Uważaj, bo trafisz na listę dłużników

W jednej z chorzowskich spółdzielni w 14-mieszkaniowym bloku na 14 lokatorów płaci zaledwie... 2. Tak bywa w wielu innych śląskich spółdzielniach. Dlatego kilkaset spółdzielni mieszkaniowych w kraju znalazło sposób na niepoprawnych lokatorów, którzy choć mogą - nie płacą. Zarządy spółdzielni zgłaszają opornych dłużników do Krajowego Rejestru Długów. - Musieliśmy sięgnąć po taki środek, żeby nie przekroczyć granicy bezpieczeństwa finansowego - mówi Adelajda Szolc, główna księgowa SM Sośnica. - Ta granica to 10 proc. lokatorów niepłacących. My się do niej niebezpiecznie zbliżaliśmy.

O groźbie wpisania na listę dłużników informują w wielu śląskich spółdzielniach specjalne rysunki. Ale ostrzeżenia nie pomagają. Czasem odbija się to na... urzędnikach. Sądny dzień urządziła spółdzielczej administracji rodzina niepoprawnych dłużników z Gliwic. Lokatorzy SM Donata w Gliwicach wściekli się, bo nie płacąc czynszu - zostali wpisani do KRD. W efekcie bank odmówił im kredytu. - Bardzo krzyczeli - przyznaje Jadwiga Grandys z działu czynszów SM Donata.

Zdaniem eksperta Cezary Pokryszka, prezes gliwickiej SM Donata

Niemały procent zadłużonych lokatorów to ludzie z dochodami wystarczającymi na opłaty. Zapytałem jednego z nich, dlaczego w takim razie nie płaci. Odpowiedział: "Mam firmę, wolę mieć te pieniądze w obrocie". To spółdzielnia ma być skarbonką, kasą zapomogową?! Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z Krajowym Rejestrem Długów. Polega ona na tym, że jeśli lokator zalega np. dwa miesiące z opłatami, wysyłamy mu wezwanie do uregulowania należności. Potem w skrzynce pojawi się powiadomienie o zamiarze wpisania do KRD - na specjalnym druku dostarczonym przez KRD. Na ludzi działa już samo czerwone logo KRD. Niektórzy lokatorzy w szybko pojawiają się w kasie z zaległymi kwotami. Ich nazwisko w KRD świadczy o notorycznym zaleganiu z płatnościami, więc mają kłopoty z dostępem do różnych dóbr. Ten bicz działa.


Dziennik Zachodni
(bs)
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.