REKLAMA

Naruszenie prawa przy prywatyzacji Banku Zachodniego

2007-08-06 07:09
publikacja
2007-08-06 07:09
Prokuratura i sejmowa bankowa komisja śledcza mają zająć się zbadaniem prywatyzacji wrocławskiego Banku Zachodniego. Kontrolę na temat sprzedaży banku irlandzkiemu inwestorowi przeprowadziło Ministerstwo Skarbu Państwa i - jak ustalił "Nasz Dziennik" - stwierdzono szereg nieprawidłowości.

Według gazety, gdyby minister skarbu Emil Wąsacz przestrzegał w pełni ówczesnego prawa, to do sprzedaży Banku Zachodniego nie powinno w ogóle dojść.

"Podstawowy zarzut, jaki sformułowali kontrolerzy, dotyczy wad prawnych umowy o sprzedaży Banku Zachodniego. Wrocławski bank był dzierżawcą majątku należącego do innych państwowych podmiotów prawnych, np. Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (obecnie Agencja Nieruchomości Rolnych) i banku PKO BP. W tej sytuacji minister skarbu Emil Wąsacz powinien wydać odrębną decyzję administracyjną, w której wyrażałby zgodę na zbycie akcji banku inwestorowi zagranicznemu. Takiej zgody jednak nie wyraził." - pisze "Nasz Dziennik".

Irlandzka firma AIB European Investments Ltd., spółka-córka Allied Irish Bank, kupiła Bank Zachodni w czerwcu 1999 roku za ok. 2,3 mld złotych. Irlandczycy kupili wówczas 80 proc. akcji banku. "Sprawa odżyła w lutym 2000 r., a więc osiem miesięcy po sprzedaży Banku Zachodniego. Minister wystąpił wówczas do rządowego biura prawnego o wydanie wykładni prawnej odnośnie do konieczności wydawania zgody na zbycie akcji. Ale prawnicy nie mieli wątpliwości, że taka zgoda była niezbędna. Co więcej, jak wynika z raportu z kontroli prywatyzacji BZ, na podobnym stanowisku stanął Sąd Najwyższy, który wydając orzeczenie w jednej z podobnych spraw, orzekł, że minister musi wydać najpierw zgodę na sprzedaż udziałów państwowej firmy, która korzysta z majątku innego państwowego podmiotu, a dopiero później można podpisywać umowę z inwestorem.
Logicznie rzecz ujmując, nieważna jest też zgoda Komisji Nadzoru Bankowego na sprzedaż BZ. Komisją kierowała ówczesna prezes Narodowego Banku Polskiego Hanna Gronkiewicz-Waltz. Tymczasem minister Wąsacz uznał w jednym z kolejnych pism, że podpisując umowę o sprzedaży akcji BZ, jednocześnie wyraził zgodę na zbycie udziałów banku - wbrew stanowisku rządowych prawników." - czytamy w "Naszym Dzienniku".

"Można w przypadku tej prywatyzacji mówić o niedopełnieniu obowiązków przez ministra Emila Wąsacza i narażeniu interesów Skarbu Państwa na straty - podsumowuje Grzegorz Janas, szef zespołu ds. kontroli procesów prywatyzacyjnych MSP. Zastrzega jednak, że nie oznacza to cofnięcia procesu prywatyzacji BZ." - czytamy dalej.

Więcej na temat w "Naszym Dzienniku".


Na podstawie: Krzysztof Losz, Nasz Dziennik / www.naszdziennik.pl
Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki