REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Skarbiec Holding miał 7,1 mln zł straty netto w I połowie roku obrotowego 2022/23

2023-03-30 22:18
publikacja
2023-03-30 22:18

Skarbiec Holding, właściciel Skarbiec TFI, w pierwszym półroczu roku obrotowego 2022/23 miał 27,9 mln zł skonsolidowanych przychodów wobec 63,2 mln zł przychodów rok wcześniej. Spółka wykazała 7,1 mln zł straty netto wobec 13,6 mln zł zysku netto przed rokiem - poinformował Skarbiec Holding w komunikacie.

Skarbiec Holding miał 7,1 mln zł straty netto w I połowie roku obrotowego 2022/23
Skarbiec Holding miał 7,1 mln zł straty netto w I połowie roku obrotowego 2022/23
fot. Bizon 101 / / Shutterstock

Głównymi czynnikami mającymi wpływ na rezultaty finansowe grupy Skarbiec Holding w pierwszej połowie roku obrotowego były spadek średnich aktywów pod zarządzaniem funduszami, a także obniżenie maksymalnego limitu opłaty stałej za zarządzanie w funduszach i subfunduszach otwartych do 2,0 proc. od początku 2022 roku z 2,5 proc. w poprzednim roku.

Wynagrodzenie zmienne wyniosło 1,46 mln zł w porównaniu do 15 mln zł w okresie poprzednim.

Wynagrodzenie stałe za zarządzanie funduszami inwestycyjnymi i portfelami klientów spadło o 47 proc.rdr i wyniosło 25,1 mln zł.

Rentowność netto w okresie od 1 lipca 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku wynosiła – 25,4 proc. w stosunku 21,6 proc. na koniec grudnia 2021 roku. Rentowność kapitału własnego (ROE) spadła do -3,7 proc. z poziomu 6,7 proc. rok wcześniej.

"Komentując wyniki grupy szczególną uwagę należy zwrócić na niezwykle wymagające otoczenie rynkowe nie tylko w okresie lipiec – grudzień 2022 r., ale w całym 2022 r. Miniony rok należał do najtrudniejszych w historii rynków finansowych" - powiedział Piotr Szulec, prezes Skarbiec Holding i Skarbiec TFI.

Skarbiec TFI, spółka zależna Skarbiec Holding, kontynuuje proces wdrażania nowych rozwiązań produktowych.

"We wrześniu 2022 r. w ofercie Towarzystwa pojawił się Skarbiec Krótkoterminowy. Subfundusz ten dedykowany jest inwestorom posiadającym krótkoterminowe nadwyżki finansowe i w związku z tym poszukującym stabilnego oraz przewidywalnego pod kątem stopy zwrotu funduszu dłużnego" - powiedział Szulec.

"Kolejnym nowym rozwiązaniem produktowym jest Skarbiec Polskich Innowacji, którego rynkowy debiut przewidziany jest na drugą połowę kwietnia 2023 r. Będzie inwestować przede wszystkim w akcje prywatnych spółek notowanych na GPW i działających m.in. w sektorach nowoczesnych technologii, e-commerce, biotechnologii lub rozrywki cyfrowej" - dodał.

Skarbiec Holding obecną, trudną sytuację rynkową postrzega także jako istotny moment na kontynuowanie działań prowadzących do zwiększenia skali działalności grupy.

"Chcemy aktywnie uczestniczyć w rozwoju całego sektora TFI. Stabilna sytuacja finansowa Grupy i silne zaplecze kapitałowe, w obecnym niełatwym i zmieniającym się otoczeniu rynkowym, otwiera przed nami szereg możliwości. Bacznie obserwujemy to, co dzieje się na rynku funduszy, pośredników finansowych czy domów maklerskich, szczególnie w zakresie możliwych przejęć i konsolidacji i bierzemy w tym procesie aktywny udział" - powiedział Piotr Szulec. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki