REKLAMA
WEBINAR

Scania zamyka fabrykę w Słupsku. Zwolnienia dotkną kilkuset osób

Dominika Florek2023-05-30 09:22redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-05-30 09:22

Scania zwolni 847 osób pracujących w słupskiej fabryce. Szwedzka firma podjęła decyzję o zamknięciu zakładu produkującego nadwozia do autobusów. Wśród powodów podaje m.in. pandemię koronawirusa.

Scania zamyka fabrykę w Słupsku. Zwolnienia dotkną kilkuset osób
Scania zamyka fabrykę w Słupsku. Zwolnienia dotkną kilkuset osób
fot. Lukasz Glowala / / FORUM

Kolejny gigant motoryzacyjny zdecydował o wygaszeniu produkcji w polskiej fabryce. Kilka dni temu informowaliśmy o zwolnieniach grupowych w Volvo Buses we Wrocławiu spowodowanych zamknięciem zakładu. Koncern Scania poinformował o wygaszaniu produkcji nadwozi autobusowych w swojej fabryce w Słupsku.

"Decyzja motywowana jest negatywnymi zmianami na globalnym rynku w segmencie autobusów"  poinformowała szwedzka spółka.

Scania wskazuje, że zmiany przekładają się na spadek liczby zamówień nowych autobusów. To z kolei wpływa na "trwałą utratę rentowności tego segmentu". Zwolnienia są również negatywnym skutkiem pandemii koronawirusa "i choć sytuacja na rynku stopniowo się normuje, tempo odbudowy jest niewystarczające" – tłumaczy firma.

W związku z zamknięciem fabryki, które jest zaplanowane na pierwszy kwartał 2024 r., pracę straci 847 zatrudnionych osób. Władze spółki Scania w komunikacie prasowym wskazały, że rozpoczynają rozmowy ze związkami zawodowymi. "Zaproponujemy wsparcie dla zwalnianych pracowników, oferując więcej, niż wynika z przepisów prawa" – skomentował cytowany w komunikacie Robert Eriksson, dyrektor zarządzający Scania Production Słupsk S.A.

W dwóch zakładach Scania w Polsce zatrudnionych jest obecnie 1047 osób. Przy produkcji nadwozi autobusów w Słupsku pracuje 847 osób. Natomiast w fabryce produkcji podwozi typu K w Kobylnicy koło Słupska zatrudnionych jest 200 pracowników. "Decyzja o zamknięciu produkcji dotyczy wyłącznie zakładu w Słupsku. Nie wpływa ona na produkcję prowadzoną przez Scania w Kobylnicy koło Słupska" – czytamy w komunikacie spółki.

Szwedzki koncern motoryzacyjny Scania należy do niemieckiej Grupy Volkswagen, który posiada 99,57 procent akcji spółki.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
zbyszeknor
Scania należy do grupy MAN, natomiast grupa Man do grupy Volkswagen. Kilka tygodni temu grupa Man zakończyła modernizację skupiając się w Starachowicach i Niepołomicach. Zachęcam iść tropem inwestycji.
dario-t
Polska przestaje być krajem taniej siły roboczej. Planowana minimalna na przyszły rok to 4200 zł. Firmy to sobie przekalkulowały i wolą szukać miejsca gdzie indziej. Coś czuje, że to dopiero początek. Szkoda Słupska, bo to chyba największy zakład pracy w tym rejonie. Niech PiS podnosi jeszcze bardziej minimalną to żaden zakład produkcyjny Polska przestaje być krajem taniej siły roboczej. Planowana minimalna na przyszły rok to 4200 zł. Firmy to sobie przekalkulowały i wolą szukać miejsca gdzie indziej. Coś czuje, że to dopiero początek. Szkoda Słupska, bo to chyba największy zakład pracy w tym rejonie. Niech PiS podnosi jeszcze bardziej minimalną to żaden zakład produkcyjny się tu nie ostanie.
men24a
Tak właśnie PiS znalazł pieniądze.
Jeszcze czekamy na zakończenie wojny na Ukrainie, to przyspieszą firmy w zamykaniu u nas zakładów.
arzab odpowiada (usunięty)
Mój pod Twoim postem już skasował, nawet śladu nie ma.
chmiels
Blaszane skrzynki pełne wirusów - powinny być zlikwidowane....

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki