REKLAMA

Tesla wyprzedza Volkswagena. Spółka Muska warta ponad 100 mld dolarów

2020-01-22 15:25
publikacja
2020-01-22 15:25
fot. Joe Skipper / Reuters

Na środowym handlu przedsesyjnym inwestorzy po raz pierwszy w historii wyceniali Teslę na ponad 100 mld dolarów. Firma Elona Muska stała się tym samym warta więcej niż inny gigant świata motoryzacji - Volkswagen.

Tesla wyprzedza Volkswagena / fot. Zigres / Shutterstock

Na 100 mld dolarów nie był wyceniany jeszcze żaden amerykański producent aut, Tesla potwierdziła tym samym, że w oczach inwestorów jest daleko przed Fordem czy General Motors. Za sukces należy uznać też wyprzedzenie Volkswagena, to bowiem największy producent aut na świecie. Tym samym spółka Elona Muska stała się drugą największą motoryzacyjną firmą świata. Wyprzedza ją jedynie Toyota, której wartość przekracza 200 mld dolarów. Wiele spółek Tesla przebija jednak nawet dwukrotnie. Kapitalizacja Daimlera to 55 mld USD, BMW - 51 mld USD, General Motors - 50 mld USD, Hondy - 48 mld USD, Ferrari - 44 mld USD, a Forda - 36,4 mld USD.

Tesla wyprzedza Volkswagena / Bankier.pl

Warto jednak wspomnieć, że jeszcze latem 2019 roku kapitalizacja Tesli również kształtowała się w okolicach 50 mld USD. Ostatnie miesiące to jednak prawdziwa hossa na akcjach, od września notowania Tesli wzrosły o 150 proc. W październiku rajd Tesli zapoczątkowały zaskakujące dobre wyniki w III kwartale - spółka wypracowała zysk oraz zwiększyła stan gotówki i ekwiwalentów. Akcje wjechały na historyczny szczyt notowań w styczniu - po tym, jak spółka ogłosiła, że w czwartym kwartale ubiegłego roku dostarczyła klientom 112 tys. egzemplarzy swoich aut, a w całym 2019 r. - 367,5 tys. sztuk. To wynik o 50 proc. lepszy niż w 2018 r. oraz rezultat zgodny z wcześniejszymi zapowiedziami rzędu 360-400 tys. samochodów i oczekiwaniami rynku na poziomie 361 tys. 

Do wyobraźni inwestorów może również przemawiać dynamiczny rozwój działalności spółki w Chinach. Tesla rozpoczęła produkcję w fabryce w Szanghaju i dostarczyła już klientom pierwsze egzemplarze modelu 3 tam wyprodukowane. Sam Model 3 święci zresztą ogromne sukcesy. W 2019 roku zdominował w USA sprzedaż w swoim segmencie i wyraźnie pozostawił w tyle Lexusa ES, Mercedesa klasę C, czy BMW 3. 47 tys. ze 155 tys. sprzedanych w sumie modeli, nabywców znalazła w czwartym kwartale.

Z drugiej stony nie brakuje opinii, że rajd Tesli jest przesadzony. Wystarczy powiedzieć, że spółka do III kwartału 2019 roku generowała regularne straty i przepalała gotówkę. Stąd, gdy w rachunku wyników zapalił się zysk, inwestorzy szybko wpadli w euforię, mając nadzieję, że to koniec historii strat spółki. Tesla ma zdecydowanie niższe aktywa niż jej konkurenci, a jej wskaźnik cena/wartość księgowa (P/BV) to ponad 15, podczas gdy dla innych spółek motoryzacyjnych kształtuje się on około 1. Nawet jeżeli weźmiemy oczekiwane zyski za 2021 rok (w 2019 Tesla póki co jest na sporym minusie), to stosunek wartości spółki do EBITDA w przypadku Tesli to aż 20,2, poczas gdy dla Forda, GM, VW, czy BMW ok. 2.

Zaletą Tesli jest jednak boom na ekotechnologie, w który samochody elektryczne produkowane przez spółkę wpisują się idealnie. Na tym polu to konkurencja musiała gonić Tesle, która przecież jest dość nową spółką jak na standardy rynku motoryzacyjnego. Dużą marketingową siłą spółki jest zaś rozpoznawalność Elona Muska, twórcy Tesli.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (21)

dodaj komentarz
innowierca
W innym artykule o mocnym dolarze Trump nazywa Muska geniuszem i ze Ameryka musi chronic geniuszy :::)) Zaden geniusz (a raczej geniusz za kase) Dotowanie, ratowanie przez lata. Tesla totalnie nierentowna przez lata.Powinno byc zamkniete tak jak zaklady u nas, bo nierentowne.
Otwierasz biznes po roku ze strata, daja ci kase (placa
W innym artykule o mocnym dolarze Trump nazywa Muska geniuszem i ze Ameryka musi chronic geniuszy :::)) Zaden geniusz (a raczej geniusz za kase) Dotowanie, ratowanie przez lata. Tesla totalnie nierentowna przez lata.Powinno byc zamkniete tak jak zaklady u nas, bo nierentowne.
Otwierasz biznes po roku ze strata, daja ci kase (placa dlugi), kolejny rok strata, znowu daja kase.
Po 10 roku brak straty w jednym roku, ale bez zysku. No i jestes geniuszem ::)) A swoja droga uczcie sie od Wielkiego Brata i od Zachodu. Beda doplacac tak dlugo jak trzeba. Jaka ta Ameryka innowacyjna w nowych technologiach. I tego wlasnie nie oddadza choc Musk to zaden geniusz, a nawet ham obrazajacy ludzi ktorzy nie docenili jego" geniuszu"(akcja ratownicza w jaskini)
W normalnych warunkach rynkowych Musk to bankrut z jego Tesla.
pis_po_jedno_zlo
Już sam się zastanawiam czy się mocno nie pomyliłem z tym bankructwem Tesli do końca 2020r. (tyle dawałem czasu na początku 2019r.). Tesla to co prawda drugi Enron, fałszerstwo księgowe na masową skalę, niezliczone kłamstwa Muska i same straty, ale szaleństwo może trwać dłużej niż sądziłem. Patrząc na S&P Już sam się zastanawiam czy się mocno nie pomyliłem z tym bankructwem Tesli do końca 2020r. (tyle dawałem czasu na początku 2019r.). Tesla to co prawda drugi Enron, fałszerstwo księgowe na masową skalę, niezliczone kłamstwa Muska i same straty, ale szaleństwo może trwać dłużej niż sądziłem. Patrząc na S&P 500 to się zastanawiam czy nie dojadą do 4000 pkt. Całe szczęście zawsze trzymam się zasady by nie walczyć z rynkiem i kierować się tylko price action, bo inaczej mocno bym wtopił;)
silvio_gesell
Jest wyżej wyceniana, ale niekoniecznie więcej warta. Wartość jest subiektywna, cena jest obiektywna.
silvio_gesell
Widzę, że Musk dowiózł obiecane mu opcje za $300mln. Dla chcącego, nic trudnego. :)
ryszard_ochodzki
Jo już żech to raz pedział. Pewnego piknego dnia to wszetko je8nie i to z hukiem
and-owc
Tesla (wynalazca - Nikola Tesla) jakby się obudził to byłby zadowolony. Dawniej był nazwą telewizora (Tesla Lotos 4211 U produkowany w Czechosłowacji w latach 1961 - 1964. Kineskop o przekątnej 53 cm i kącie odchylania 110°). Dzisiaj nazwą auta (firmy). Widocznie go lubią (aż nie zbankrutują) - do czasu.
sel
Firma jest nic nie warta ma znacznie więcej kredytów niż wartość akcji a do tego nie ma zysku od początku powstania..
kimdzongtusk
https://www.marketwatch.com/investing/stock/tsla

strata na akcje prawie 5$ ; ta wycena to kabaret. A jakis analityk w USA powiedział, że Tesla będzie w przyszłym roki chodzic po ponad 900$ :-) W USA mają juz ostatni etap idiotenhossy.
eresan
O Musku nasze wnuki będą się uczyć w szkołach tak jak my o Edisonie. Może nawet jak o Kolumbie, jeśli uda mu się Mars.
kimdzongtusk
Chyba żartujesz. Musk to mitoman . Obecne wzrosty to zwykła bańka spekulacyjna. Auta elektryczne to slepa uliczka. Zmieniłbym zdanie, gdyby Tesla produkowała auta na wodór. Porównywanie mozliwości Tesli do możliwości WV to jak by porownywac moje mozliwości finansowe do tych, które ma Buffet,

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki