REKLAMA

UOKiK zobowiązał Orange do zwrotu niewykorzystanych pieniędzy z kont pre-paid

2020-12-16 10:16
publikacja
2020-12-16 10:16
UOKiK zobowiązał Orange do zwrotu niewykorzystanych pieniędzy z kont pre-paid
UOKiK zobowiązał Orange do zwrotu niewykorzystanych pieniędzy z kont pre-paid
fot. ksokolowska / / Shutterstock

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał sieć Orange Polska do zwrotu konsumentom pieniędzy pozostałych po wygaśnięciu konta pre-paid - poinformował UOKiK w komunikacie prasowym.

Wcześniej Prezes UOKiK zobowiązał do zmiany praktyki sieci T-Mobile i Play oraz nałożył ponad 20 mln zł kary na Polkomtel.

"Orange Polska to ostatnia z badanych przez nas największych sieci, która nie oddawała konsumentom mającym telefony na kartę niewykorzystanych pieniędzy. Cieszę się, że uporządkowaliśmy tę praktykę, zaś konsumenci mogą odzyskać od operatorów pieniądze pozostałe na ich kontach pre-paid. Utrata niewykorzystanych środków zgromadzonych na koncie pre-paid z powodu braku kolejnego doładowania to utrudnianie zmiany operatora, co jest zakazane przez Prawo Telekomunikacyjne i Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej. Operatorzy mają obowiązek uczciwie rozliczać się z konsumentami przy zmianie dostawcy usług" – powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Urząd podał, że Orange Polska we wzorcach umów usług przedpłaconych (pre-paid) zastrzegała, że w chwili rozpoczęcia okresu pasywnego wartość niewykorzystanego limitu jednostek taryfowych jest automatycznie anulowana. Jedynym sposobem na to, aby zgromadzone pieniądze nie przepadły, było kolejne doładowanie przedłużające ważność konta. Jeśli konsument tego nie zrobił, bo np. zapomniał, a chciał zmienić operatora, tracił niewykorzystane środki. Mogło go to zniechęcić do wyboru konkurencyjnej firmy, nawet jeśli otrzymał lepszą ofertę.(PAP Biznes)

epo/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (2)

dodaj komentarz
cypisek11
Bez sensu jest, że przy pre-paid istnieje termin ważności, bo karta powinna działać do momentu gdy mam na nie środki. A nie tak jak teraz, że kończy się termin 3 miesięczny i nie można dzwonić mimo, że są środki na karcie.
kryzysio
Takoż właśnie jest w krajach cywilizowanych. Mam numer w brytyjskim O2, który nie był doładowywany od 2012 roku - na koncie kilka funtów a numer nadal aktywny, można dzwonić, odbierać i wysyłać wiadomości.

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki