
Większe możliwości naprawy, wydłużenie żywotności produktów, jednolity typ ładowarki, dłuższa gwarancja oraz zwiększenie dostępu do części zamiennych - posłowie Parlamentu Europejskiego chcą zmian w zakresie reperowania urządzeń przez konsumentów.
Parlament Europejski chce umożliwić konsumentom naprawę zepsutych sprzętów. Posłowie postulują o zmiany w zakresie gwarancji urządzeń, m.in. wydłużenie czasu jej trwania (obecnie jest to możliwe w zależności od producenta i dodatkowo płatne) oraz udostępnienie klientom gwarancji na części zamienne. Wśród postulatów jest również zapis dotyczący konieczności zwiększenia dostępności informacji o naprawach i konserwacji.
Obywatele UE chcą naprawiać urządzenia
Ponad 77 proc. obywateli Unii Europejskiej wolałoby naprawiać swoje urządzenia, zamiast kupować nowe. Natomiast 79 proc. osób uważa, że producenci powinni być prawnie zobowiązani do ułatwiania naprawy urządzeń cyfrowych lub wymiany ich poszczególnych części, wynika z badania Eurobarometr.
– Posłowie ponownie domagają się wdrożenia systemu uniwersalnych ładowarek w celu ograniczenia ilości odpadów elektronicznych. Zachęcają do znakowania produktów zgodnie z ich trwałością (np. licznik zużycia i jasna informacja o szacunkowej żywotności produktu) – czytamy w komunikacie prasowym Parlamentu UE.
Parlament UE przyjął rezolucję w sprawie dążenia do bardziej zrównoważonego jednolitego rynku dla przedsiębiorstw i konsumentów 395 głosami za, przy 94 głosach przeciw i 207 wstrzymujących się. Postulaty przygotowane przez parlamentarzystów mają zwalczać praktyki, które skracają żywotność produktów oraz zachęcić do ponownego używania i napraw urządzeń elektronicznych oraz innych sprzętów.
"Nowe zasady gospodarowania odpadami"
W rezolucji przyjętej przez Parlament posłowie proponują nowe zasady gospodarowania odpadami oraz usuwanie przeszkód prawnych, które uniemożliwiają naprawę, odsprzedaż i ponowne użycie produktów. Wskazują, że będzie to również korzystne dla rynku surowców wtórnych.
Od 2021 r. podobne przepisy obowiązywać będą w całej Unii Europejskie w zakresie sprzętu RTV i AGD. Posłowie zwracają uwagę, że należy je rozciągnąć również na smartfony, laptopy oraz inne urządzenia cyfrowe.
DF
