Prezydent o aferze wyborczej: głosy będą skuteczne

Ważne, aby - chociaż wolniej, ale skutecznie, poprawnie, z gwarancją uczciwości - zostały podane opinii publicznej wyniki głosowania w wyborach samorządowych - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Po wyborach przyjdzie czas na oceny, także personalne - dodał.

Prezydent zapowiedział, że być może przeprowadzona zostanie nowelizacja kodeksu wyborczego (fot. JERZY DUDEK / FORUM)

 Po oficjalnym ogłoszeniu wyniku wyborów przyjdzie czas na analizę działalności, w tym także Krajowego Biura Wyborczego. Być może będzie potrzeba decyzji personalnych, ale tylko w zgodzie z funkcjonującym prawem - powiedział Komorowski. Prezydent dodał, że wnioski z obecnej sytuacji powinna wyciągnąć Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze. Zapowiedział, że być może przeprowadzona zostanie nowelizacja kodeksu wyborczego.

"Warto pamiętać o tym, że gwarantami bezstronności, uczciwości i legalności wyborów są członkowie PKW - wyjątkowo doświadczeni prawnicy, ale niewątpliwie nie są to specjaliści od zarządzania. Są zresztą powoływani przez kolejnych, praktycznie wszystkich prezydentów III Rzeczpospolitej, zaczynając od 90. roku po czasy już mojej prezydentury" - zaznaczył Komorowski po środowym spotkaniu z prezesami organów wskazujących kandydatów do składu PKW, czyli prezesem TK, I prezes SN oraz prezesem NSA.

Czy PKW mogła zapobiec problemom?

Problemów, jakich doświadczyła PKW, można było jednak uniknąć. Tworzenie skomplikowanego oprogramowania powinno było zostać poprzedzone etapem analizy i wykonania projektu. Dopiero po tym etapie należy ustalić harmonogram realizacji. Wykonanie analizy, projektu i harmonogramu nie powinno być w żadnym wypadku powierzane osobom bez kompetencji.


 Komorowski spróbował także załagodzić napięcie wokół afery z liczeniem głosów, apelując o uspokojenie debaty na temat liczenia głosów, aby zapewnić spokój osobom, które wciąż liczą głosy. Zapewnił także, że "głosy będą skuteczne i uczciwie policzone, musimy zapewnić spokój tym, który to robią."


–Nie dajmy się zwariować. To się wszystko da policzyć - powiedział Komorowski. 

/mz, tvn24/PAP

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~prezio

Co wyliczę to wyliczę ale zawsze wtedy powiem, że najbardziej mi żal. Wyborów samorządowych tak bardzo spieprzonych.

! Odpowiedz
0 5 ~hipster

no kochani, z taką komisją wyborczą to my w demokracji za daleko nie zajdziemy

! Odpowiedz
0 11 ~Znajacysie

Bronek sie boi bo chlocy z PKW zagrozili ze jak ich ruszy to powiedza jak Broncio stal sie prozydentem..

! Odpowiedz
1 4 ~Balsam

co sie tak podniecacie nie bylem na tych wyborach bo przestalem glosowac na mniejsze zlo od jakiegos czasu mi to wszystko wisi. Od lat ,kto by tu nie byl przy kotycie to jest ch..j doopa i kamieni kupa.

! Odpowiedz
1 12 ~siwen

Z wielkim bulem zawiadamiam, ze pelne wyniki beda w grudniu po poludniu.

! Odpowiedz
2 3 ~lel

tam kliki są już na poziomie komisji wyborczych - ciągle te same gęby po kasę. Mnie tylko raz zaproponowano bycie w komisji - i byłem w pamiętnych wyborach w 1989 - za darmochę rzecz jasna

! Odpowiedz
3 18 ~narodpl

w BULÓ I NADZIEJI czekamy na jedynie słuszne wyniki z wygraną PO

! Odpowiedz
3 14 ~ada

WSIowy barat i polanalfabeta ma czelnopsc sie wypowiadac? kim ten thebil mysli ze jest? natychmiast go zdymisjonowac oraz caly rzad i nowe wybory! :)

! Odpowiedz
3 3 ~wyborca

Może nadszedł już czas, aby głos wyborczy oddawać przez domowy komputer, tj. to się robi z elektronicznym PIT em. Frekwencja z pewnością wzrośnie o kilkadziesiąt % i nie będzie trzeba wywalać kasy na mężów i żony zaufania publiczenego

! Odpowiedz
0 7 ~MP

A program do tych internetowych wyborow napisze firma Nabino no bo ma juz doswiadczenie w pisaniu oprogramowania do wyborow samorzadowych AD 2014.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.