REKLAMA

Prezydenci w Polsce po 1989 roku

2015-08-06 03:13, akt.2021-09-21 13:06
publikacja
2015-08-06 03:13
aktualizacja
2021-09-21 13:06
Prezydenci w Polsce po 1989 roku
Prezydenci w Polsce po 1989 roku
fot. Sławomir Olzacki / / FORUM

Po 1989 roku, urząd prezydenta w Polsce sprawowali: Wojciech Jaruzelski, Lech Wałęsa, dwukrotnie Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski. Obecnie prezydentem jest Andrzej Duda.

Od lipca 1989 roku prezydentem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wybranym przez Zgromadzenie Narodowe był Wojciech Jaruzelski. 31 grudnia 1989 roku weszła w życie ustawa o zmianie Konstytucji PRL. Zgodnie z nią, przywrócono historyczną nazwę państwa - "Rzeczpospolita Polska". W ten sposób generał Jaruzelski stał się prezydentem RP.

Urząd pełnił rok, do grudnia 1990 roku, kiedy to głową państwa został Lech Wałęsa, wybrany w pierwszym demokratycznym głosowaniu.

Jako prezydent III RP, w zakresie polityki wewnętrznej Jaruzelski popierał reformy rządu Mazowieckiego. Dbał o wizerunek Polski na arenie międzynarodowej. Przyjął w Warszawie prezydenta Czechosłowacji Václava Havla, spotkał się z byłym prezydentem USA Ronaldem Reaganem i wziął udział w konferencji w Davos. W kwietniu 1990 roku, w czasie wizyty w Związku Radzieckim, otrzymał od Michaiła Gorbaczowa pochodzące z radzieckich archiwów dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej.

We wrześniu 1990 roku Sejm przyjął uchwałę o skróceniu kadencji prezydenta. Uznano, że wybory powinny odbyć się do końca roku.

9 grudnia 1990 roku pierwszym wybranym w demokratycznych wyborach powszechnych prezydentem III RP został Lech Wałęsa, robotnik, opozycjonista, przywódca NSZZ "Solidarność".

Prezydent Wałęsa zabiegał o odnowienie stosunków Polski z wieloma państwami, w tym ze Stanami Zjednoczonymi oraz Izraelem, a także z krajami europejskimi.

W 1992 roku przyczynił się do obalenia rządu Jana Olszewskiego, po opublikowaniu tak zwanej listy Macierewicza, a rok później rozwiązał parlament po wotum nieufności dla Hanny Suchockiej. W 1992 podpisał Małą Konstytucję - tymczasowo obowiązujący akt prawny. Zgłosił ponad 25 inicjatyw ustawodawczych.

Lech Wałęsa ubiegał się o drugą kadencję w wyborach prezydenckich w 1995 roku, jednak bez powodzenia. Przegrał w drugiej turze z kandydatem Sojuszu Lewicy Demokratycznej - Aleksandrem Kwaśniewskim, działaczem PZPR, ministrem w PRL-owskich rządach, posłem na Sejm I i II kadencji.

W 2000 roku Kwaśniewski został wybrany na najwyższy urząd w państwie po raz drugi.

Choć związany z lewicą, był postrzegany jako prezydent ponadpartyjny, dążący do kompromisu.

Podczas pierwszej kadencji ratyfikował akcesję Polski do Paktu Północnoatlantyckiego, zaś w 2004 roku nasz kraj wstąpił do Unii Europejskiej, co było priorytetem jego drugiej kadencji. W 2003 roku zdecydował o wysłaniu do Iraku Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którego misja zakończyła się w 2008 roku.

Aleksander Kwaśniewski wspierał pomarańczową rewolucję na Ukrainie w 2004 roku. Wcześniej w 1998 podpisał dokumenty ratyfikacyjne Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską.

W ciągu dziesięciu lat prezydent zgłosił ponad 40 inicjatyw ustawodawczych. Podpisał niemal 1800 ustaw, zawetował 35, a 25 skierował do Trybunału Konstytucyjnego.

W 2005 roku wybory prezydenckie wygrał Lech Kaczyński, pokonując w drugiej turze Donalda Tuska. Urzędował cztery i pół roku. Zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Zanim objął najwyższy urząd w państwie, był między innymi prezydentem Warszawy, ministrem sprawiedliwości w gabinecie Jerzego Buzka i prezesem Najwyższej Izby Kontroli. W latach 80. - członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, w 1989 roku uczestniczył w obradach "Okrągłego Stołu". W latach 2001-2003 prezes PiS.

Działał na rzecz budowy nowych relacji w stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich. Był też znany z patriotycznych wypowiedzi. Wielokrotnie przypominał zasługi Polaków w walkach o odzyskanie państwowości, podkreślał rolę przywiązania do kraju i ojczyzny.

W ciągu czterech lat prezydent zgłosił ponad 40 inicjatyw ustawodawczych. Podpisał niemal 850 ustaw, 17 skierował do Trybunału Konstytucyjnego, a 18 przekazał do ponownego rozpatrzenia przez parlament.

Od 10 kwietnia 2010 roku obowiązki prezydenta pełnił marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Wygrał on przyspieszone wybory, pokonując w drugiej turze Jarosława Kaczyńskiego. Zanim został prezydentem w 2010 roku, był między innymi, marszałkiem Sejmu, ministrem obrony narodowej i wicemarszałkiem parlamentu. Poseł na Sejm sześciu kadencji. W okresie PRL działał w opozycji demokratycznej, był internowany w stanie wojennym. Z wykształcenia historyk. Z Platformą Obywatelską związany od 2001 roku.

Bronisław Komorowski podpisał blisko tysiąc ustaw, w tym tak kontrowersyjną, jak reforma emerytalna. Wśród priorytetów tej prezydentury znalazły się polityka prorodzinna oraz idea nowoczesnego patriotyzmu. W zainicjowanych przez głowę państwa spotkaniach Forum Debaty Publicznej wzięło udział ponad 13 tysięcy osób. Prezydent Komorowski chętnie podróżował po kraju, spotykając się z przedstawicielami różnych społeczności. W ciągu 5 lat udzielił honorowego patronatu około 1000 różnych przedsięwzięć. Otworzył dla zwiedzających Pałac Prezydencki.

Jego prezydenturę określono mianem "spokojnej i wyważonej". Koniec kadencji Bronisława Komorowskiego przypadł na 6 sierpnia 2015.

Od tego dnia prezydentem jest Andrzej Duda, który pokonał Komorowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich. Wcześniej Duda zajmował m.in. stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta. Sprawował również mandat posła i europosła, startując z list Prawa i Sprawiedliwości.

W trakcie pierwszej kadencji podpisał przeszło 1000 ustaw, a zawetował 9, z czego 4 w ciągu niespełna 3 miesięcy, gdy władzę sprawował rząd PO-PSL. Zgłosił 32 inicjatywy ustawodawcze oraz 10 wniosków do Trybunału Konstytucyjnego.

Duda nie przyjął ślubowania od trzech osób wybranych zgodnie z Konstytucją na stanowisko sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Powołał osoby do Sądu Najwyższego wbrew postanowieniom Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ułaskawił również b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego, mimo że nie zapadł w jego sprawie prawomocny wyrok.

W 2020 r. został wybrany na kolejną kadencję, wygrywając w drugiej turze z Rafałem Trzaskowskim.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/K.Koziełł/E.Leo/E.Porycka/dok./BPL

Źródło:Bankier24
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki