Nowe formy alotropowe – pierwsze testy laboratoryjne

2020-11-26 20:26
publikacja
2020-11-26 20:26

Doktor Andrzej Szczurek prowadzi projekt pt. „BEACs: nowe formy alotropowe węgla. Synteza, domieszkowanie oraz właściwości elektronowe i absorpcyjne”, reprezentując Uniwersytet Warszawski.

Nowe formy alotropowe węgla dotyczą dwóch układów dwuwymiarowych, w których mamy pierścienie benzenowe itp. To proces, w którym zamieniamy 3 węgle na 3 atomy azotu. I te pierścienie aromatyczne są połączone wiązaniami potrójnymi, które tworzą mostek. Całość tworzy uporządkowaną warstwową strukturę periodyczną. Jest to powtarzalny układ pierścieni aromatycznych połączonych potrójnymi wiązaniami, strukturą przypominającymi grafen lub tlenek grafenu.

W czym tkwi innowacyjność tego projektu?
– Jest mało prac eksperymentalnych na ten temat. Innowacyjność polega na tym, że nie do końca znamy właściwości fizykochemiczne tych materiałów, które mogłyby być w szeroki sposób modyfikowane przez zastosowanie różnych podstawników i właśnie ich elastyczność wyróżnia je na tle grafenu. Przykładowo, zmieniając podstawnik aromatyczny, nadajemy nowe cech temu materiałowi – wyjaśnia dr Szczurek.

Jakie są główne cele projektu?
– Skupiamy się głównie na tym, aby przeskalować te materiały. Badamy właściwości absorpcyjne do gazów cieplarnianych, czyli np. metanu i dwutlenku węgla. Chcemy zbadać, jaki wpływ wywierają podłoża na właściwości absorpcyjne – podkreśla dr Andrzej Szczurek.
– Wszystko zależy od tego, jak uda nam się przeskalować ten materiał, tę syntezę. Jeżeli uda się uzyskać materiały o pożądanych właściwościach, to mają szansę zaistnieć w przyszłości w różnych gałęziach elektroniki, gromadzeniu energii. Te materiały mogą mieć duży wpływ na inne gałęzie nauki czy przemysłu. Dużo jest jeszcze do odkrycia. Nie skupiamy się na samym projekcie, staramy się poszerzać spojrzenie na ten temat i uwzględnić wszystko nawet w innych gałęziach. Patrzymy na to, co się dzieje na rynku, co jest na topie – kończy dr Szczurek.

Patrycja Sikora


Źródło:Materiał partnera
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki