REKLAMA

Podatki lokalne poszybują. Takiego skoku nie było od 25 lat

2022-07-19 07:24
publikacja
2022-07-19 07:24

W 2023 r. za domy, mieszkania, działki, nieruchomości firmowe, a także ciężarówki, autobusy i handel na targowiskach zapłacimy o 11,8 proc. więcej - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna". Takiego skoku nie było od 25 lat - zauważono.

Podatki lokalne poszybują. Takiego skoku nie było od 25 lat
Podatki lokalne poszybują. Takiego skoku nie było od 25 lat
/ Shutterstock

Dziennik tłumaczy, że to, jak bardzo zwiększają się maksymalne (często stosowane przez gminy) stawki podatków i opłat lokalnych, zależy od inflacji. Dla stawek na przyszły rok kluczowy był wzrost cen w I połowie tego roku.

"Dlatego podatek od nieruchomości oraz podatek od środków transportowych będą wyższe o prawie 12 proc. A może to być jeszcze więcej, jeśli samorząd do tej pory nie pobierał najwyższych dopuszczalnych kwot, lecz teraz będzie chciał to zmienić" - czytamy w "DGP".

Zgodnie z informacjami gazety właściciele mieszkań, domów, działek czy garaży zapłacą, w zależności od ich lokalizacji i wielkości, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych więcej. Przykładowo, maksymalny podatek za 50-metrowe mieszkanie i 20-metrowe miejsce postojowe wynosi w tym roku 218,1 zł. W przyszłym będzie to 244,2 zł, czyli 26,1 zł więcej. Za 140-metrowy dom na działce o powierzchni 1000 mkw. trzeba będzie zapłacić o 85,4 zł więcej. Właściciele, którzy wynajmują nieruchomości, zapewne przerzucą ten koszt na najemców.

"Jeszcze bardziej podwyżki odczują przedsiębiorcy. Firma mająca 100-metrowe biuro będzie musiała zapłacić dodatkowo 304 zł. Teraz podatek wynosi maksymalnie 2574 zł, w przyszłym roku będzie to już 2878 zł" - dodano.

Z kolei za działkę o powierzchni 2000 mkw. przedsiębiorca zapłaci w tym roku 2060 zł, a w przyszłym 2320 zł. Nawet o kilkaset złotych wzrośnie też podatek od ciężarówek i autobusów. Przykładowo za samochód ciężarowy o masie do 5,5 t trzeba będzie w 2023 r. zapłacić 1020,16 zł, czyli o 107,68 zł więcej. Właściciel 10 takich pojazdów będzie musiał wyłożyć dodatkowo 1076,80 zł.

Z podwyżką muszą się też liczyć handlujący na targowiskach. Nie ominie ona również turystów, od których pobiera się opłatę miejscową lub uzdrowiskową. (PAP)

mmu/ dki/

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
carlito1
To jest sukces na miarę naszych możliwości.......
zenonn
20% inflacji?
Podatek za grunt pod budynkiem firmy w mojej gminie wzrósł 9 razy
zenonn
Z kolei za działkę o powierzchni 2000 mkw. przedsiębiorca zapłaci w tym roku 2060 zł, a w przyszłym 2320 zł. Potem 8059 zł
slawekqs
I to jest dobrobyt jakie nam trzeba 7 lat tej sekty plus te miasta i miasteczka z górą długu ladnie to wszytko idzie a te tumany jeżdżą po pomrocznej i tumanom tłumacza jak jest dobrze ladny kabarte a jesień się zbliża oj będzie kwik najwyżej wymodlą
lampeduza
Lud chce socjalizmu to ceny w górę i podatki w górę. Socjalizm zawsze tak się kończy ale ciemny lud nie rozumie, że każe 100 zł "otrzymane" od Państwa = dodatkowe podatki 100 zł + koszty administracyjne 50 zł. Szkoda, że media nie tłumaczą tego konsekwentnie ...
aleusz
Dla wyborców PiSu to zaden problem. Oni nie mają biznesu typu ciężarówki, nie mają garaży. Mają za to w głowie" "mi się należy", "jestem madkom". Mam nadzieję, że w ramach globalizacji i dostepu do technologii, firmy transportowe przeniosą siedziby do rajów podatkowych a Pisowscy wyborcy wsadzą zęby w ścianę Dla wyborców PiSu to zaden problem. Oni nie mają biznesu typu ciężarówki, nie mają garaży. Mają za to w głowie" "mi się należy", "jestem madkom". Mam nadzieję, że w ramach globalizacji i dostepu do technologii, firmy transportowe przeniosą siedziby do rajów podatkowych a Pisowscy wyborcy wsadzą zęby w ścianę i będą prowadzili walki o chrust.
inflacjakiedysbedziespadac
Pisie socjalne państwo sie sypie jak prl
bha
Bez krótkowidztwa wygodnego wielu nie bez celu. Sterowalna od lat coraz bardziej bezwzględna zachłanność rynkowa nienasycona wciąż i wciąż na Mamonę i coraz większe zyski za pomocą wygodnych stworzonych dla niej rynkowych furtko-sznurków sama zaorze wszystko zadłużając po uszy wszystko co się da na wieki wieków wyciskając do ostatnich soków.
polonu
szykować taczki , bo będą droższe .
szprotkafinansjery
Najemca 140 metrowego domu nie udźwignie z pewnością tych 85 zł przerzuconych kosztów. Rynek najmu czeka prawdziwy Armageddon.

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki