PIT 2023

PODCASTSposób na długowieczność. Jak pomagają Polacy, a jak mieszkańcy innych krajów?

Małgorzata Grzegorczyk2023-12-09 08:00
publikacja
2023-12-09 08:00

Idą święta, a ja zapraszam na podcast o dzieleniu się dobrem, współpracy, partnerstwie, nowym podejściu do życia, w którym wcale nie trzeba mieć coraz więcej, a wystarczy mieć w sam raz. Poznajcie opowieści osób, które tak działają, bo to naprawdę inspirujące historie.

Sposób na długowieczność. Jak pomagają Polacy, a jak mieszkańcy innych krajów?
Sposób na długowieczność. Jak pomagają Polacy, a jak mieszkańcy innych krajów?
fot. Login / / Shutterstock

W pomoc, nie tylko przed świętami, angażuje się wiele firm. Sporo zależy od ich szefów. Władysław Grochowski, właściciel hotelarskiej grupy Arche, która jako jedna z pierwszych zaoferowała pomoc uchodźcom z Ukrainy i przyjęła tysiące osób na krótkie i długie pobyty, opowiada, co się już udało zrobić, co firma robi i jakie ma plany.

Jak pomagają Polacy, a jak mieszkańcy innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej? Zbadał to think tank Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe, który założyła Anna Korzeniewska.

Anna Korzeniewska mówi o konieczności współpracy wśród osób, które pomagają innym. Taki pomysł ma też wspomniana przez nią fundacja EFC, założona przez zmarłego dekadę temu przedsiębiorcę filantropa Andrzeja Czerneckiego, twórcę HTL. Rok temu fundacja ruszyła z programem Philantropy for Impact mającym budować relacje między przedsiębiorcami a społecznikami. O tym, co się przez rok udało, opowiada Igor Czernecki, szef rady nadzorczej fundacji, syn założyciela.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich pomaga starszym osobom przez cały rok, ale teraz zbliża się ważny moment i finał akcji Podaruj Wigilię. Małgorzata Karpińska, specjalista ds. komunikacji i fundraisingu, opowiada, jak stowarzyszenie działa na co dzień.

Pomaganie wydłuża życie. Marta Zaraska, dziennikarka i autorka książek naukowych, poświęciła temu cały rozdział w książce „Tajemnice długowieczności”. Jest tam mowa o efekcie superbohatera, o dobroczynnym wpływie dobroczynności na poziom kortyzolu, ciśnienie, a nawet siłę mięśni, o tym, czy opieka nad członkami rodziny jest dobra dla zdrowia, a także o eksperymencie, który autorka na sobie przeprowadziła.

W pandemii wielu z nas ruszyło się i po raz pierwszy w życiu zrobiło coś dla innych. Po wybuchu wojny w Ukrainie Polaków, którzy się zaangażowali, było jeszcze więcej. Mam nadzieję, że już nigdy nie będziemy filantropami raz w roku, gdy gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Okazji do zrobienia czegoś dobrego jest bardzo dużo. Życzę sobie i państwu, żebyśmy ich nie przegapili.

Źródło:

Do „Pulsu Biznesu” trafiłam jako studentka w 1998 r. Piszę o inwestycjach w Polsce – w fabryki, centra usług biznesowych i ośrodki B+R. Opisuję też zagraniczną ekspansję polskich firm. Zajmuję się także branżą turystyczną –touroperatorami i biurami podróży oraz śledzę zmiany w lotnictwie. W 2012 r. dostałam nagrodę ABSL Excellence Award od Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce. Uwielbiam latać samolotem i zwiedzać fabryki. Jedno i drugie robię dość często w godzinach pracy. W wolnym czasie latam samolotem i zwiedzam świat z rodziną.

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
katzpodola
Następne bzdury pt.:"Pomaganie wydłuża życie".
and00
Znany "filantrop" Soros ma 92 lata, wygląda co prawda jak Imperator Sheev Palpatine, ale się trzyma
Pytanie co go trzyma
-Dobre uczynki
-Złe uczynki
-Gigantyczna kasa na opiekę zdrowotną

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki