REKLAMA

PPK wejdą w życie od początku 2019 r. i obejmą ponad 11 mln osób

2018-02-15 09:26
publikacja
2018-02-15 09:26

Pracownicze Plany Kapitałowe wejdą w życie od początku 2019 r. i obejmą ponad 11 mln osób - wynika z informacji MF. Od samego początku będą musiały je wdrożyć duże przedsiębiorstwa, a najpóźniej firmy małe oraz jednostki samorządu terytorialnego.

fot. / / Polski Fundusz Rozwoju

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i prywatny system oszczędzania emerytalnego, który przedstawili w czwartek ministrowie finansów i rodziny.

Zgodnie ze wstępnymi założeniami program ma być docelowo skierowany do ponad 11 milionów pracowników, w tym do około 9 milionów osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw oraz ponad 2 milionów osób pracujących w jednostkach sektora finansów publicznych. MF szacuje, że docelowo do programu przystąpi 8,5 mln osób (75-proc. wskaźnik partycypacji).

Od początku 2019 r. program ma obowiązywać przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób, a małe firmy i jednostki sektora finansów publicznych dopiero od połowy 2020 r.

Grupy pracowników obejmowane programem PPK Potencjalni uczestnicy Start grupy
powyżej 250 3,3 mln 2019-01-01
od 50 do 249 2,0 mln 2019-07-01
od 20 do 49 1,1 mln 2020-01-01
pozostali 5,1 mln 2020-07-01
razem 11 mln

Przewidywana w projekcie ustawy wysokość i struktura składek i zachęt fiskalnych w ramach PPK ma wyglądać następująco:

  • składka powitalna, jednorazowa ze strony państwa - 250 zł;
  • dopłata roczna ze strony państwa - 240 zł;
  • składka podstawowa pracodawcy - 1,5 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe;
  • składka dodatkowa pracodawcy - do 2,5 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe;
  • składka podstawowa pracownika - 2 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe;
  • składka dodatkowa pracownika - do 2 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe;

Łączny koszt dla budżetu państwa opłaty rocznej i powitalnej w ramach programu PPK to 2,5 mld zł rocznie - poinformowała na konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Łączna minimalna odprowadzana składka (pracodawcy i pracownika) może wynieść łącznie 3,5 proc., a maksymalnie 8 proc. Składki odprowadzane przez pracownika rozliczna będą z wynagrodzenia netto.

"Za chwilę wysyłamy projekt do konsultacji społecznych. Celem jest podnoszenie bezpieczeństwa w zakresie zabezpieczenia emerytalnego" - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska podczas konferencji prasowej.

Dodała, że ma on charakter długoterminowy i ma wpłynąć również na wyższy poziom inwestycji.

"Chcielibyśmy, aby obecne oszczędności zmienione były na oszczędności długoterminowe. Chcielibyśmy też, aby środki, które w ramach tego programu będą gromadzone pobudzały inwestycje" - wskazała minister.

"Polityka inwestycyjna powinna być dostosowana do horyzontu oszczędzania, do wieku danej osoby. Druga sprawa dotyczy inwestowania poza granicami Polski w ramach dywersyfikacji i zakładamy, że będzie to możliwe do 30% wartości aktywów" - dodała.

"PFR w pierwszym etapie skupi się na tworzeniu portalu informacyjnego, dla pracodawców, na którym będą informacje dotyczące funduszy czy odpowiednich wzorów dokumentów. W przyszłości we współpracy z ZUS czy innymi finansowymi instytucjami chcemy skupić wszystkie informacje dotyczące emerytalnych środków uczestnika" - zapowiedział prezes PFR Paweł Borys podczas konferencji.

"Jeżeli chodzi o przeniesienie, to jeśli pracodawcy mają PPE, to nie będą musieli otwierać PPK, ale nie ma jednak możliwości przenoszenia tych środków z jednego programu do drugiego ze względów podatkowych" - wskazał Borys.

- Udział w programie będą brały TFI, fundusze inwestycyjne, ale mogą to być również fundusze działające na poziomie UE na bazie jednolitego paszportu, cały program będzie jednak tak czy inaczej podlegał nadzorowi KNF - powiedział Borys.

- Instytucje finansowe będą dopuszczone do udziału w programie od początku, ale pod warunkiem spełniania bardziej rygorystycznych wymagań - kryterium kapitałowego na poziomie 10 mln zł i kryterium doświadczenia na poziomie 3 lat - dodał.

- W 0,6 proc. opłaty dla TFI w ramach PPK wchodzi maksymalnie 0,5 proc. za zarządzanie aktywami i 0,1 proc. opłaty uzależnionej od wyników danego funduszu - powiedział Paweł Borys, prezes PFR. Instytucje finansowe, które przekroczą 15-proc. udział w rynku PPK, nie będą mogły pobierać od uczestników opłat za zarządzanie aktywami przekraczającymi ten limit.

"Wprowadzony jest limit koncentracji, w taki sposób, że jeżeli któraś z instytucji finansowych uzyskałaby udział w rynku, aktywach gromadzonych w ramach PPK przekraczający 15 proc. (...), od aktywów przekraczających 15 proc. instytucji nie będzie mogła pobierać opłaty za zarządzanie, natomiast będzie mogła pobierać opłaty od wyników funduszy" - powiedział Borys.

"To rozwiązanie służy temu, że jeżeli dana instytucja finansowa będzie miała wyższe aktywa, będzie nadal koncentrowała się, aby te wyniki i zarządzanie było jak najlepsze (...), ale jednocześnie ten limit ma służyć temu, żeby nie dochodziło na tym rynku do nadmiernej koncentracji, która byłaby niekorzystna z punktu widzenia możliwość wyboru przez samych oszczędzających i z perspektywy koncentracji aktywów na rynku finansowym" - dodał.

W prezentacji wskazano, że "osoba zatrudniona" to "każdy, kto świadczy pracę, niezależnie od nazwy umowy i za kogo płatnik odprowadza składki na ubezpieczenie emerytalne".

Zachęty fiskalne:

  1. Zwolnienie podmiotu zatrudniającego ze składek na ubezpieczenie społecznej (ZUS) od składek wnoszonych do PPK oraz zaliczenie tych składek do kosztów uzyskania przychodu.
  2. Kontrybucja środków publicznych - 250 zł składka powitalna (do końca 2020 r.).
  3. Coroczne dofinansowanie dla uczestnika w wysokości 240 zł z Funduszu Pracy" - czytamy dalej w prezentacji.

Zasady dystrybucji przewidują, że zapis do PPK będzie automatyczny z możliwością odstąpienia od udziału.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys powiedział wcześniej, że system PPK wzmocni polską gospodarkę i przełoży się na przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego o ok. 0,3-0,4% PKB w perspektywie długoterminowej. Wcześniej mówił, że po wprowadzeniu PPK na rynek kapitałowy może rocznie wpływać więcej niż zakładane w projekcie ustawy 12 mld zł.

ISBNews/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (39)

dodaj komentarz
klinsi18
No i pięknie. Teraz niech całe moje pozostałości zainwestują w bitcoina i o emeryturę mogę być spokojny :-)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
niewygodne_pytania
I pytanie zasadnicze dotyczące zarządzających tymi PPK czyli TFI: który TFI zgodzi się zarządzać funduszem za 0,6% opłaty? Chyba tylko obligacyjny, rynku pieniężnego, lub oparty na ETF-ach. W takim przypadku bez problemu można samemu kupować tego rodzaju instrumenty finansowe bez tej opłaty.
janusz26904029
Zapomniałeś o najważniejszym - w takiej sytuacji państwo nie może ci dać gratisów i potem jednym zamachem zabrać oszczędności.

Poza tym taki ETF szerokiego rynku uzależniłby przecież wielkość oszczędności od rozwoju giełdy, a jak wtedy obiecać ratunek górnikom za pieniądze energetyki, frankowiczom za pieniądze
Zapomniałeś o najważniejszym - w takiej sytuacji państwo nie może ci dać gratisów i potem jednym zamachem zabrać oszczędności.

Poza tym taki ETF szerokiego rynku uzależniłby przecież wielkość oszczędności od rozwoju giełdy, a jak wtedy obiecać ratunek górnikom za pieniądze energetyki, frankowiczom za pieniądze banków, albo chociaż atom z Orlenu? Chyba nie chcesz powiedzieć, że rząd ma dbać o giełdę?
samsza
Rozumiem, że zasadą programu jest to, że firmy składają się na preferencyjne wspomożenie konkurenta na rynku?
kuba_rzeszowiak
Kolejne OFE czy ja dobrze czytam? Kolejny raz zabiorą nam nie nasze pieniądze jak to ich trybunał konstytucyjny orzeknie? Kolejny raz ta sama ściema. Jestem chyba frajerem, że siedzę w polsce!
newsman
te PPK rowna sie NFI to ta sama idea sciemy , do tych co sobie odkladaja na starość i nie placa na ZUS przyjdzie jeden krach i te swoje oszczednosci będziecie sobie mogli w d
2pe wsdzic lepiej trzymajcie albo wykopujcie bitcoiny jak tacy dobrzy jesteście w liczeniu
dziadek11
cytat: "Zasady dystrybucji przewidują, że zapis do PPK będzie automatyczny z możliwością odstąpienia od udziału."

czyli ta banda nie różni się niczym od bandy Tuska i Vincenta, którzy z góry przepisali wszystkich z OFE do ZUSu i trzeba było wypełnić specjalną deklarację.

ja już 1x zostałem
cytat: "Zasady dystrybucji przewidują, że zapis do PPK będzie automatyczny z możliwością odstąpienia od udziału."

czyli ta banda nie różni się niczym od bandy Tuska i Vincenta, którzy z góry przepisali wszystkich z OFE do ZUSu i trzeba było wypełnić specjalną deklarację.

ja już 1x zostałem wydymany na OFE i drugi raz się nie dam. za 10 lat państwo będzie w potrzebie, budżet nie będzie się domykał, więc moją kasę z tych PPK ukradną by wykupić obligacje i obniżyć wskaźniki zadłużenia. W zamian dostanę dodatkowe, bezwartościowe cyferki na monitorach ZUSu. Wolę co miesiąc sobie 100-200 zł odkładać na konto oszczędnościowe 2% niż znowu dać się wydymać.
trollmaster
z OFE nie mogłeś się wypisać, wybór mieli tylko niektórzy, którym niewiele do emerytury brakowało.
A co z tymi, co już mają PPE ze strony pracodawcy?
dziadek11 odpowiada trollmaster
nie wiem bo nie jestem w żadnym PPE i nigdy nie będę. polski system emerytalny zbankrutował dawno temu, nie warto niczego tam wpłacać. mi do emerytury zostało się ponad 30 lat, wtedy będzie już emerytura obywatelska, równa dla wszystkich, rzędu 1-1.5 tys zł, taka na przeżycie. ja odkładam teraz tyle ile mogę i wiem,nie wiem bo nie jestem w żadnym PPE i nigdy nie będę. polski system emerytalny zbankrutował dawno temu, nie warto niczego tam wpłacać. mi do emerytury zostało się ponad 30 lat, wtedy będzie już emerytura obywatelska, równa dla wszystkich, rzędu 1-1.5 tys zł, taka na przeżycie. ja odkładam teraz tyle ile mogę i wiem, że te 100 tys zł mogę sobie sam dużo szybciej odłożyć, bez pomocy PPK, PPE czy ZUSu.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki