czwartek.

10. osobę w tej sprawie zatrzymali agenci z warszawskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego; w środę Prokuratura Regionalna w Warszawie postawiła mężczyźnie zarzuty płatnej protekcji. W celu osiągnięcia korzyści majątkowej miał on według śledczych działać m.in. wspólnie z b. prezesem GetBack oraz b. członkiem zarządu - dyrektorem zarządzającym spółki.

Według nieoficjalnych informacji PAP zatrzymany to biznesmen Radosław K. Jego działalność w tej sprawie dotyczy pierwszej połowy 2018 r.

Rzeczniczka mówiła wcześniej PAP, iż śledczy uważają, że mężczyzna miał powoływać się na wpływy w polskich służbach specjalnych, m.in. deklarował doprowadzenie do przeszukań w siedzibie większościowego akcjonariusza GetBack. Miał też rozpowszechnić w mediach informacje kompromitujące większościowych akcjonariuszy GetBack. W zamian za te działania miał otrzymać nie mniej niż 3 mln zł w gotówce -.

Prok. Zabłocka-Konopka wyjaśniła wcześniej PAP, że dla wypłaty takiej kwoty przez władze GetBack zawarta została pozorna umowa na ponad 4,3 mln zł. Kinga M.-P., której taka kwotę zobowiązała się zapłacić spółka w umowie za świadczenie usług została już wcześniej zatrzymana przez CBA i po postawieniu zarzutów aresztowana przez sąd na trzy miesiące.

Podejrzanemu zarzucono też sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia GetBack znacznej szkody majątkowej w wysokości ponad 1 mln zł.

Za przestępstwa zarzucone zatrzymanemu przez CBA mężczyźnie, grozi kara do 10 lat więzienia.

Do tej pory w śledztwie dotyczącym GetBack, CBA zatrzymało dziewięć osób. Wobec sześciu z nich, m.in. b. prezesa spółki Konrada K., b. wiceprezes Anny P. i Kingi M.-P. sąd zgodził się na trzymiesięczny areszt. Wobec dwóch osób zezwolił na wpłacenie kaucji, ale prokuratura odwołała się od tej decyzji sądu i b. członkowie zarządu pozostają nadal w areszcie czekając na decyzję sądu drugiej instancji.

Wobec dziewiątej osoby - Dariusza S. - brata b. członkini zarządu GetBack Beaty S. prokuratura nie wniosła o areszt - zastosowała poręczenie majątkowe w wysokości 1 mln zł, zakaz opuszczania kraju i dozór policji.

Śledztwo dotyczące GetBack nadzoruje warszawska Prokuratura Regionalna. Zostało ono podjęte 24 kwietnia w ramach zespołu prokuratorów, który został powołany przez Prokuraturę Krajową po zawiadomieniach przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie GetBack. Postępowanie dotyczy wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenia ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji.

KNF zarzuciła byłemu kierownictwu spółki przeprowadzanie operacji finansowych mających na celu uniknięcie realnej wyceny posiadanych przez spółkę pakietów wierzytelności.

Spółka GetBack zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. Powstała w 2012 r., a w lipcu 2017 r. jej akcje zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach przeprowadzonej pierwszej oferty publicznej. W kwietniu GPW, na wniosek KNF, zawiesiła obrót akcjami GetBack. Stało się to po tym, gdy 16 kwietnia rano firma podała, że prowadzi negocjacje z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju ws. finansowania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym w wysokości do 250 mln zł.

Z komunikatu spółki wynikało, że informację uzgodniono "ze wszystkimi zaangażowanymi stronami", tymczasem PKO BP i PFR zdementowały informacje, że prowadzą takie rozmowy. To wywołało reakcję KNF. W efekcie rada nadzorcza GetBack odwołała ze skutkiem natychmiastowym Konrada K. ze stanowiska prezesa spółki.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ mbud/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 15 lrcu8

Organizatorzy procederu powinni dostać dodatkowe zarzuty za rozwalanie systemu.
Takie numery jak GBK wspierają patologiczne normy w postkomunistycznej: "okradli cię? Ty też musisz kogoś okraść".
Uczciwość, pracowitość, oszczędność- to co jest ważne na zachodzie, tu przestaje mieć znaczenie- " jak chcesz do czegoś dojść to musisz zrobić numer". :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 tomitomi

...no , a kiedy zabiorą się za knf ? -przecież to oni dali ''dopuszczenie'' do kręcenia lodów !

! Odpowiedz
1 15 lrcu8

Znalezienie głowy ośmiornicy (założyła tą firmę) oraz zwroty dla inwestorów, to będzie znak czy państwo wychodzi z kartonu.

! Odpowiedz
1 21 lrcu8

Na razie ręce ośmiornicy są aresztowane, a kasa która im się przekleiła spoczywa spokojnie na jakichś ciepłych wyspach, na których czeka na "ostateczne zaparkowanie". Na tych samych wyspach ma swoje oddziały ma "Deloitte doradztwo podatkowe / wealth management". :-)
Ponownie mogą im doradzać. Jakie operacje finansowe teraz zrobić, aby np. przez londynskie city wrócić do Polski jako poważany inwestor, jak np Kluczyk. :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil