REKLAMA

Start nowego systemu GPW znów zagrożony

Jarosław Ryba2013-03-26 09:00
publikacja
2013-03-26 09:00

Zaplanowane na 15 kwietnia uruchomienie UTP, nowego systemu giełdowego, jest zagrożone. Możliwe jest opóźnienie, ponieważ nie wszystkie domy maklerskie są gotowe.

Wczoraj i dziś prowadzone były rozmowy giełdy z przedstawicielami domów i biur maklerskich. Dotyczą oceny gotowości brokerów do przejścia na nowy system z wysłużonego Warsetu, który nie spełnia standardów rynków międzynarodowych. Jak jednak mówi się nieoficjalnie, kilku dużych brokerów nie wdrożyło do końca nowego systemu do swojej architektury.

W komunikacie wydanym po spotkaniu, można przeczytać, że obecnie 41 z 57 członków giełdy zadeklarowało gotowość do etapu migracji na UTP. Kolejne domy maklerskie muszą zadeklarować gotowość w najbliższym czasie. GPW, KNF, KDPW i KDPW_CCP oraz BondSpot potwierdziły swoją gotowość do uruchomienia systemu 15 kwietnia.

Oznacza to, że jeżeli domy maklerskie nie zdążą z wdrożeniem, planowany na 15 kwietnia i przekładany wcześniej start nowego systemu, może zostać ponownie przełożony ze względów bezpieczeństwa obrotu. Takie ryzyko sygnalizują przedstawiciele branży bezpośrednio zaangażowani w proces implementacji nowego oprogramowania.

Universal Trading Platform to oprogramowanie zakupione od NYSE. System spełnia światowe standardy i jest wykorzystywany na giełdach grupy NYSE Euronext z siedzibami w Nowym Jorku, Paryżu, Lizbonie, Brukseli i Amsterdamie. Oczekuje się, że dzięki zmianie oprogramowania na warszawskiej giełdzie wzrośnie aktywność zagranicznych inwestorów. Znacznie ułatwiony będzie również algo trading, czyli działalność automatycznych, błyskawicznych systemów inwestycyjnych.

Wcześniej w mediach spekulowano, że wraz ze startem UTP zarząd giełdy może zdecydować się na skrócenie sesji giełdowej, za czym od dłuższego czasu lobbują maklerzy. Jest to zmiana równie oczekiwana przez wielu inwestorów, którzy śledzą notowania w trakcie całego dnia.

J.R.
Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~ziggy
Widać, że rynek strasznie płytki (mało płynny). Baza rozdęła się do blisko -30 pkt!!! Pewnie znów szykuje się mega przekręt, bo WIG20 mogą grubasy dowolnie manipulować. Może już jutro zobaczymy co było grane, albo dopiero po świętach.
~Drobny gracz
Jak to zwykle bywa, ci najwięksi (czytaj: najbogatsi) brokerzy, którzy nota bene doją swoich klientów bez pardonu, są pewnie nie gotowi. A co do długości sesji: ta zmiana (mam na myśli wydłużenie jej niby na równi z rozwiniętymi rynkami) była tak kretyńska, że jestem o nią spokojny, sesja albo nie ulegnie skróceniu w ogóle, albo Jak to zwykle bywa, ci najwięksi (czytaj: najbogatsi) brokerzy, którzy nota bene doją swoich klientów bez pardonu, są pewnie nie gotowi. A co do długości sesji: ta zmiana (mam na myśli wydłużenie jej niby na równi z rozwiniętymi rynkami) była tak kretyńska, że jestem o nią spokojny, sesja albo nie ulegnie skróceniu w ogóle, albo (co bardziej prawdopodobne) tylko kosmetycznie.
~gracz
Obecnie mam szczatkowy rachunek w dm bzwbk. Robia tam zmiany nie dla klientów generujacych obroty a dla sępiarstwa pracowniczego z prezesem na czele. ten Prezes to ciagle przebywa w rozjazdach a rzecznik praw klienta zatrudnił sobie jakąś babę aby zbywać klientów. DM bzwbk to juz nawet nie styl hiszpański a grecko-cypryjski.Obecnie mam szczatkowy rachunek w dm bzwbk. Robia tam zmiany nie dla klientów generujacych obroty a dla sępiarstwa pracowniczego z prezesem na czele. ten Prezes to ciagle przebywa w rozjazdach a rzecznik praw klienta zatrudnił sobie jakąś babę aby zbywać klientów. DM bzwbk to juz nawet nie styl hiszpański a grecko-cypryjski.Trzymać u nich jakieś wieksze sumy to WIELKIE RYZYKO.
~jack
Ja jestem gotowy na wszystkie dobre zmiany a czas sesji skrócić do 16 i tak się nic nie dzieje po tej godzinie ! Myślę że od 10,11 do 16 wystarczy na to nasze NICnierobienie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki