REKLAMA

Ukraina miała otrzymać od UE 1 mln pocisków. Na razie nie dostała nawet połowy

2023-11-29 11:23
publikacja
2023-11-29 11:23

Ukraina otrzymała do tej pory 300 tys. pocisków artyleryjskich z 1 mln sztuk amunicji, obiecanych wcześniej przez Unię Europejską - powiedział w środę szef dyplomacji ukraińskiej Dmytro Kułeba podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.

Ukraina miała otrzymać od UE 1 mln pocisków. Na razie nie dostała nawet połowy
Ukraina miała otrzymać od UE 1 mln pocisków. Na razie nie dostała nawet połowy
fot. ALEXANDER ERMOCHENKO / / Reuters

Jak relacjonowała agencja Reutera, Kułeba zaapelował o większą współpracę pomiędzy przemysłami obronnymi Ukrainy i państw NATO, tak by zapewnić Ukrainie dostawy uzbrojenia potrzebnego jej do odparcia agresji rosyjskiej. "Musimy stworzyć wspólną euroatlantycką przestrzeń przemysłu obronnego" - ocenił minister.

Kułeba poinformował także, że spotkał się we wtorek z ministrem spraw zagranicznych Słowacji Jurajem Blanarem. Spotkanie było "owocne" - mówił Kułeba, dodając: "znakomicie się rozumieliśmy".

Blanar "potwierdził, że na Słowacji nadal będzie działać hub naprawczy dla ciężkiego sprzętu ukraińskiego. Kontrakty między ukraińskimi i słowackimi firmami zbrojeniowymi będą kontynuowane. Nie widzę tu ryzyka" - oznajmił Kułeba, cytowany przez agencję Ukrinform. Jak przypomniał Reuters, nowy premier Słowacji Robert Fico zapowiedział, że jego kraj nie będzie dostarczać broni Ukrainie.

W marcu br. Unia Europejska zobowiązała się do dostarczenia Ukrainie w ciągu 12 miesięcy 1 mln pocisków artyleryjskich. Pod koniec października br. agencja Bloomberga poinformowała, że dotychczas Kijów otrzymał około 300 tys. pocisków. W listopadzie br. minister obrony Niemiec Boris Pistorius oświadczył, że plan zakładający dostarczenie 1 mln pocisków artyleryjskich do wiosny 2024 roku nie powiedzie się z powodu niewystarczających mocy produkcyjnych. (PAP)

awl/ szm/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
samsza
Te pociski były jak "zapisy w ZUS", jak "złoto papierowe"...

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki