REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Prezes UOKiK o przecenach: przez wiele lat stosowano manipulacje

2023-02-13 06:57
publikacja
2023-02-13 06:57

"Przedsiębiorcy od dłuższego czasu wiedzieli, że te zmiany nadchodzą, czynnie brali udział w konsultacjach. Stąd ze zdziwieniem przyjmujemy, że wielu, nawet największych graczy na rynku, nie dostosowało się do przepisów obowiązujących od 1 stycznia" - przyznał w rozmowie z "Rzeczpospolitą" szef UOKiK Tomasz Chróstny. "Badania pokazują, że nie tylko konsumujemy za dużo, ale też zbyt pochopnie podejmujemy decyzję o zakupie. Przedsiębiorcy to wykorzystują" - dodał. 

Prezes UOKiK o przecenach: przez wiele lat stosowano manipulacje
Prezes UOKiK o przecenach: przez wiele lat stosowano manipulacje
fot. Grzegorz Kawecki / / Puls Biznesu

Pytany, czy w pierwszych tygodniach funkcjonowania dyrektywy Omnibus przedsiębiorcy mogą liczyć na jakąś taryfę ulgową, prezes UOKiK przypomniał, że "pakiet zmian obowiązuje od 1 stycznia br. i przewiduje wiele korzystnych rozwiązań dla konsumentów".

ChróstnyWiele firm wciąż nie dostosowało się do przepisów dyrektywy Omnibus

"Nie tylko dyskutowany od paru miesięcy obowiązek informowania o najniższej cenie produktu w ostatnich 30 dniach, ale także np. wymóg przejrzystości informacji co do tego, jak weryfikowana jest autentyczność opinii, jak lokowane są produkty w efektach wyszukiwania czy kanały kontaktu z przedsiębiorcą sprzedającym w sieci. Przedsiębiorcy od dłuższego czasu wiedzieli, że te zmiany nadchodzą, czynnie brali udział w konsultacjach. Stąd ze zdziwieniem przyjmujemy, że wielu, nawet największych graczy na rynku, nie dostosowało się do przepisów obowiązujących od 1 stycznia - przyznał.

Chróstny zwrócił uwagę, że przez "wiele lat działania marketingowe oparte były na technikach manipulacyjnych". "Mam tu na myśli nie tylko żonglowanie cenami, by pokazać »wyjątkowy rabat«, ale też to, jak dana oferta jest prezentowana - wprowadzające w błąd oznakowanie przeceny, brak czytelności przekazu" - wyjaśnił.

Według niego "informacja o najniższej cenie z 30 dni przed ogłoszeniem promocji pozwala weryfikować, czy podane warunki są faktycznie najkorzystniejsze z perspektywy oferty przedsiębiorcy w ciągu ostatniego miesiąca". "Pozwala oderwać się od wspomnianych technik sprzedażowych i podjąć decyzję bardziej na chłodno. To ważne, bo badania pokazują, że nie tylko konsumujemy za dużo, ale też za szybko podejmujemy decyzję o zakupie, zbyt pochopnie. Przedsiębiorcy wykorzystują tę impulsywność i emocje" - powiedział prezes UOKiK.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak dodał, "93 proc. konsumentów zwraca uwagę na opinie o produkcie czy przedsiębiorcy". "Zatem jest to element niezwykle ważny nie tylko z punktu widzenia konsumentów, ale też wzmocnienia pozycji uczciwych przedsiębiorców. Jeśli firma przyzna, że nie weryfikuje opinii, w praktyce obniży ich wiarygodność. Od 1 stycznia sklepy mają też obowiązek informowania o zasadach weryfikacji opinii, jeśli jej dokonują. Ma to też wpływ na obraz rzetelności, co jest bardzo ważne dla konsumentów. Będziemy kontynuować nasze działania już pod rządami nowych przepisów. Przypomnę, że wydaliśmy już pierwsze decyzje wobec przedsiębiorców, którzy handlowali fałszywymi opiniami, a kolejne postępowania są w toku" - podsumował Chróstny. (PAP)

dap/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Kiedy UOKIK weźmie się za wały Orlenu na paliwie i gazie? I dlaczego nigdy?
forfun
IDŹ DO NETTO - TAM MASZ WIELKĄ CZCIONKĄ CENĘ za to malutką obok cene wyższą za 1 sztukę danego towaru.
BO TA WIELKA CENA TO CENA ZA SZT. GDY KUPISZ ICH KILKA SZTUK.
OD KIEDY TO PODAJE SIĘ CENĘ jednostkową ZA szt jeśli kupisz WIĘCEJ NIZ JEDNO OPAKOWANIE DANEGO PRODUKTU ???
NETTO RŻNIE KONSUMENTÓW A URZĘDY MAJĄ TO W DOOPIe
zenonn
Wystarczy czytać Pismo NieŚwięte do końca.
Bezmyślny cierpi. Niech wejdzie na jezdnię metr przed ciężarówkę, ma pierwszeństwo, odsmrodzi Ziemię.
Wieki oszustw niczego nie nauczyły? Myśleć nie kazano?
ONI są winni? Tępić ONYch
To robi sąsiad, kolega a nie kosmita,
forfun odpowiada zenonn
psychiatria w zapaści to widać
zenonn
Większość ludzkości to głupki, wierzące głupki. Wierzą reklamie, kaznodziejom, politykom.
UOKIK się martwi manipulacją?
men24a
UOKiK skontroluje rząd który niby daje i wmawia że Polacy się bogacą a siła nabywczas jednak spada ? Czy to nie podchodzi pod oszustwo ?

"Polska spadła o jedną pozycję, na 29. miejsce w badaniu mierzącym siłę nabywczą 42 europejskich państw - wynika z badania GfK Purchasing Power Europe 2022. Średnia siła nabywcza przypadająca
UOKiK skontroluje rząd który niby daje i wmawia że Polacy się bogacą a siła nabywczas jednak spada ? Czy to nie podchodzi pod oszustwo ?

"Polska spadła o jedną pozycję, na 29. miejsce w badaniu mierzącym siłę nabywczą 42 europejskich państw - wynika z badania GfK Purchasing Power Europe 2022. Średnia siła nabywcza przypadająca na Polska wyniosła ponad 9,2 tys. euro, podczas gdy średnia dla Europy to ponad 16,3 tys. euro."

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki