Orlen chce przejąć kontrolę nad PGNiG

2020-07-14 12:24, akt.2020-07-14 13:52
publikacja
2020-07-14 12:24
aktualizacja
2020-07-14 13:52
FORUM

PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad spółką PGNiG - poinformował PKN Orlen w komunikacie.

"To następny ważny krok, by zbudować koncern, który będzie konkurencyjny na rynkach międzynarodowych, nie tylko europejskich. (…) Musimy się połączyć, by móc jeszcze bardziej konkurować, rozwijać technologie, działać w zakresie transformacji energetycznej. Musimy mieć czempiona europejskiego, światowego” - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek na konferencji.

„Połączymy siły w zakresie badań, rozwoju, optymalizacji. To są miliardy złotych, które możemy zoptymalizować” - dodał.

Prezes wskazał na możliwe synergie m.in. w obszarze wydobycia, czy upstream.

Orlen poinformował w komunikacie, że jako podmiot mający przejąć kontrolę nad PGNiG, będzie pełnił wiodącą rolę w procesie konsolidacji kapitałowej i organizacyjnej.

Jak podano, na dzień podpisania listu intencyjnego model transakcji oraz jej harmonogram nie zostały jeszcze określone, a strony niezwłocznie podejmą współpracę i powołają zespoły, których zadaniem będzie wspólne wypracowanie modelu transakcji, harmonogramu oraz koordynacja prac związanych z realizacją transakcji.

"Przeprowadzenie transakcji będzie możliwe m.in. po uzyskaniu zgód korporacyjnych oraz zgód odpowiednich organów ochrony konkurencji na dokonanie koncentracji. Spółka wskazuje, że list intencyjny nie stanowi wiążącego zobowiązania do przeprowadzenia transakcji" - napisano.

Jak podano w komunikacie prasowym Orlenu, w wyniku integracji aktywów PKN, grupy Energa, Lotosu i PGNiG łączne roczne przychody nowego koncernu wyniosłyby ok. 200 mld zł, a zysk EBITDA kluczowych segmentów osiągnąłby ok. 20 mld zł rocznie.

"Za zysk operacyjny połączonego podmiotu w ok. 40 proc. odpowiadałby nadal podstawowy biznes, czyli rafineria i petrochemia. Z kolei wydobycie z łączną roczną produkcją na poziomie ok. 70 mln boe stanowiłoby ok. 20 proc wyniku. Po ok. 15 proc. generowałyby sprzedaż detaliczna paliw, gazu i energii oraz regulowana dystrybucja, z dużym potencjałem wzrostu w kolejnych latach" - napisano.

Dodano, że wytwarzanie energii odpowiadałoby za ok. 10 proc. zysku operacyjnego - w tym przypadku Orlen widzi potecjał do podwojenia wyniku w perspektywie do 2030 r., dzięki realizacji nowych inwestycji.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji ocenił, że przejęcia realizowane przez Orlen, w tym planowane przejęcie PGNiG, mogą wygenerować do 20 mld zł dodatkowego wyniku EBITDA.

Skarb Państwa posiada obecnie 71,88 proc. udziału w kapitale zakładowym PGNiG. (PAP Biznes)

pel/ doa/ kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
jaguar_61
A może lepiej sprzedać PGNiG Niemcom ,lub Francuzom jak POcioty robiły....?!
wektorwg
Oni sprzedadzą Amerykanom. To Ci nie będzie przeszkadzać.
filippus
Mają głowę do interesów. 200 mld rocznie to kosmiczne pieniądze.
billbill
W przyszłym roku przekonacie się po co to było.
wektorwg
Chłopcu z Wall Street chcą zamienić USD na realną gospodarkę?
tomasz686
jedyny powód to wydanie kasy akcjonariuszy mniejszosciowych by weszła do kabzy SP.
Niby po co łączyć dwa podmioty które i tak kontroluje jeden włąściciel w innym celu niż powyższy...Orlen to ostatnia spółka SP, która jeszcze ma wolne środki więc...
majki123
Shell bój się!!! Idziemy po was!!!

Czy ma ktoś jakąś sensowną odpowiedź dlaczego chcą zrobić takiego wielkiego molocha?
mykkamyk
Cel jest krótkoterminowy - transfer zysków Orlenu do Skarbu Państwa z pominięciem pozostałych akcjonariuszy, których w przeciwnym przypadku trzeba by było uwzględniać przy dywidendzie.
majki123 odpowiada mykkamyk
Ten pan Sasin to ma łeb! Przydałby się jakiś solidny reportaż o tym geniuszu.
jes
Pełny socjalizm - kierowany z jednego miejsca, przez jedna osobę. Każdy licznik gazu obowiązkowo z różańcem i podobizną Rydzyka.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki