REKLAMA

Pizza, bilety i znaczki za miliony złotych. Tak PiS uratowało partię Szymona Hołowni

Piotr Bożek2023-12-05 09:40redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-05 09:40

Partie polityczne, które w wyborach parlamentarnych osiągnęły wymagane poparcie, otrzymują subwencję. Jak podaje “Rzeczpospolita”, Polska 2050 Szymona Hołowni mogła stracić ponad 22 mln zł. Pomogła jednak reforma wprowadzona niedawno przez Prawo i Sprawiedliwość.

Pizza, bilety i znaczki za miliony złotych. Tak PiS uratowało partię Szymona Hołowni
Pizza, bilety i znaczki za miliony złotych. Tak PiS uratowało partię Szymona Hołowni
/ Sejm RP

7,53 mln zł to roczna kwota, która przypadła Polsce 2050. Jednak te pieniądze mogły przejść partii Szymona Hołowni koło nosa. Wszystko za sprawą błędów, które zostały wychwycone przez Państwową Komisję Wyborczą.

Polska 2050 zrobiła coś, co jeszcze niedawno skutkowałoby odrzuceniem sprawozdania finansowego przez PKW. Mowa o kredytowaniu partii przez osoby fizyczne. Chodzi o sytuację, gdy jej członkowie dokonują zakupów z własnych środków, a potem ugrupowanie zwraca im te pieniądze. 

Skarbnik Polski 2050 Jacek Kozłowski wskazuje, że w tym wypadku chodziło o bilety kolejowe, znaczki pocztowe oraz pizzę, która została zamówiona na spotkanie zarządu partii. Łącznie zapłacono za to 6,7 tys. zł - podaje “Rzeczpospolita”.

Jak reforma PiS uratowała Polskę 2050?

W styczniu tego roku została przyjęta nowelizacja ustawy, dzięki której od tego czasu drobne błędy w sprawozdaniach nie powodują ich natychmiastowego odrzucenia. Ustalono skalę w wysokości 1 proc. rocznych przychodów w przypadku partii dysponujących budżetem do 1 mln zł i 0,1 proc. dla ugrupowań o większym budżecie.

Przez tę reformę wydatki wspomniane przez skarbnika Polski 2050 okazały się zbyt niskie, aby Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe partii. “Dotychczasowe rozumienie ustawy o partiach politycznych było absurdalne i dobrze, że Sejm skorygował przepisy” - konkluduje Jacek Kozłowski.

Polska 2050 i jej lider mieli już wcześniej problemy z tego typu sprawozdaniami. W 2021 sprawa dotyczyła raportu komitetu Szymona Hołowni z wyborów prezydenckich, a pod koniec 2022 sytuacja powtórzyła się ze sprawozdaniem finansowym jego partii. 

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
_aj_waj_
“Dotychczasowe rozumienie ustawy o partiach politycznych było absurdalne i dobrze, że Sejm skorygował przepisy” - konkluduje Jacek Kozłowski.

No kurła, też chce mieć możliwość się walnąć +/-1% przy pit, VAT i zusy. Dotychczasowe rozumienie ustawy o podatku dochodowym, cit i VAT jest absurdalne!
peluquero
niesamowity neofaszysta
sterl
Jeżeli kogoś ratowali to przede wszystkim siebie..
sterl
Mamy się cieszyć że głupie pomysły nie zostały zrealizowane ?

Powiązane: Wybory parlamentarne 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki