
Świdnicy radni przyjęli program polityki zdrowotnej, który wprowadza dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą in vitro. Szacowany koszt realizacji tego programu w latach 2020-2023 dla budżetu miasta to 190 tys. zł – poinformował świdnicki magistrat.
Rzecznika Urzędu Miejskiego w Świdnicy Magdalena Dzwonkowska poinformowała PAP, że za przyjęciem programu wprowadzającego dofinansowanie procedur in vitro głosowało 13 radnych, a przeciwko było 7 rajców. „Miasto przeprowadzi teraz otwarty konkurs, w ramach którego wyłoni realizatora tego programów” - przekazała Dzwonkowska.
Świdnicki program leczenia niepłodności metodą in vitro zakłada dofinansowanie jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka dla każdej pary zakwalifikowanej w wysokości do 100 proc., ale w maksymalnej kwocie 5 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej całej procedury przewidzianej w programie.
Z programu będą mogły skorzystać pary mieszkające w Świdnicy od co najmniej roku. Jak podano, do leczenia in vitro będą kwalifikowane pary, które będą miały stwierdzoną przyczynę niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy przed przystąpieniem do programu.
Rzeczniczka świdnickiego magistratu przypomniała, że przyjęcie uchwały wprowadzającej finansowanie procedur in vitro z budżetu miasta zostało poprzedzone petycją w tej sprawie, którą podpisało 800 mieszkańców tego dolnośląskiego miasta.
Pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło program dofinansowania zabiegów in vitro była Częstochowa, w 2012 r. Procedury in vitro finansowane są z miejskiej kasy m.in. w Gdańsku, Warszawie, Szczecinie czy Łodzi.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ par/