SLD proponuje wprowadzenie "premii obywatelskiej"

Szef SLD Leszek Miller zaproponował w piątek, by jedną trzecią rocznego przyrostu PKB przeznaczano na wypłatę dla wszystkich obywateli Polski. Według niego najbardziej skorzystałyby na tym rodziny wielodzietne.

(fot. Adam Guz / EastNews)

"Uważamy, że jedna trzecia rocznego przyrostu PKB powinna być przeznaczona na wypłatę dla obywateli Rzeczypospolitej, którzy przecież ten dochód tworzą. Przykładowo - jeżeli w tym roku wzrost PKB ma wynosić 3,4 proc., to oznacza 54 mld zł. Jedna trzecia z 54 mld to jest mniej więcej 18 mld. Te 18 mld powinny być podzielone tak, by trafiły do obywateli" - mówił szef SLD na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Podkreślał, że na takim rozwiązaniu najbardziej skorzystałyby wielodzietne rodziny. "Te 800 mld zł w przeliczeniu na mieszkańca to jest około 500 zł. Czteroosobowa rodzina - dwoje dorosłych i dwoje dzieci - to jest premia w wysokości 2 tys. zł" - tłumaczył.

Sojusz postuluje również wprowadzenie podatku od transakcji finansowych. "Jeśli chodzi o dochody do budżetu państwa, dziś trwa ożywiona dyskusja na ten temat; proponujemy naszą koncepcję podatku od transakcji finansowych, albo lepiej mówiąc - podatku od spekulacji finansowych" - powiedział Miller. "Proszę sobie wyobrazić, że dziennie w Polsce obroty tego rynku wynoszą 12 mld zł. Nie pomyliłem się - dziennie 12 mld zł. Te kwoty wynikają głównie ze spekulacji na kursie polskiej waluty i gdyby wprowadzić tylko 0,5-procentowe opodatkowanie, to mamy w skali roku 12 mld zł dochodu do budżetu państwa" - kontynuował.

Jak zauważył, prace nad wprowadzeniem takiego podatku prowadzi obecnie 11 krajów UE, w tym Niemcy i Francja. Dodał, że niestety w Polsce nie ma takich prac.

Zdaniem obecnego na konferencji prof. Andrzeja Sopoćki wprowadzenie podatku antyspekulacyjnego od obrotu walutowego wydaje się w tej chwili konieczne ze względu na przyszłe zawirowania na rynku walutowym na świecie. "Grecja będzie +kręciła+ tym rynkiem przez długi czas, a teraz wydaje się, że także Chiny. A więc taki podatek jest to trochę oliwa na wzburzone fale" - przekonywał.

Również dr Wojciech Szewko z zarządu SLD uważa, że wprowadzenie takiego podatku pozwoli na ograniczenie spodziewanych spekulacji finansowych związanych z zawirowaniami w strefie euro. (PAP)

sdd/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~sawder

A nie łatwiej obnizyc podatki WSZYSTKIM?
Bo tą premie ktos bedzi e musial obliczac, naliczac, opodatkowac, rozdysponowac, przekazac, zweryfikowac i zraportowac.. i znow +50.000 urzedników narośnie..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil