Podwyżki w PKP

Katowicka Solidarność podała, że od września pracownicy spółek PKP Cargo i PKP Intercity będą zarabiać więcej. W PKP Intercity płace wzrosną średnio o 215 zł brutto, natomiast w PKP Cargo o średnio 180 zł brutto na etat. 

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

W wyniku porozumień płacowych podpisanych z pracodawcami przez związki zawodowe pracownicy PKP Intercity i PKP Cargo otrzymają podwyżki od pierwszego września. W pierwszej ze wspomnianych spółek podwyżka nie może być niższa niż 180 zł i wyższa od 250 zł brutto. 

"Przewodniczący zaznacza, że podwyżka płac zasadniczych poskutkuje wzrostem pochodnych wchodzących w skład wynagrodzenia. Są to m.in. dodatki stażowe oraz dodatki za pracę w porze nocnej oraz za pracę w niedziele i święta, które dzięki zapisom Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, są naliczane na korzystniejszych zasadach, niż wynikałoby to z Kodeksu pracy. W praktyce oznacza to, że po podniesieniu podstawy o 215 zł, pochodne będą wyższe o ok. 150 zł. Oprócz podwyżek płac pracownikom spółki przyznano także premię wynoszącą 500 zł brutto" podaje katowicka Solidarność. 

Natomiast w PKP Cargo wynagrodzenia zasadnicze zostaną podniesione o ok. 180 zł brutto na etat. W PKP Cargo Południowy Zakład Spółki w Katowicach rozmowy na temat podwyżek nie zostały jeszcze zakończone.  

– Priorytetem dla Solidarności będzie wyrównywanie wynagrodzeń w poszczególnych zespołach roboczych, np. w zespole rewidentów, maszynistów czy administracji. Zależy nam, żeby pracownicy, którzy wykonują taką samą pracę, mieli jednakową płacę. W tej chwili rozpiętość w zarobkach na tych samych stanowiskach jest bardzo duża. Różnice wynoszą nawet 200, 300 zł. Dodatkowo będziemy się starali nagrodzić te osoby, które wyróżniają się w pracy – mówi Jerzy Sośnierz, przewodniczący Solidarności w PKP Cargo Południowy Zakład Spółki. Dodatki zostaną również podniesione, a pracownicy PKP Cargo otrzymali również jednorazową premię w wysokości 250 zł brutto. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.