REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Sejmowe komisje przeciwko pięcioletniemu zwolnieniu z podatków nieczynnej infrastruktury kolejowej

2021-11-17 11:05
publikacja
2021-11-17 11:05
Sejmowe komisje przeciwko pięcioletniemu zwolnieniu z podatków nieczynnej infrastruktury kolejowej
Sejmowe komisje przeciwko pięcioletniemu zwolnieniu z podatków nieczynnej infrastruktury kolejowej
fot. Sachelle Babbar / / Forum/ZUMAPRESS.com

W środę sejmowe komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej opowiedziały się przeciwko poprawce do projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, której celem jest wprowadzenie pięcioletniego zwolnienia od opłat nieczynnej infrastruktury kolejowej.

W środę Komisja Infrastruktury oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w połączonym składzie zajmowały się poprawką, którą zgłoszono podczas drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jej celem było objęcie nieczynnej infrastruktury kolejowej pięcioletnim zwolnieniem od opłat.

„Poprawka zmierza ku temu, aby nieczynna infrastruktura została zwolniona od opłat, ale ma także zachęcić do tego, aby pięcioletni okres zwolnienia wykorzystać do remontów i adaptacji w celu przywrócenia jej funkcji, co pozwoli na wykorzystywanie tej infrastruktury” – powiedziała posłanka Krystyna Sibińska (KO), prezentując poprawkę.

Stanowisko rządu w stosunku do poprawki było negatywne.

„Na podstawie obecnego brzmienia poprawki nie wiemy, od kiedy należy liczyć ów okres pięcioletni. Infrastruktura nieczynna to co do zasady infrastruktura w czasie remontu, na której ruch kolejowy może zostać przywrócony w każdym okresie roku. Należałoby wykonać pracę prawniczą, aby to doprecyzować, ale naszą intencją jest, aby takiego okresu pięcioletniego nie było” – powiedział w trakcie obrad komisji wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Na problem braku sprecyzowania terminu, od którego liczy się zwolnienie, zwracał uwagę w czasie posiedzenia przedstawiciel Biura Legislacyjnego Sejmu.

Posłanka Skibińska wyraziła zgodę na zmiany mające na celu doprecyzowanie zapisów poprawki, ale w trakcie głosowania komisje zarekomendowały odrzucenie poprawki.

Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych m.in. zwalnia terminale towarowe – jako obiekty infrastruktury usługowej – z opodatkowania podatkiem od nieruchomości, ale wyłącznie w zakresie części przeznaczonej do prowadzenia działalności związanej ze świadczeniem usług przewoźnikom kolejowym.

Nowelizacja ma wyeliminować nadużycia i uszczelnić system zwolnień od podatku od nieruchomości w sytuacji wykorzystywania gruntów kolejowych do prowadzenia działalności w obszarze niezwiązanym z kolejnictwem.

W trakcie prac w Sejmie została wprowadzona poprawka, które przesuwa termin wejścia w życie przepisów z 1 stycznia 2023 r. na 1 stycznia 2022 r. Jednocześnie dodano artykuł przewidujący, że przepisy dotyczące zwolnienia z opodatkowania terminali towarowych wejdą w życie rok później, czyli 1 stycznia 2023. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kolej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki