REKLAMA

Prezes: Sytuacja finansowa grupy Tauron trudna, najpoważniejszym problemem zadłużenie

2021-05-11 17:10
publikacja
2021-05-11 17:10
Prezes: Sytuacja finansowa grupy Tauron trudna, najpoważniejszym problemem zadłużenie
Prezes: Sytuacja finansowa grupy Tauron trudna, najpoważniejszym problemem zadłużenie
/ Tauron

Sytuacja finansowa grupy Tauron jest trudna, a najpoważniejszym problemem do rozwiązania jest zadłużenie. Spółka ogranicza program inwestycyjny w nieperspektywicznych obszarach związanych z węglem. Chce obniżyć koszty operacyjne, liczy na co najmniej 1 mld zł oszczędności z tego tytułu do końca 2022 roku - poinformował PAP Biznes prezes Tauronu Paweł Strączyński.

"Wyniki szacunkowe za pierwszy kwartał pokazują, że Tauron znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Kluczowy dla nas wskaźnik długu netto/EBITDA pozostaje na stabilnym poziomie, ale zadłużenie grupy stanowi najpoważniejszy problem do rozwiązania" – powiedział w komentarzu dla PAP Biznes prezes Strączyński.

"Wydzielenie aktywów węglowych do odrębnego podmiotu odpowiadającego za bezpieczeństwo energetyczne Polski pozwoliłoby grupie uzdrowić finanse, a co za tym idzie, zrealizować program niezbędnych inwestycji w farmy wiatrowe i słoneczne, a w okresie przejściowym - w jednostki gazowe" - dodał.

Poinformował, że zarząd jest zdeterminowany, aby zmniejszać zadłużenie grupy.

Powtórzymy stare górnicze błędy? Ważna decyzja w sprawie kopalni Brzeszcze

Tauron zaproponował kopalnię Brzeszcze Jastrzębskiej Spółce Węglowej, ta jednak odmówiła. I całe szczęście. Trio to bowiem jak w kalejdoskopie skupia problemy z nieudolną reformą górnictwa. Miejmy nadzieję, że wnioski z poprzednich lat zostały wyciągnięte i nikt w rządzie nie będzie naciskał na JSW, by przejęła Brzeszcze.

"Ograniczamy program inwestycyjny w nieperspektywicznych obszarach związanych z węglem. Tam wydatki będą realizowane tylko na utrzymanie majątku zapewniające bezpieczeństwo kontynuacji pracy" - powiedział Strączyński.

"Celem zarządu jest ograniczenie kosztów operacyjnych i mamy nadzieję, że do końca 2022 roku wygeneruje to co najmniej miliard zł oszczędności" – dodał.

Jak wskazał prezes, segmenty dystrybucji i sprzedaży dobrze radzą sobie nawet w trudnych warunkach rynkowych dyktowanych wysokimi cenami CO2 i gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa.

"Chcemy, by te obszary pozostały kołami zamachowymi rozwoju grupy Tauron. Dystrybucja pozostaje pierwszym wyborem inwestycyjnym grupy" - powiedział Paweł Strączyński.

Grupa Tauron szacuje, że jej EBITDA w pierwszym kwartale 2021 r. wyniosła 1.735 mln zł. Zysk netto wyniósł 851 mln zł. Przychody ze sprzedaży w pierwszym kwartale szacowane są na 6.445 mln zł.

Dla porównania, w pierwszym kwartale 2020 r. Tauron miał 5.467,8 mln zł przychodów, 925,2 mln zł EBITDA oraz 162,1 mln zł zysku netto.

EBITDA w segmencie Dystrybucja wyniosła w pierwszym kwartale 742 mln zł, w OZE 84 mln zł, w Wytwarzaniu 686 mln zł, w segmencie Sprzedaż 234 mln zł, a w Wydobyciu strata EBITDA wyniosła 14 mln zł.

Nakłady inwestycyjne w pierwszym kwartale 2021 r. wyniosły 639 mln zł.

Dług netto grupy Tauron na koniec marca 2021 r. wyniósł 9.792 mln zł, a wskaźnik dług netto/EBITDA 1,96x.(PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
antek10
dojna zmiana - gang olsena
drrekin
ZWOLNIC POCIOTNYCH, ZNAJOMYCH, CZLONKOW RODZINY CO ZA 30-50 TYS. PLN MIESIECZNIE, DZIEN W DZIEN UDAJA, ZE PRACUJA!! ***** ***
itso_agresja_indukowana
hmm cytuję hihihi ''Sytuacja finansowa >np. cokolwiek a niech będzie Polska< trudna, najpoważniejszym problemem zadłużenie''
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki