Miliard telefonów zagrożonych atakiem metodą Simjacker

Nawet miliard telefonów komórkowych ze wszystkimi dostępnymi systemami operacyjnymi jest zagrożonych atakiem hakerów metodą Simjacker. Wystarczy aktywna karta SIM i odebranie specjalnego SMS-a.

(YAY Foto)

Simjacker – tak nazywa się metoda, która pozwala szpiegować telefon komórkowy bez wiedzy użytkownika. Zagrożone są nią nie tylko smartfony z dostępem do internetu, ale także telefony starszych generacji.

Jak dokonywane są ataki metodą Simjacker? Hakerzy wysyłają tzw. binarny SMS, który zawiera kod pozwalający pobrać numer identyfikacyjny telefonu – tzw. IMEI. Poprzez SMS-y binarne hakerzy mogą śledzić użytkownika telefonu, ingerować w wiadomości tekstowe, a także wykonywać połączenia na drogie numery premium.

W skrajnym przypadku, hakerzy dzięki wykorzystaniu metody Simjacker mogą poprzez przeglądarkę internetową zainstalowaną w telefonie, także starszego typu, ściągnąć oprogramowanie szpiegujące, pozwalające na jeszcze głębszą inwigilację.

(AdaptiveMobile Security)

Co gorsze, ataki metodą Simjacker są niewykrywalne dla programów wirusowych. Nie pozostawiają także widocznych śladów w telefonie.

Jak twierdzą badacze z grupy AdaptiveMobile Security, którzy wykryli lukę, ta została wykorzystana w 30 krajach – w Europie Wschodniej, Afryce Północnej, Azji i na Bliskim Wschodzie). Zaatakowane zostały zarówno iPhone’y jak i smartfony działające w oparciu o Androida. Większość celów była atakowana kilka razy dziennie, a najbardziej jaskrawy przykład wykorzystania metody Simjacker, dotyczył użytkownika, w którego telefon hakerzy ingerowali 250 razy tygodniowo.

Kliknij, żeby przejść do artykułu na ten temat
Kliknij, żeby przejść do artykułu na ten temat (Bankier.pl)

Marcin Kaźmierczak

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 eagleeye

@andrzejwaskez nie zaczepiaj @marxs-a bo za chwile pod nickiem @jes bedzie robił z Ciebie PiSowskiego trolla jak oba nicki robią ze mnie trolla z PiSu.

Piszący pod tymi nickami to jacyś chorzy z nienawiści userzy :-)

Każdy kto z nimi się nie zgadza lub na ich wpisy odpowiada merytorycznie zaraz jest z PiSu. Przecież oprócz PiSu mamy SLD czy PSL jeszcze a oni ze ja z PiSu i z PiSu bo im moje komentarze się nie podobają.

Jutro będę jechał przez Inowrocław obok Ratusza także pomacham im z auta :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
30 19 marxs

"Simjacker – tak nazywa się metoda, która pozwala szpiegować telefon komórkowy bez wiedzy użytkownika."-hahaha nie ma obawy PISty już każdemu w telefonie zainstalowały PEGASUSA

! Odpowiedz
3 24 andrzejwaskez

Jest jakaś dyscyplina, na której się nie znasz? W Inowrocławiu nuszą mieć dobre szkoły.

! Odpowiedz
20 8 marxs odpowiada andrzejwaskez

a wy jeszcze o 19:45 w tym PISowskim ministerstwie sprawiedliwości pracujecie?co to PISowska druga zmiana w opluwaniu swoich przeciwników?

! Odpowiedz
1 25 andregru

Czy nie tak działa izraelski PEGASUS ?

! Odpowiedz
3 21 wizytator

Te wszystkie antywirusy służą do jednego. Spowalniają tylko telefon. Ale odinstalować się nie da. Może dlatego, że jeszcze szpiegują przy okazji. Dla naszego dobra!

! Odpowiedz
3 14 eagleeye

@jes co Cie ugryzło. Przytoczyłem tylko przykład który podnoszono politycznie w kampanii wyborczej. Wszak obecna opozycja odpytywała przez dziennikarzy WSI24 polityków i szefa CBA czy kupili jakiś tam program do inwigilacji pod nazwą Pegasus.

Jak sam widzisz na przykładzie tematu można powiedziec krótko - smartfon równa się inwigilacja -i nic nie trzeba kupować z grube miliony aby być inwigilowanym.

Cóż posądzano PiSokracje o inwigilacje za pieniądze a jak widać nie trzeba za nic płacić aby wiedzieć więcej niż za pieniądze

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
24 12 jes

Jaki temat artykułu musiałby być abyś nie zabierał głosu, pisowski trollu? Za takie wpisy Nieinternowany nie płaci.

! Odpowiedz
28 26 jes

I jeszcze jedno. Kto jak kto ale pisowi najbliżej do komuny a nawet ją przerasta.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.