Weekend z Bankier.pl

Wirtualny pokój, realne doświadczenia

2020-12-21 14:45
publikacja
2020-12-21 14:45

Ostatnie miesiące wymusiły radykalne zmiany w stylu pracy wielu firm. Nie zawsze jednak były to zmiany na gorsze. Wielu pracodawców odkryło, że pracownicy wcale nie muszą spędzać sztywnych godzin w boksach czy open space’ach, by efektywnie wywiązywać się ze swoich zadań. Nawet nie muszą być na miejscu, bo pracę mogą wykonać równie sprawnie w domowym biurze.

Ostatnie miesiące wymusiły radykalne zmiany w stylu pracy wielu firm. Nie zawsze jednak były to zmiany na gorsze. Wielu pracodawców odkryło, że pracownicy wcale nie muszą spędzać sztywnych godzin w boksach czy open space’ach, by efektywnie wywiązywać się ze swoich zadań. Nawet nie muszą być na miejscu, bo pracę mogą wykonać równie sprawnie w domowym biurze.

Masowe przejście na home office uzmysłowiło też firmom, z jak wielkimi oszczędnościami może się wiązać ograniczenie wykorzystania przestrzeni biurowej czy wydatków na wyjazdy służbowe, które – jak mówią badania – stanowią jeden z największych składników kosztów w dużych i średnich firmach.

Z tych doświadczeń płyną cenne lekcje dla przedsiębiorstw, ale rodzą też one wyzwania na nadchodzące miesiące. Część osób powróci do biur, ale część pozostanie na pracy zdalnej, być może już na stałe. W takiej sytuacji kluczowe jest zapewnienie sprawnej komunikacji między rozsianymi po całym kraju, a może nawet po całym świecie, pracownikami, by umożliwić im efektywną pracę bez konieczności przebywania w tym samym pomieszczeniu, a jednocześnie ułatwić kontakt zdalnym z tymi, którzy wrócili do firmowych budynków.

Pokój do skutecznej pracy

Z rozwiązania Microsoft Teams każdego dnia korzysta już ponad 115 mln użytkowników na całym świecie – nie bez przyczyny. Platformę do komunikacji i współpracy firmy Microsoft można zaadaptować do niemal każdego zastosowania – od małych prywatnych konwersacji, poprzez e-learning, aż po efektywną komunikację w wielkich przedsiębiorstwach. W odpowiedzi na zapotrzebowanie tych ostatnich powstał Microsoft Teams Rooms: połączenie oprogramowania Teams z towarzyszącymi urządzeniami od partnerów sprzętowych, które pozwalają dostosować wszystkie pomieszczenia w firmie do wymogów telepracy.

Dla większości przedsiębiorstw nie jest nowością prowadzenie zdalnych spotkań czy konferencji na małą skalę. Mają do tego przygotowane mniejsze i większe sale konferencyjne czy budki do rozmów telefonicznych, w których pracownicy mogą się porozumiewać zdalnie ze współpracownikami, partnerami lub klientami.

Teraz jednak wyzwanie polega na tym, by zapewnić efektywne połączenie zdalne nie tylko w wyznaczonych salkach konferencyjnych, ale niemal w każdym pomieszczeniu.

Komunikacyjne centrum

Przy użyciu certyfikowanych urządzeń można przystosować każde miejsce w firmie do tele- i wideokonferencji. Niezbędne są do tego urządzenia pomocnicze, np. kamera Logitech MeetUp lub Rally, ekran sterujący wraz z komputerem zarządzającym systemem połączeń lub rozwiązanie zintegrowane, takie jak Logitech Tap czy Lenovo ThinkSmart Hub, które łączą w sobie funkcjonalność ekranu sterującego i minikomputera opartego na architekturze Intel NUC.

Centrum sterujące możemy umieścić w niemal dowolnym miejscu – na ścianie w małym pokoju lub na środku stołu w sali konferencyjnej. Zależnie od tego, jak duży zespół będzie brał udział w spotkaniach, można wykorzystać system kamer i mikrofonów innego typu – partnerzy Microsoftu mają w ofercie zarówno kamerki internetowe do zastosowania przy biurkach pracowników, jak i kamery pozwalające objąć polem widzenia kilku-, a nawet kilkudziesięcioosobowe spotkanie.

Prostota i bezpieczeństwo

W Microsoft Teams Rooms można za pomocą jednego dotknięcia połączyć współpracowników, dodać nowych uczestników konwersacji czy rozpocząć spotkanie twarzą w twarz. Co najistotniejsze, Microsoft Teams Rooms pozwala na komunikację niezależnie od tego, gdzie dane osoby się znajdują i z jakiego urządzenia korzystają. Podczas spotkania uczestnicy mogą się dzielić dokumentami i wspólnie nad nimi pracować.

System Microsoft Teams Rooms pozwala również sprawnie zarządzać logistyką spotkań; urządzenia mogą automatycznie znajdować najbliższe wolne pomieszczenie i przypisywać je do spotkania, a poprzez aplikacje Teams lub Outlook można błyskawicznie zaplanować dodatkowe spotkanie.

Wszystko to z zachowaniem systemów bezpieczeństwa klasy korporacyjnej, które zapewnią prywatność spotkania i bezpieczeństwo omawianych na nich informacji oraz przekazywanych plików.

Stworzony do pracy hybrydowej

Dzięki połączeniu sprzętów partnerów i oprogramowania Teams powstało rozwiązanie stworzone po to, by stawić czoło wyzwaniom, jakie niesie ze sobą praca hybrydowa. Efektywna komunikacja jest podstawą efektywnej pracy, a dzięki Microsoft Teams Rooms jest ona możliwa nawet wtedy, gdy pracowników biurowych i home office’owych dzielą setki kilometrów.

Źródło:Materiał partnera
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki