PIH: Legalny handel papierosami będzie trudniejszy

redaktor Bankier.pl

– Handel legalnymi wyrobami tytoniowymi będzie jeszcze trudniejszy, kierując konsumentów tam, gdzie takich ograniczeń nie ma, czyli do szarej strefy – uważa Państwowa Izba Handlu w krytycznym stanowisku wymierzonym w dyrektywę tytoniową.

(www.pih.org.pl)

Nowa dyrektywa zapowiada zmiany w sprzedaży e-papierosów i papierosów mentolowych, w projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, który wprowadza dyrektywę tytoniową, pojawia się również propozycja wprowadzenia wymogu otrzymywania zezwolenia na obrót nowatorskimi wyrobami tytoniowymi, która wynosi 30-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zmianie mają ulec także wytyczne dotyczące ekspozycji wyrobów tytoniowych. Na sklepowych półkach nie zobaczymy informacji o dostępnej ofercie, a na opakowaniu zostaną jedynie dwie linijki na logo producenta i nazwę marki. Pozostałą część zasłonią fotografia i napis, których zadaniem będzie ostrzeżenie przed negatywnymi skutkami palenia tytoniu.

W opinii przedstawionej przez Państwową Izbę Handlu czytamy, że projekt ustawy będzie miał negatywne skutki zarówno dla budżetu, jak i dla dostępności miejsc pracy. Zastrzeżenia budzi również data wprowadzenia regulacji – nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 20 maja 2016 roku, mimo że projekt nie trafił jeszcze do Sejmu.

 Według danych PIH-u w Polsce wyroby tytoniowe sprzedaje ponad 100 tys. punktów, natomiast blisko 30% wszystkich wyrobów tytoniowych konsumowanych jest nielegalne. Wprowadzone zmiany, zdaniem izby, spowodują straty dla budżetu państwa i zaburzenia w handlu "cofając go do czasów przypominających raczej stan wojenny."

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~p23

Dziękuję za SONDĘ,
Z tego, co zauważyłem, w naszym kraju pali więcej kobiet niż mężczyzn, mężczyźni za to palą więcej.
W mojej rodzinie były 2, albo nawet więcej, przypadków śmiertelnych spowodowanych paleniem.
Jakie są korzyści?
Żadnych.
Wiem, na coś trzeba umrzeć....Ale lepiej zostawić to gowno i pójść na spacer albo w góry.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 ~lkjlkj

ps. a tak ogólnie to widze jeden trend - rzad robi wszystko by papierosy nie różniły sie markami. czyżby chciały rządy przejąć cały przemysł tytoniowy? fakt tam są gigantyczne pieniądze ale żeby tak zabijać wolną gospodarkę...
to tak jak by iść do sklepu i wszytkie towary były zapakowane w identyczne opakowania pod kątem designu kolorystyki wielkości - różniły się tylko ceną oraz nazwą firmy na opakowaniu. chcieli byście tego?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 22 ~Dżejms

Gdzie Ty masz wolną gospodarkę? Żarty sobie robisz? Masz obok tytuł "Postęp w otwarciu amerykańskiego rynku dla polskich jabłek" - w wolnej gospodarce trzeba coś otwierać? Tak jak ciągłe marudzenie na kapitalizm - gdzie ten kapitalizm ja się pytam? W kapitalizmie są banki zbyt duże aby upaść? Bzdury, bzdury, bzdury...

! Odpowiedz
0 0 ~sfdsg

Ja osobiście chciałbym aby wszystkie towary musiały być pakowane jednorodnie. Wówczas ludzie czytaliby składy produktów i wybierali te które są dla nich najlepsze a nie te, które więcej ładują w kampanię TV itp.
Popieram rękami i nogami!!!

! Odpowiedz
0 0 ~Obiektywny

W środku jedna siarka....O co ci chodzi? przecież nie musisz kupować.

! Odpowiedz
3 3 ~lkjlkj

w zasadzie pod te obrazki mozna podpiąć wiele spraw które podobno są fantastyczne jak np. budowa elektrowni atomowej w polsce - odpady tez wywołują cały szereg świństw ale o tym się nie pisze. podobnie z wydobyciem surowców w tym węgla,
proponuję takie naklejki na każdym znaku drogowym by kierowcy wiedzieli że to co robią na co dzień (także ci jeżdżący tramwajami - tak one potrzebują prądu a ten trzeba jakoś wytworzyć czyli spalanie i zanieczyszczanie powietrza toksycznymi substancjami - i autobusami miejskimi) jest zabójstwem kolejnych pokoleń, własnych dzieci wnukow prawnuków. w zasadzie każde gniazdko elektryczne w naszych domach powinno być oznakowane takimi etykietami bo kazdy kilowat prądu z gniazdka to cała masa toksyn w środowisku to też ocieplenie klimatu, spalanie ropy do wydobycia prądu itp. nie należy też robić ani pierwszej ani drugiej sprawy w toalecie bo to powoduje skażenie rzek czyli przy toaletach należy takie kartki wyklejać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 ~p23

SONDA: kobiety palące czerwony, niepalace zielony.

! Odpowiedz
8 26 ~p23

SONDA 2 : mężczyźni palący czerwony,niepalący zielony.

! Odpowiedz
5 6 ~czak

Polityk , który powie , ze spadły wpływy z papierosów, wielu straciło pracę, natychmiast powinien dostac z pólobrotu, by mu tępy łeb odpadł.

! Odpowiedz
0 0 ~szlamowka

a lekarz , ktory twierdzi , ze ma pan wspaniale wyniki krwi i moczu z kalem wlacznie i dlatego panie tomku moze pan wszystko jejsc- to wedlug mnie tez powinien dostac w rylo. Gdyby byl lekarzem z powolania toby insynuowal , ze ma pan panie tomku wspaniale wyniki i nalezaloby je utrzymac zgodnie z twierdzeniem zydowskim, ze lepiej poscic niz chorowac. Sprobujcie dzi znalezc w bibliotece lub w wygooglowyc opowiesc z lat przedszkolnych glebokiej gomulkowskiej komuny o DOKTORZE OJBOLI. Nie znajdziecie jej bo uczy ludzi rozsadku juz od przedszkola i ja mialem szczescie do nich nalezec i jej nie zapomniec, gdyz wielu zapomnialo juz dawno.Dzis nie trzeba papierosow, alkoholu , czy farmaceutykow na byle gowno , bolesci czy sny olbo pigulki dzis wystarczy zdrowo sie najadac aby zachorowac na powazne onkologiczne schorzenie albo i psychiczne. Bo czlowiek syty nie mysli a jesli mysli to lenistwo i tal posrednio okrada go z wydajnej sluzocej blizniemu pracy.Tego powinni uczyc w szkole ale nie ucza a lekarze dbaja o to abys chorowal i czesto przychodzil po tzw pomoc.A recepta jest prosta. Zastanow sie 5 razy zanim cokolweie kupionego wlozysz do ust. Tylko zdrow zywnosc tylko propaowanie PERMAKULTUROWEJ uprawy choc malego skrawka naszej POLSKIEJ ziemi wyszloby nam na zdrowie lepiej niz z medycyny a i powaznym eksporterem moglibysmy byc. www.youtube.com/watch?v=zqQwYdwrUwg . W zdrowym ciele zdrowy duch!Odpowiedzcie sobie dajmy na takie pytanie. Dlaczego , gdy niekiedy moja zona myje talerze i kubki bunzlauer porzelan w zmywarce ja krzywym okiem spogladam i umywam pod bierzaca woda?. Dlatego tez nie chodze juz do zadnych restauracji albo je srogo te odwiedziny przykrucilem. Dlaczego putler nie chcial polskich jablek spod Sierniewic.? Na to pytanie nawet wam ksiadz w Radiu Maryja nie odpowie no bo to by znaczylo , ze mamony na tycy byloby mniej gdyby producentow i pracobiorcow przy hodowlii tych jablek winnych zrobic. Niestety jedziemy na jednej lodzi i jesli chcemy aby bylolepiej musimy patrzec sobie wszystkim na rece nawet niezlodziejom. Niemcy mowiA" glauben ist gut kontrolle ist besser" i dlatego zanim tlusty Deutsche Bank schudnie to chudy (wiadomo jaki) zdechnie. z z VW jest podobnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne