Waszczykowski: Chcemy, by ONZ była bardziej widoczna

Chcielibyśmy, aby i Rada Bezpieczeństwa, i Organizacja Narodów Zjednoczonych były bardziej widoczne na świecie, aby znaczyły wiele - powiedział PAP minister Witold Waszczykowski po wyborze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

PAP: Które z podejmowanych przez Radę Bezpieczeństwa problemów, a od stycznia przyjdzie się z nimi zmagać także Polsce, uważa Pan za najbardziej istotne?

Witold Waszczykowski: Rada Bezpieczeństwa, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się procesami wojny i pokoju. W styczniu 2018 roku nic nie zaczyna się od nowa. Wchodzimy z marszu w procesy, które trwają, i będziemy oczywiście pracować nad rozwiązaniem takich konfliktów jak syryjski, bliskowschodni i wiele, wiele innych, które mogą się wydarzyć do czasu rozpoczęcia w styczniu naszej kadencji. Będziemy też zajmować się konfliktem, który dzieje się blisko naszych granic, czyli konfliktem rosyjsko-ukraińskim. Rada Bezpieczeństwa jest instytucją uniwersalną, powszechną. Na jej agendę wpływają także inne kwestie, do których będziemy musieli się odnosić.

PAP: Poparcie dla starań Polski o wejście w poczet niestałych członków Rady Bezpieczeństwa deklarowali stali przedstawiciele przy ONZ państw Europy Wschodniej. Czy Polska będzie broniła także ich interesów?

W.W.: Czujemy się wobec nich zobowiązani. M.in. Bułgaria oddała na nas głos i scedowała w ogóle na nas miejsce. Dziękujemy za to Bułgarom, co nie znaczy, że to miejsce w Radzie Bezpieczeństwa się nam od razu należało automatycznie. Musieliśmy jeszcze przekonać 190 państw, które na nas zagłosowały. Oczywiście kwestie regionalne będą dla nas istotne. Ważne będą też problemy Unii Europejskiej, której będziemy przedstawicielem w Radzie Bezpieczeństwa. Jak wcześniej wspomniałem, także konflikt rosyjsko-ukraiński powinien się znaleźć na agendzie.

PAP: Od lat pojawiają się opinie o konieczności reform w Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tym w Radzie Bezpieczeństwa. Najtrudniejsza do rozwiązania wydaje się sprawa weta, którego stali członkowie nie chcą się wyrzec. Jakie inne reformy z punktu widzenia Polski byłyby także niezbędne?

W.W.: Ważna jest przede wszystkim przejrzystość. Chcielibyśmy, żeby Rada Bezpieczeństwa była przejrzysta, aby świat wiedział o jej pracach, bo często nawet nie kojarzy, które państwa uczestniczą w danych latach w pracach Rady Bezpieczeństwa. Chcielibyśmy też, aby i Rada Bezpieczeństwa, i Organizacja Narodów Zjednoczonych były bardziej widoczne w świecie, aby znaczyły wiele. ONZ jest często marginalizowana, zbyt często społeczność światowa ucieka do koncertu mocarstw, ucieka pod ochronę największych państw i szuka tam rozwiązania. Wiele narzekamy na ONZ, ale to forum jest najważniejsze. Trzeciej wojny światowej dotąd nie ma, co jest wielkim sukcesem tej instytucji. Po dwóch wielkich wojnach światowych, które wydarzyły się w XX wieku, na szczęście nikt nie rozpętał trzeciej światowej.

PAP: Jaki jest stosunek społeczeństwa polskiego do Organizacji Narodów Zjednoczonych?

W.W.: Chciałbym się sam przekonać w tej chwili, czy społeczeństwo polskie zauważy ten sukces, czy będzie nas obserwować. Będziemy obecnie prowadzić po zwycięstwie w wyborach jeszcze większą kampanię. Przed zwycięstwem nie chcieliśmy zapeszać tego rezultatu. Zobowiązuje on nas do czegoś zarówno w świecie, jak i wobec społeczeństwa polskiego. Chcemy Polakom przybliżyć pracę i Rady Bezpieczeństwa, i całej Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W ONZ rozmawiał Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ az/ mc/ skr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~jj

Członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ – w skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi obecnie 15 członków, w tym 5 stałych oraz 10 niestałych. Członkowie niestali wybierani są na okres 2 lat, co roku skład połowy z nich jest odnawiany. W celu zapewnienia geograficznej reprezentatywności, określona liczba miejsc jest zarezerwowana dla każdej z pięciu nieoficjalnych regionalnych grup państw członkowskich ONZ.
To podobnie jak prezydencja w UE pełniona cyklicznie przez pół roku przez każdy kolejny kraj należący do Unii.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 ~wiejski_gupek

Kto wymieni obecnych niestałych członków Rady ? Może kilka osób w Polsce. Ponieważ mamy zastąpić Ukrainę to może o niej ktoś słyszał. Przestańcie bić pianę z czegoś bez znaczenia.

! Odpowiedz
2 3 ~Oleg

Pełowskie trolle ciężko pracują aby wytłumaczyć ludziom, że to nic takiego. Tak jak tłumaczą ludziom że rosnąca gospodarka to też tylko gorzej. Wszyscy oczywiście wierzą pełowskim trollom, tak jak i krulowi Tuskowi.

! Odpowiedz
9 6 ~Hm

Na zaprzyjaznionych stacjach tv maja tematy zastepcze

! Odpowiedz
8 12 ~wasd

czego tu gratulowac PL była jedynym kandydatem obok jakiejs Kosci Sloniowej i San Escobaru i innych :-) Bylismy juz w tej RB ONZ 5 x i nic z tego nie bylo vide Ukraina:-) Pisowskie bydło podnieca się jakbysmy zostali jakąs potęgą, z braku laku;-)

! Odpowiedz
0 2 ~Oleg

Lepiej być pisowskim bydłem, jak piszesz, niż sprzedajną pełowską prostytutką tak jak ty.

! Odpowiedz
13 9 ~windykator

I co na to ta zgraja nazywana opozycją totalną? Co na to "krul europy" niejaki Tuski i RE? Co na to wieloletni "przyjaciele" Polski Frans Timmermans i Guy Verhofstadt? Wychodzi na to, że jest 190:1 bo nie myślę aby Rzesza Niemiecka poparła Polskę. I przedstawiciel Rzeszy w eurokołchozie (Tusk) zapewne też nie poparł (wraz z pijaczkiem Junckerem - temu to chyba wszystko jedno bo naprany od rana). To jest w takim razie 190:2. To ciut lepiej niż tak eksploatowane przez wspomnianą zgraję 27:1

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 8 ~termet

Oj nie ma ostatnio szczęścia ta szajka zwana umownie opozycją.

! Odpowiedz
5 9 ~Spider

Wiedziałem, że w kosmosie jest tyle ciemnej materia,
ale nie wiedziałem, że w Polsce jest tyle ciemnej masy.

Ciemna masa to takie coś, co nic nie wie o otaczającym świecie.
To takie coś któremu nikt nie jest w stanie wytłumaczyć, że czarne jest czarne a białe jest białe.
Bardzo łatwo im wmówić, bomby termobaryczne, rozpylony hel, magnesy pod lotniskiem, możliwość przejęcia zdalnego sterowania wielkim samolotem bez wiedzy pilotów a właściwie zdalnego przejęcia mózgów pilotów, i takie tam inne bzdury.
Ciemna masa powoli nabiera masy krytycznej a wtedy .....

W którym kierunku zmierzasz na wschód na zachód?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 12 ~ada

Gratulacje Panie ministrze.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil