REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Wałęsa gorzko o prywatyzacji: Nie udało mi się

2015-04-29 12:28
publikacja
2015-04-29 12:28
Wałęsa gorzko o prywatyzacji: Nie udało mi się
Wałęsa gorzko o prywatyzacji: Nie udało mi się
fot. Piotr Guzik /

Chociaż konferencja PB SPIN poświęcona była głównie zagadnieniu sukcesu, Lech Wałęsa mówił głównie o tym, co mu się nie udało. Były prezydent skoncentrował się głównie na prywatyzacji.

- Czując to, że koniec komunizmu się zbliża, mówiłem, abyśmy przygotowali w segmentach rozwiązania. I byłem przekonany, że wiele grup przygotowało rozwiązania na wolną Polskę. Kiedy dojechaliśmy do przystanku „wolność”, z przykrością stwierdzam, nie było żadnych przygotowanych rozwiązań. Albo ludzie nie wierzyli, albo tak daleko zabito inicjatywę, że nikt się naprawdę nie przygotował – powiedział Wałęsa.

Jest tak dobrze, że aż trudno w to uwierzyć

Jako jedna z najważniejszych postaci doby transformacji ustrojowej, Wałęsa stwierdził, że trudno mu uwierzyć w to, do czego doszła Polska i Polacy.

- Jaka była wtedy sytuacja? Administracja ze starego porządku. Ludzie mieli zabitą inicjatywę. Prawie wszyscy byli biedni i bez możliwości startu. Jak w takich warunkach wam się udało dokonać tego, co dzisiaj obserwujemy, to jeszcze długo będą pisać i nawet na cuda się powoływać, że znaleźli się tacy ludzie, którzy w takich warunkach wyprowadzili Polskę na niezły rozwój – mówił do uczestników konferencji.

W dalszej, zdecydowanie bardziej gospodarczej części swojego wystąpienia, Lech Wałęsa skoncentrował się na zagadnieniu prywatyzacji. Były prezydent przyznał, że nie wszystko potoczyło się tak, jak on sam tego chciał.

- Jak pamiętacie, ja miałem trochę inny pomysł na Polskę. Chciałem innej prywatyzacji, wiedząc, że ludzie są biedni. Chciałem te słynne 100 milionów zaproponować jako bony na prywatyzację, by uruchomić ludzi. Wiedziałem, że będą padać zakłady i Balcerowicz będzie właśnie dokańczał te złe rozwiązania ekonomiczne, a ludziom trzeba było pomóc wystartować, bo nie mieli z czym. Na przykład na taką stocznię znalazłoby się stu ludzi, którzy by ją za te bony kupili. I wiele innych zakładów w tej mojej koncepcji byłoby tak prywatyzowanych – rozpoczął Wałęsa.

Według byłego prezydenta, gdyby prywatyzacja majątku państwowego przebiegła nieco inaczej, to liczba „tych, którym się udało, byłaby znacznie wyższa”.

Mogło być jeszcze lepiej

- Ciesząc się z wielkiego dorobku Polski, mam wyrzuty sumienia, że nie udało mi się przycisnąć tej koncepcji. Polska byłaby dzisiaj w innym miejscu. Byłoby znacznie więcej ludzi sukcesu. (…) Zwracam uwagę na to, że tylko wybitni ludzie rzeczywiście zrobili z Polski to, czym dziś jest. Ale większości jednak nie daliśmy szansy na to, aby miała lepszy start – dodał polityk.

- Martwi mnie to, że nie udało mi się. Nie udało się zrobić większej prywatyzacji, większego udziału mas. Czy teraz to możliwe? Nie jest tak konieczne, ale dla sprawiedliwości dziejowej trzeba by pomyśleć, aby ludziom aktywnym umożliwić większy start do robienia dobrego interesu – zakończył były prezydent.

Źródło:
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (167)

dodaj komentarz
~gqerq
do k. nędzy, czy ktos wam k.. rwy jebane płaci zeby wrzucac jakies kocopoły związane z bolkiem????
~nieziom
Liczną rodzinę potrafił ustawić. Czyli, że Polacy nie należą do jego rodziny. Taka to ta solidarność.
~PRL_zyje_w_nas
udało mu sie nawiazac przyjazne stosunki z PZPR i UB ( Zawrat i Magdalenka) , zbudować dom - wille marzen , narobic dzieciorów z ktorych ZADNE Polsce nic nie nie dalo ,oraz ...PRZYTYC ,tak,ze chomik wysiada :)
PS; aha - nabrac charakteru z domieszka MANII WIELKOŚCI ,oraz cudem Bozym otrzymac Nobla od durnego
udało mu sie nawiazac przyjazne stosunki z PZPR i UB ( Zawrat i Magdalenka) , zbudować dom - wille marzen , narobic dzieciorów z ktorych ZADNE Polsce nic nie nie dalo ,oraz ...PRZYTYC ,tak,ze chomik wysiada :)
PS; aha - nabrac charakteru z domieszka MANII WIELKOŚCI ,oraz cudem Bozym otrzymac Nobla od durnego ,zachodniego spoleczenstwa (dzieki ich nieumiejetnosci zrozumienia CO i JAK ten czlowiek mówi ....
~wolność_żyje_w_na
do - PRL żyje w nas - z Twojego komentarza mogę się tylko domyślać ze nie żyłeś w czasach PRL i nie zapozanales sie z sytuacja jaka była przed kapitalizmem oraz cala sytuacja w regionie środkowej europy- wtedy wschodniej Europy. Pan Lech Walesa nie jest moim idolem ,ale jeśli ktoś po latach przyznaje i sie do nie do do - PRL żyje w nas - z Twojego komentarza mogę się tylko domyślać ze nie żyłeś w czasach PRL i nie zapozanales sie z sytuacja jaka była przed kapitalizmem oraz cala sytuacja w regionie środkowej europy- wtedy wschodniej Europy. Pan Lech Walesa nie jest moim idolem ,ale jeśli ktoś po latach przyznaje i sie do nie do końca udanych przemian - na które tez w końcu nie mógł mieć w pełni wpływ to -szacun. I patrząc gdzie Polska jest dzisiaj i jaka maja sytuacje byle postsowieckie republiki to ja twierdze ze mieliśmy ogromne szczęście ze taki Walesa się nam narodził.
~plazowicz odpowiada ~wolność_żyje_w_na
Angol powiedziałby "talk is cheap". Wałęsa tworzył państwo, o którym mówią filmy w rodzaju "Układ zamknięty" i takie są fakty.
~piotrek
Mam mieszane odczucia... wolałem jego od Komorowskiego albo Stolzmana.i nawet dzisiaj zaglosowalbym na niego , niestety wcale nie dlatego, że jest mądry.w porównaniu z innymi jest najmniejsza gnid!ą .przepraszam was.
~plazowicz
Jakoś to będzię.

https://www.youtube.com/watch?v=GnjZ0Yy6gT4
~zxcz
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~to_ja
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~anglik
jak bolkowi koledze chłopców ze wsi może się coś udać oni reprezentują poziom azjatycki moskiewski 30 lat za murzynami..

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki