REKLAMA

Czas pracy może zostać skrócony z powodu upału

Dominika Florek2021-06-18 10:00, akt.2022-06-27 08:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-06-18 10:00
aktualizacja
2022-06-27 08:30
Czas pracy może zostać skrócony z powodu upału
Czas pracy może zostać skrócony z powodu upału
fot. goffkein.pro / / Shutterstock

Fala upałów nadciągnęła nad Polskę. Praca w wysokich temperaturach może być groźna dla zdrowia osób zatrudnionych. Pracodawca ma obowiązek m.in. zapewnić dostęp do zimnych napojów, miejsce do odpoczynku, może także zdecydować o skróceniu czasu pracy. Szczególne prawa w trakcie upałów posiadają także kobiety w ciąży. 

Wysoka temperatura wpływa na warunki pracy zarówno osób pracujących na świeżym powietrzu, jak i pomieszczeniach zamkniętych. Upały rodzą obowiązki przed pracodawcą.

Woda dla pracowników

Podczas upałów pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia bezpłatnych zimnych napojów dla zatrudnionych osób. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. sprawie profilaktycznych posiłków i napojów nakłada obowiązek udostępnienia napojów w sytuacji, gdy:

  • temperatura otoczenia jest powyżej 25°C – praca na otwartej przestrzeni,
  • temperatura otoczenia przekracza 28°C – w pomieszczeniach zamkniętych (hale produkcyjne, punkty obsługi, biura).

Przepisy nie narzucają sposobu, w jaki pracodawca ma dostarczyć wodę pracownikom. Może ustawić ogólnodostępny dyspozytor lub rozdawać wodę w butelkach. Dodatkowo dla osób pracujących poza pomieszczeniem zamkniętym pracodawca ma obowiązek zapewnić zacienione i zadaszone miejsce do odpoczynku. Za niewywiązanie się ze swojej powinności, pracodawca może zostać ukarany grzywną od 1 do 30 tys. złotych.

– Pracodawca powinien zapewnić pracownikom nieodpłatnie zimne napoje, gdy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28°C, a na otwartej przestrzeni 25°C. Napoje powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych (...) Przy pracach brudzących, wykonywanych w wysokiej temperaturze lub wymagających zapewnienia należytej higieny procesów technologicznych, pracodawca zobowiązany jest zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie na każdego pracownika – apeluje Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.

Skrócony czas pracy

Pracodawca może również zdecydować o skróceniu czasu pracy z powodu upałów. Nie należy to do obowiązków pracodawcy, jest to możliwość, z której osoba zatrudniająca może skorzystać. Jeżeli w firmie zapadnie decyzja o skróceniu czasu pracy, to pracownik otrzyma 100 proc. wynagrodzenia przysługującego mu za dany dzień.

– Pracodawcy mogą też wprowadzać rotację na stanowiskach pracy i dodatkowe przerwy, aby umożliwić pracownikom ochłodzenie się i regenerację sił. Skrócenie czasu pracy i dodatkowe przerwy nie mogą jednak powodować obniżenia należnego pracownikom wynagrodzenia – przypomina Katarzyna Łażewska-Hrycko, szefowa PIP.

Upały a młodzi pracownicy

Szczególną ochroną podczas upałów objęci są pracownicy młodociani, czyli osoby niepełnoletnie. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 roku w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac wskazuje, że w sytuacji, gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza 65 proc. pracownicy młodociani nie mogą wykonywać swoich obowiązków w takich warunkach.

Kobiety w ciąży a upał

Kolejną grupą pracowników znajdujących się pod szczególną ochroną w trakcie upałów są kobiety w ciąży i w trakcie karmienia. Nie mogą wykonywać pracy w środowisku o dużych wahaniach tzw. parametrów mikroklimatu, szczególnie przy występowaniu nagłych zmian temperatury powietrza w zakresie przekraczającym 15°C, przy braku możliwości stosowania co najmniej 15-minutowej adaptacji w pomieszczeniu o temperaturze pośredniej, czytamy w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią.

DF

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
inwestor.pl
W zimę za zimno. W lato za ciepło. Jesienią za wirusowo. Wiosną za deszczowo. Według urzędników nie ma dobrej pory roku na pracę.
jas2
"gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza 65 proc. pracownicy młodociani nie mogą wykonywać swoich obowiązków w takich warunkach."

Powinni w tym czasie leżeć w słońcu na plaży.
anty12
Delikatnie miloenialsi nie wytrzymują w biurach z klima ? Zapraszam na budowę. Nie wytrzymałoby 5 minut w takim upale.
broiniac
Milenialsi to już w większości po 30-ce :-) Życia trochę już widzieli, w kość też już swoje dostali. Ale młodsze "generacje" dalej roszczeniowe.
wizytator odpowiada broiniac
Te delikutaśne teraz to chyba pokolenie wege.
inwestor.pl
Zimą skrócili czas pracy do zera dla restauracji. Albo za zimno albo za ciepło albo jeszcze coś innego, a później szok, że inflacja i bieda.
wizytator
Czyli wiadro wody przy miejscu pracy i zap... dalej. Fajne te przepisy. Dodam jeszcze że PO pozwoliło na wydłużenie nadgodzin do 28 na miesiąc.
bha
Przy okazji..... Cóż.... Proponuję też skrócić czas pracy na stałe oczywiście z zachowaniem 100% obecnych coraz bardziej minimalizowanych w ogromie branż i zawodów od lat niestety coraz bardziej dominujących płac,stawek rynkowych - - - wtedy choć te stawki godzinowe u większości % i płace pracujących były by choć ciut dla oka godniejsze Przy okazji..... Cóż.... Proponuję też skrócić czas pracy na stałe oczywiście z zachowaniem 100% obecnych coraz bardziej minimalizowanych w ogromie branż i zawodów od lat niestety coraz bardziej dominujących płac,stawek rynkowych - - - wtedy choć te stawki godzinowe u większości % i płace pracujących były by choć ciut dla oka godniejsze i troszkę bardziej motywujące większość % ludzi do dalszej ich pracy !!!!!!.
bha
Ps. Może też i przy okazji rotacje pracowników u wielu, wielu itd. Dawców pracy choć troszkę przestaną gonić coraz szybciej i szybciej od lat nowe rotacje, rotacje, rotacje etc. i braki chętnych do dłuższej pracy za coraz niestety mniejsze grosiki na coraz to mniej i mniej wystarczające wielu wielu wielu itd. Ps. Może też i przy okazji rotacje pracowników u wielu, wielu itd. Dawców pracy choć troszkę przestaną gonić coraz szybciej i szybciej od lat nowe rotacje, rotacje, rotacje etc. i braki chętnych do dłuższej pracy za coraz niestety mniejsze grosiki na coraz to mniej i mniej wystarczające wielu wielu wielu itd. pracującym.
adam.1983
Już widzę jak firmy masowo korzystają z opcji skrócenia czasu pracy skoro itak muszą zapłacić 100% pensji, jakby pensja była powiązana z czasem wykonywanej pracy to pewnie by na to część firm poszła

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki