Etyczna moda. Prada rezygnuje z naturalnych futer

Katarzyna Waś-Smarczewska2019-05-23 08:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-05-23 08:45
fot. Bobby Yip / Reuters

Prada rezygnuje ze stosowania naturalnych futer zwierzęcych we wszystkich swoich kolekcjach. To kolejny dom mody, który odcina się od przemysłu futrzarskiego.

– Dom mody Prada Group w swoich działaniach opowiada się po stronie innowacji i odpowiedzialności społecznej, a przyjęta właśnie polityka fur-free jest potwierdzeniem tego zaangażowania. Zwrócenie się w kierunku nowatorskich materiałów pozwoli nam przekraczać kolejne granice kreatywnej mody przy jednoczesnym oferowaniu etycznych produktów, których oczekują konsumenci – komentuje Miuccia Prada.

Odzież i dodatki Prady z naturalnym futrem wyprodukowane w poprzednich latach mają być  wyprzedawane aż do wyczerpania zapasów, zaś od sezonu wiosna-lato 2020 roku futra nie będą już przez firmę stosowane.

Decyzja ta jest skutkiem współpracy z koalicją Fur Free Alliance, która zrzesza około 50 organizacji ochrony praw zwierząt w ponad 40 krajach na całym świecie, a w Polsce jest reprezentowana przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Fur Free Alliance prowadzi program Sklepy Wolne Od Futer, "mający na celu przekonywanie firm odzieżowych do wycofania ubrań i dodatków z prawdziwym futrem oraz dostarczanie konsumentom rzetelnej informacji na temat polityki poszczególnych marek w tej kwestii, aby mogli podejmować świadome i etyczne decyzje zakupowe" czytamy w komunikacie. W Polsce jest prowadzony od 2013 roku.

Każda decyzja o rezygnacji z futer przez tak duży i uznany dom mody jak Prada daje nadzieję, że niedługo cała branża odzieżowa opowie się po stronie etycznych rozwiązań. To właśnie najwięksi gracze wskazują trendy, za którymi podążają mniejsze marki – mówi Marta Jarosiewicz, koordynatorka kampanii biznesowych w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki. – Chcielibyśmy, aby w tym gronie było coraz więcej firm i projektantów z Polski. Niestety część dużych krajowych sieci z odzieżą i obuwiem nadal wykorzystuje prawdziwe futra, zupełnie nie zauważając tej pozytywnej dla zwierząt zmiany, jaka właśnie następuje na rynku – dodaje.

Dotychczas do programu Sklepy Wolne Od Futer przystąpiło ponad 1000 marek odzieżowych z całego świata, np. Chanel, Gucci, Versace, Burberry, Armani, Hugo Boss czy Michael Kors. Polskie marki, które przystąpiły do programu, to np. House, Simple, Mohito, Wojas, Risk czy Sinsay.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zybi-m
Biedne futrzaki....ale male dzieci szyjace nam ubrania w krajach gdzie sie "optymalizuje" zyski sa super...oj ten schizofreniczny swiat

Powiązane: Ochrona zwierząt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki