Votum chce być spółką dywidendową

2020-05-27 13:36
publikacja
2020-05-27 13:36

Votum chce być spółką dywidendową i ocenia, że niezagrożony jest plan wytoczenia w 2020 roku 8 tys. spraw w imieniu klientów z segmentu dochodzenia roszczeń z tytułu umów bankowych - poinformował prezes Votum Bartłomiej Krupa.

/ Materiały spółki

Votum informował wcześniej, że zarząd spółki rekomenduje przeznaczenie zysku za 2019 r. na kapitał rezerwowy, utworzony z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy oraz na kapitał zapasowy. Na kapitał rezerwowy ma trafić 8,64 mln zł, a na kapitał zapasowy 3,28 mln zł.

"Cały czas mamy aspiracje bycia spółką dywidendową, cały czas mamy założenie, że rosnący nasz portfel, który teraz ma wartość 1,6 mld zł to portfel, który pozwala w perspektywie dzielić się z akcjonariuszami zyskiem (...) podchodzimy z pokorą do sytuacji, nie wiemy jak będzie wyglądała jesień, a jednocześnie jesteśmy nastawieni, by kontynuować politykę inwestycji" - powiedział Krupa.

"Wydaje się, że najbardziej racjonalne jest realizowanie wypłaty w momencie, kiedy strumień przepływów pieniężnych ze spraw frankowych będzie pozwalał na to, żeby odbyło się to bez uszczerbku dla procesów inwestycyjnych" - dodał.

Prezes oceniał, że obecna sytuacja płynnościowa spółki jest "niezagrożona".

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Votum w I kwartale wyniosły 36,8 mln zł, co stanowi wzrost o 19 proc. rdr. Koszty działalności operacyjnej wzrosły natomiast o 23 proc. rdr.

Zysk na działalności operacyjnej grupy wyniósł 5,4 mln zł, rosnąc 12 proc. rdr, a zysk netto wyniósł 4,1 mln zł , co stanowi spadek o 3 proc.

Udział spraw bankowych w przychodach grupy w I kwartale 2020 roku wzrósł do 22 proc. z 12 proc. rok wcześniej, a szkód osobowych spadł w tym okresie do 32 proc. z 46 proc.

Votum poinformował, że obecny tryb pracy sądów nie ma bezpośredniego wpływu na aktualnie osiągane przychody w tym segmencie, bowiem dotychczasowe przychody opierają się wciąż w dominującej części na opłatach wstępnych, gdyż zapadające obecnie rozstrzygnięcia to wyroki sądów w I instancji, które podlegają zaskarżeniu.

"Projekt cały czas rentowny, osiągamy marże na poziomie 17 proc." - powiedział Krupa.

W pierwszym kwartale Votum skierował do sądów w sprawach frankowych 1.540 pozwów, odpowiednio: w styczniu - 393, w lutym - 529 oraz w marcu - 618. W kwietniu grupa przygotowała i wysłała do sądów 860 pozwów.

Prezes ocenił, że plan wytoczenia w całym 2020 roku 8 tys. spraw w imieniu klientów z segmentu dochodzenia roszczeń z tytułu umów bankowych jest niezagrożony.

W I kwartale Votum wytoczył w sumie 3.477 powództw, podczas gdy rok temu było to 1.686.

Wartość spraw przedprocesowych i procesowych grupy Votum na koniec marca 2020 roku wynosił ponad 1,6 mld zł. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki