Rafalska: Trwa obowiązkowy, ustawowy przegląd emerytalny

W listopadzie przedstawimy Radzie Ministrów rekomendacje z trwającego przeglądu emerytalnego - powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że w resorcie toczą się prace nad systemem waloryzacji rent i emerytur.

(fot. Krystian Maj / YAY Foto)

W poniedziałek w Sejmie Rafalska wzięła udział w konferencji na temat 25-lecia systemu wsparcia osób niepełnosprawnych.

Szefowa MRPiPS pytana była przez dziennikarzy m.in. o to, czy będą zmiany w systemie emerytalnym dla służb mundurowych. Przypomniała, że jej resort odpowiada za emerytalny system pracowniczy. "W moim resorcie, a z tego co wiem - bo mówił o tym też szef MSWiA Mariusz Błaszczak - nigdzie nie toczą się prace nad zmianami w systemie emerytur mundurowych" - powiedziała.

Podkreśliła, że trwa obowiązkowy, ustawowy przegląd emerytalny. "Wkrótce przegląd się skończy, ZUS zgłosi swoje uwagi do MRPiPS, my przygotujemy rekomendacje, które mogą być przyjęte lub odrzucone prze Radę Ministrów" - wyjaśniła Rafalska.

"Myślę, że w listopadzie przedstawimy nasze propozycje Radzie Ministrów" - dodała.

Poinformowała, że w jej resorcie toczą się natomiast prace nad systemem waloryzacji rent i emerytur, nad zmianami, których wymaga podniesienie minimalnego świadczenia emerytalnego do 1 tys. zł i ujednoliceniem systemu waloryzacji w systemach powszechnym i rolniczym.

"Śledzimy tez prace nad projektem prezydenckim" - powiedziała, odnosząc się projektu obniżenia wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Rafalska pytana też była o środki na finansowanie programu 500 plus. "W polityce nic nie przychodzi łatwo, ja nie mówiłam, że finansowanie programu 500 plus to jest zdanie łatwe i przyjemne, ja mówiłam tylko, że to jest zdanie odpowiedzialne, poważne, ale to jest zadanie, o którym powiedzieliśmy, że jest to dla na nas, dla rządu PiS zadanie najważniejsze, w związku z tym mobilizujemy się, żeby to zdanie było sfinansowane i będzie sfinansowane" - zadeklarowała.

Pytana o ewentualne finansowanie tego zadania środkami z OFE powiedziała: "To nie jest tak, że jedne pieniądze akurat służą, żebyśmy budowali drogi, a inne służą, żebyśmy przeznaczyli je na subwencje oświatowe; budżet to system naczyń połączonych".

"Przypomnę, że nasi poprzednicy wzięli ponad 150 mld zł z OFE i jakoś do polskich rodzin nie trafiła z tych pieniędzy ani złotówka" - dodała.

Zaznaczyła, że prace nad budżetem wciąż trwają i - jej zdaniem - nie ma powodu do niepokoju ani o kształt tego budżetu, ani finansowanie programu "Rodzina 500 plus".(PAP)

akw/ bos/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Johny

Do jerzy.
Bandziorem to pewnie ty byłeś przed '89. Parówo.

! Odpowiedz
0 2 ~Zbychstary

w PRZYSZŁOROCZNYM BUdżecie nie mówi się o środkach przeznaczonych na emerytury przywróconego wieku emerytalnego. Czyli, że kosztem tych, którzy czekają na emerytury podwyższy się najniższe świadczenia. A czekający (zasłużeni) pójdą po zasiłek 700zł lub mniej. Brawo!

! Odpowiedz
1 2 ~jerzy

Bandytów w mundurach nie dotykać bo nie będzie kto miał rozganiać manifestacji.

! Odpowiedz
0 6 ~licz

Czyli przywileje zachowamy, a reszte będziemy doic.

! Odpowiedz
4 10 ~Panowie-emeryci

Moim zdaniem NAJGORSZE jest cofnięcie reformy emerytalnej i obciążenie NASZYCH dzieci i wnuków wpłatami dla b. zwiększonej liczby niecierpliwych "głodnych" (emerytów, pseudo kombatantów czy kleru) i za kilka lat będzie(?) płacz 60 letnich emerytek, że mało dostają po 30 latach ciężkiej (ale słabo płatnej) pracy ? Dla pań i panów MUSI być jednakowy okres minimalny opłacania składek np. 35 lat BEZ prawa do późniejszego jakiegoś „wyrównywania” emerytur, a wzrosty np. inflacyjne tylko o taki sam wskaźnik dla WSZYSTKICH ! Wg mnie na 100% "skoczą sobie do gardeł" zbuntowani młodzi (o ile pozostaną w Polsce !) i starzy "egoiści". Jedni np. będą wściekli, bo chcą się wreszcie dorobić mieszkań, samochodów itp. - więc nie chcą harować do śmierci za byle co dla "starych czy zasłużonych", a starzy będą może bełkotać, że im się NALEŻY - bo ciężko pracowali, bo walczyli z komuną itp. A GARNEK socjalny jest tylko JEDEN i już prawie PUSTY - i brak już jest ubeków do zabrania im całych niby "wielkich" emerytur ! Moje dzieciaki już nam zapowiedziały, że sp... z kraju, zaczepią się u rodziny i tam zaczną pracę. Nas rodziców będą odwiedzać kilka razy w roku, co strasznie nas ucieszyło. Tfu !
UWAGA Panowie ! Nie daj Boże by cofnięto reformę emerytalną bo może być PODWÓJNA DYSKRYMINACJA panów nie tylko ze względu na wiek, ale i finansowa ! Ja nie chcę być OGRABIONYM emerytem ! Może potrzeba interwencji TK i RPO lub Unii ? Jako facet i przyszły emeryt PROTESTUJĘ przeciwko ew. OGRABIENIU(?), że jako emeryt będę miał o kilkaset złotych MIESIĘCZNIE mniejszą emeryturę niż mi się należy ! Do emerytury ZUS policzy panom tzw. lata dożycia TAK SAMO jak kobietom, chociaż wiadomo, że nawet zdrowo żyjący panowie żyją wg statystyki kilka lat krócej niż kobiety - czyli jest to KILKADZIESIĄT miesięcy!, które jednak ZUS wliczy panom do podziału naszych zebranych kapitałów, a więc wyjdzie miesięcznie MNIEJSZA emerytura. To proste, np. zebrałeś kapitał 400 000 zł, a oni podzielą ci to na 200 miesięcy tzw. dożycia czyli wyjdzie 2000 miesięcznie, chociaż wiadomo, że statystycznie panowie przeżyją jeszcze nie 200 jak panie tylko zaledwie np. 140 m-cy (5 lat mniej), czyli 400 000 powinno być podzielone na 140 m-cy jakie przeżyjesz, co daje 2857 zł emerytury ! Panowie, to ponad 800 zł miesięcznie ZABRANE nam w imię źle pojętej pseudo sprawiedliwości ? Matkom SP powinien doliczać opłacony staż pracy np. 1 rok za dziecko. Kobieta pracująca na takim samym stanowisku co facet nieraz nie dostaje takiej samej pensji - to wg mnie oszustwo i patologia, a czy władza chce jedno oszustwo i patologię zamazać innym oszustwem i patologią czyli dzieląc moje uczciwie i ciężko zarobione pieniądze na jakieś większe ilości miesięcy - wypłat, których NIGDY NIE DOSTANĘ ?! Wg. mnie byłaby to kradzież - chyba, że po śmierci reszta jego kapitału i wyliczonej przez ZUS emerytury, której nie zdążył pobrać - zostanie UCZCIWIE wypłacona spadkobiercom wg lat dożycia przyjętych do wyliczenia emerytury – ale ja w to nie wierzę ! Jak do emerytury to kobiety mają pracować krócej od panów (zgoda co do matek), a jak wyliczenie emerytury to lata dożycia równe pań i panów ?! To wg mnie DYSKRYMINACJA ! Przejść do szarej strefy czy iść do sądów Unii ? Ew. konieczność 45 lat stażu SKŁADKOWEGO bez względu na wiek jest słuszna, np. dla pracujących po ZSZ, ale broń Boże dla rolników z ich KRUS-em dotowanym ponad(?) 90 % przez ludność Polski, bo może wszystkim(?) KRUS-owcom zaliczą pracę od 16 roku i jako 56-latki pójdą na emeryturę ? Niesprawiedliwość lub niepewność prawa wygania nasze dzieci za granicę, a ja z żoną będę się „cieszył”, że chociaż będą pisać i nas odwiedzać ? Może przestać co kilka lat grzebać w emeryturach i powinniśmy przyjąć np. model niemiecki lub kanadyjski ? Stale coś zmieniamy !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 ~hawk

To najsłabsza minister - P. Premier ja chwali bo co kilka tygodni mówi publicznie, o sprawach ważnych dla wyborców, a potem dalej nic nie robi. A rządowi to pasuje

! Odpowiedz
0 1 ~lol

tylko emerytura obywatelska i dla osób w sędziwym wieku. Wysokość emerytury pozwalająca tylko na podst. egzystencje,kto chce więcej to niech sobie odłoży przez okres pracy. Bo to co teraz jest to nienormalne.

! Odpowiedz
4 14 ~pisobolszewia

z powyższych bredni wypowiadanych przez rudą matolicę wynika że pieniedzmi przyszłych emerytów chca finansować polska patologię czyli 500+

! Odpowiedz
0 18 ~Marko

GÓRNIK LAT 45 ŚREDNIA EMERYTURA 3500 ZL PRACOWAŁ JAKO SYGNALISTA CZYLI OPERATOR WINDY W SKRÓCIE CZĘSTO SIEDZIAŁ NA POWIERZCHNI TERAZ DORABIA DO EMERYTURY BO MA MAŁO I SIĘ W ŻYCIU NIE NA PRACOWAŁ CZY JEST TO WPORZADKU? ?????

! Odpowiedz
0 7 ~Ben

Co robi policja w. Białymstoku ???? - sliedźi

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne