REKLAMA

Polska gospodarka nie hamuje tak mocno, jak się spodziewano

2022-11-15 10:05
publikacja
2022-11-15 10:05

Wstępne dane za III kwartał pokazały, że spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce postępuje wolniej, niż oczekiwała tego większość ekonomistów. Nie zmienia to faktu, że obawy przed nadejściem recesji pozostają aktualne.

Polska gospodarka nie hamuje tak mocno, jak się spodziewano
Polska gospodarka nie hamuje tak mocno, jak się spodziewano
fot. Warsaw_By_Drone / / Shutterstock

W III kwartale 2022 roku PKB Polski był realnie (czyli po uwzględnieniu inflacji) o 3,5 proc. wyższy niż rok wcześniej – wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. Tak wyglądają statystyki niewyrównane sezonowo. Natomiast wynik wyrównany sezonowo prezentuje się jeszcze lepiej, ze wzrostem PKB o 4,4% rdr wobec 5,6% rdr odnotowanych w II kwartale.

Względem poprzedniego kwartału produkt krajowy brutto Polski wzrósł o 0,9% po tym, jak w II kwartale odnotowano jeden z najsilniejszych spadków (po rewizji o 2,3% kdk) w sięgającej roku 1995 historii porównywalnych statystyk.

Ekonomiści byli w większości przekonani, że polska gospodarka zakończyła III kwartał na plusie. Przeciętnie spodziewano się wzrostu PKB tylko o 0,2% względem kwartału poprzedniego oraz o 3,3% względem III kwartału roku ubiegłego. Możemy więc mówić o pozytywnej niespodziance, zwłaszcza w przypadku dynamiki kwartał do kwartału poprzedniego.

Dzięki dodatniemu odczytowi za poprzedni kwartał polska gospodarka jak na razie uniknęła tzw. technicznej recesji, definiowanej jako przynajmniej dwa kwartały z rzędu spadku PKB. Nie zmienia to faktu, że od wiosny trwa w Polsce silne spowolnienie wzrostu gospodarczego, które na przełomie roku może przerodzić się w recesję.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Opublikowane dane to tzw. szybki szacunek. GUS zastrzega, że mają one zatem charakter wstępny i mogą być przedmiotem standardowych rewizji. Pierwszą z nich poznamy 30 listopada, a więc za dwa tygodnie. Wtedy też dowiemy się, jaka była struktura wzrostu PKB i wpływ poszczególnych kategorii (konsumpcji, inwestycji, zapasów etc.).

Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej w 2023 roku wzrost PKB Polski wyniesie zaledwie 0,7% wobec 5,2% oczekiwanych w tym roku. Odbicie w polskiej gospodarce oczekiwane jest dopiero na rok 2024.

Źródło:
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (29)

dodaj komentarz
marok
Straszny ból zadka ma antypolska opozycja, miała być techniczna recesja, a tu ładne odbicie w górę, wynik powyżej prognoz. Ten wynik już po 3 kwartałach daje wzrost gospodarczy na poziomie 4,5% w skali roku 2022, a czwarty kwartał jeszcze go podwyższy..
zosia3005
To jeszcze efekt tego , że Majster Pompka ze swoją drużyną nie przestali pompować . No ale spokojnie - w styczniu gospodarka zahamuje tak , że ekonomistom się to teraz nawet nie śni w koszmarach
hotei
W ekonomii trzeba uciekać do przodu. Inflacja 20% to my PKB 25% w górę!
Wystarczy postawić na produkcje alkoholu, niech będzie to główna gałąź gospodarki, konsumpcja jak wiadomo nigdy nie zawiedzie. A nawet gdyby, to rząd zrobi grant dla każdego przedsiębiorstwa na kontyngent małpek: 500+ rocznie na pracownika. Eldorado!
faramir_z_gondoru
Mamy zatem się cieszyć, bo agonia polskiej gospodarki będzie trwać dłużej?
baibina
TARCZA DO TARCZY I DO WYBORÓW STARCZY!
PO WYBORACH PRZYJDZIE TRWOGA JAK SIĘ SKOŃCZY ZAPOMOGA!
SKOŃCZĄ SIĘ LIBACJE, DOTACJE I KREDYTOWE WAKACJE!
SKOŃCZĄ SIĘ PLUSY I BONY W STRONĘ WOLAKÓW UKŁONY.
TRZEBA SIĘ BEDEZIE KOCHANI WOLACY WRESZCIE WZIĄĆ DO PRACY DO POLKRAINY BUDOWY - UKRAINY ODBUDOWY!
gruking
Babina Niemcy w covidzie wpompowali 200 mld € w gospodarkę, teraz pompują kolejne 200 mld. Martw się o siebie i swojego agenta prowadzącego z KGB lub bnd
tomkooo odpowiada gruking
jakos jak czytam "niemcy" to mam takie przeczucie, ze tam ktos to przemyslal i te srodki zostana wykorzystane na poprawe pozycji firm niemieckich w europie i na swiecie.
jak czytam o tym samym w pisowskiem Polsce to wiem "ze jakos to bedzie" i, ze tu zadnego planu nie ma :)
endes odpowiada gruking
Przestaniesz w końcu leminga zgrywać?… trolem antypolskim to po komentarzach sadzać jesteś ty!… podoba ci się co ten nierząd wyprawia!?… takich oszolomow zakłamanych to jeszcze nie mieliśmy!
endes odpowiada endes
Co dla koryta i ideologii są w stanie zaorać gospodarkę!
gruking odpowiada endes
Nie podoba mi się ten rząd, nowy ład, pompowanie mld w kościół. Czuję się nawet oszukany przez jarka. Myslałem że wyjdziemy z euro burdelu a tu mija 8 lat i dalej tkwimy w tęczowym szambie. Niestety alternatywy nie widzę. Uwierz mi kolego ja już na POKomony głosowałam. Nie zrobili nic. Zaraz po studiach łykałem że Donald i spółka Nie podoba mi się ten rząd, nowy ład, pompowanie mld w kościół. Czuję się nawet oszukany przez jarka. Myslałem że wyjdziemy z euro burdelu a tu mija 8 lat i dalej tkwimy w tęczowym szambie. Niestety alternatywy nie widzę. Uwierz mi kolego ja już na POKomony głosowałam. Nie zrobili nic. Zaraz po studiach łykałem że Donald i spółka to liberałowie, partia przedsiębiorców 3x15 itd. Na Korwina też już głosowalem. A na biedronka i spółke starych komuchów na pewno nie zagłosuje. Czuwaj

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki