REKLAMA

URE przyznało Polskiemu LNG koncesję

2016-05-11 16:54
publikacja
2016-05-11 16:54

Coraz bliżej komercyjnego uruchomienia terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu. Urząd Regulacji Energetyki przyznał spółce Polskie LNG SA koncesję na skraplanie gazu ziemnego i regazyfikację skroplonego gazu ziemnego w instalacjach tej firmy. Wyznaczył ją też operatorem systemu skraplania gazu ziemnego. Koncesja została przyznana do 31 grudnia 2030 roku.

fot. / / Polskie LNG S.A.

Jak napisano w przesłanym IAR komunikacie, "przyznanie koncesji oraz wyznaczenie operatorem systemu skraplania gazu ziemnego było warunkiem niezbędnym dla umożliwienia spółce Polskie LNG S.A. wykonywania działalności gospodarczej w zakresie skraplania gazu ziemnego i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego przy wykorzystaniu terminalu LNG zlokalizowanego w Świnoujściu".

Pod koniec kwietnia wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na użytkowanie dla terminalu LNG w Świnoujściu. Zapowiedziano wtedy, że komercyjne dostawy gazu mają się rozpocząć w połowie lipca. Ostatnio w mediach pojawiły się informacje, że może to nastąpić trochę wcześniej.

Świnoujski gazoport to największa instalacja regazyfikacyjna w basenie Morza Bałtyckiego. Rocznie terminal będzie mógł przyjąć 5 miliardów metrów sześciennych gazu. Istnieje możliwość jego rozbudowy do 7,5 miliardów metrów sześciennych.

Obecnie Polska zużywa rocznie ponad 16 miliardów metrów sześciennych tego surowca rocznie.

Początkowo inwestycja miała być oddana do użytku pod koniec czerwca 2014 roku, ale z powodu bankructw firm budowlanych datę tę przesunięto.

Budowa gazoportu wpisuje się w politykę zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/K.P./dabr

Źródło:IAR
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Terminal LNG w Świnoujściu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki